Információink szerint egyebek között a fenti megállapítást tartalmazza az az európai parlamenti jelentéstervezet, amelyet a kémszoftverek európai alkalmazásáról készített a holland liberális Sophie in’t Veld.
A szerző kedden mutatja be a helyzetet leíró és ajánlásokat is tartalmazó dokumentumot az uniós képviselő-testület Pegasus-botrányt vizsgáló különbizottságában. Tartalmáról egyik munkatársa tájékoztatta a Népszavát.
Az EP-képviselő véleménye szerint a 27 uniós tagállam többsége vagy mindegyike rendelkezik kémprogrammal, és vagy használja, vagy visszaél vele, ezért európai szinten kell megállapodásra jutni a szabályozásáról. A Pegasusnak és a hozzá hasonló kiberfegyvereknek a beszerzésére, kereskedelmére és használatára mindaddig moratóriumot kell bevezetni az EU-ban, amíg nem lesznek hatályban olyan közösségi előírások, amelyek elveszik a kormányok kedvét az illegális alkalmazásuktól. Sophie in’t Veld javasolja, hogy
a brüsszeli intézményeket ruházzák fel a jelenleginél jóval kiterjedtebb, az amerikai szövetségi kormányéhoz és az amerikai kongresszuséhoz hasonló hatáskörökkel, hogy érvényt tudjanak szerezni a kémszoftverek helytelen használatát tiltó törvényeknek.
Azt szeretné, ha az Europol, az EU bűnüldözési ügynöksége szélesebb, az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodáéhoz (FBI) hasonló jogkörökkel rendelkezne, mert jelenleg csak a tagállamok hozzájárulásával működhet. Indítványozza, hogy az Európai Parlament kapjon vizsgálati jogkört, hogy eskü alatt hallgathasson meg tanúkat és követelhessen bizonyítékokat.
A jelentéstervezetben a politikus bírálja az uniós intézményeket, amiért a Pegasus-botrány kirobbanása óta húzodoznak attól, hogy a saját hatáskörükben cselekedjenek: az Európai Bizottság nem kíván határozott döntőbíró lenni, az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács pedig nem hajlandó politikailag támogatni a biztosi testületet.
Az Európai Parlament (EP) márciusban hozta létre a Pegasus és egyéb kémszoftverek használatának kivizsgálásával foglalkozó bizottságot, hogy egy év alatt kiderítse: a tagállamok megsértették-e az uniós jogot az NSO izraeli cég által előállított és árusított megfigyelési technológiák alkalmazásával. Eddig Magyarországról, Lengyelországról, Spanyolországról és Görögországról derült ki, hogy bevetették a kémprogramot állampolgáraik megfigyelésére.
A holland liberális EP-képviselő által készített jelentéstervezet szövege még sokat változhat, mire várhatóan jövő tavasszal uniós törvényhozó testület elé kerül.