A kormány a már bejelentett Gyármentő programon túl, újabb segítségként 200 milliárd forintos keretösszegű Gyármentő garancia- és hitelprogram megindításáról döntött. A két részből álló program 2023. január 1-jén indul - jelentette be csütörtöki közleményében Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.
A közlemény úgy fogalmaz, a vállalkozások soha nem látott kihívások előtt állnak, hisz „az elhibázott és ránk erőltetett brüsszeli szankciók miatt” elszabadultak az energiaárak és a költségek. Ebben a „szankciók sújtotta” helyzetben a gazdasági teljesítmény gerincét adó nagy- és közepes vállalkozásoknak a napi likviditásuk megőrzéséhez, továbbá energiahatékonysági beruházásaik megvalósításához forrásokra van szükségük - írta a miniszter.
A program egyik elemeként a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) 100 milliárd forint keretösszegű Gyármentő likviditási garanciaprogramot indít a nagy- és középvállalkozások számára, amelyben az MFB állami kezességet, illetve garanciát vállal a forgóeszközhitelek, folyószámlahitelek, illetve a működést finanszírozó hitelek biztosítékaként. Nagy Márton szerint mindez egyrészt közvetlenül csökkenti a kamatterheket, másrészt az érintett szereplők finanszírozásán keresztül forráshoz jutnak a mikro-, kis-, és középvállalati szektorból kikerülő beszállítók, szolgáltatók is. A program másik elemeként az Eximbank Zrt. 100 milliárd forint keretösszegű Gyármentő beruházási hitelprogramot indít, amelyben az EXIM államilag támogatott, rendkívül kedvezményes és a futamidő végéig fix kamatozású beruházási hiteleket nyújt a hazai termelő közép- és nagyvállalatok energiahatékonysági, illetve megújuló energiatermelő beruházásaihoz. A kamat maximális mértéke a forint hitelek esetén 5 százalék, az euró alapú hitel esetében pedig 3,5 százalék lehet - ismertette a miniszter.
Az Eximbank beruházási hitele kiegészíti a már meghirdetett Gyármentő program 150 milliárd forintra tehető, vissza nem térítendő támogatását, amelyre már 168 vállalkozás regisztrált. Amennyiben a vállalkozások megfelelnek a hitelprogram feltételeinek, úgy olyan vállalkozások is élhetnek a lehetőséggel, amelyek a vissza nem térítendő támogatásra nem jogosultak. Az elérhető maximális hitelösszeg - az igénybe vett állami támogatások jogcímétől függően - meghaladhatja a 2 milliárd forintot - tette hozzá Nagy Márton.
A miniszter azt közölte, a Gyármentő garancia- és hitelprogram megindításával összességében újabb elemmel bővül a kormány „vállalkozásokat segítő és a szankciók gazdasági hatásait mérséklő komplex intézkedéscsomagja”. A kormány lépései állítása szerint a finanszírozási környezet teljes spektrumát lefedik (támogatás, tőke, hitel, garancia), továbbá úgy teszik ellenállóbbá és versenyképesebbé a magyar gazdaságot, hogy egyik oldalról nő a vállalkozások energiahatékonysága, másik oldalon pedig csökken hazánk energiafüggősége - írta közleményében Nagy Márton.