Bank;Magyarország;hitel;jelzálog;visszaesés;

- Bezuhant a hitelezés, egy hónap alatt is látványos visszaesés következett

Majdnem a felére esett vissza októberben az újonnan folyósított lakáshitelek összege, miközben a költségek megduplázódtak.

Egy éve még 108,3 milliárd, az idén októberben viszont mindössze 59,5 milliárd forint jelzálogkölcsönt helyeztek ki a bankok. Ez szeptemberhez képest is jelentős visszaesés, hiszen akkor még 79,3 milliárdot folyósítottak – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A jelzáloghitelezés visszaesése nem meglepő, hiszen – miközben a lakásárak az egekben vannak – a kölcsönök egyre drágábbak. Az MNB adati szerint októberben az átlagos hitelköltségmutató 10,25 százalék volt, azaz szeptemberhez képest további 0,97 százalékponttal emelkedett. A tavaly októberi 4,83 százalékhoz képest pedig több, mint a duplájára nőtt.

A zöld hitel hiányát jelzi, hogy a felvett lakáshitelek csaknem kétharmadát használt lakás vásárlására fordították az igénylők, és csak bő tizedét újépítésű lakás megvételére. Ez azt is jelenti, hogy szeptemberhez képest több kölcsönt vettek fel fel használt lakásra, újépítésűre viszont kevesebbet. Visszaesett a korábbi hónapokhoz képest az építkezésre vagy bővítésre igényelt kölcsönösszeg is, miközben valamelyest nőtt a korszerűsítésre, felújításra felvett jelzáloghitelek összege.

Személyi hitelekből is 20 százalékkal kevesebb fogyott: az idén októberben 32,6 milliárd forintot folyósítottak a bankok, holott tavaly még 40,6 milliárd forintra rúgott az újonnan kihelyezett személyi kölcsönök összege. Ez szeptemberhez képest is 17 százalékos visszaesés, hiszen akkor még 39 milliárd forintot folyósítottak a bankok.

A babaváró hitelből is csak 28,57 milliárd forint fogyott októberben. Ez a leggyengébb eredmény az állami kamattámogatással felvehető kölcsön indulása óta - hívta fel a figyelmet a Bank360.hu. A hitelköltség mutató ennél a kölcsönnél is jelentősen emelkedett: a támogatás elvesztése esetén már 13,54 százalékkal kell tervezniük az igénylőknek. A program indulása óta közel 2 ezer milliárd forintra szerződtek le a házaspárok, ami a maximálisan felvehető 10 millió forintos hitelösszeggel számolva majdnem 200 ezer hiteligénylőt jelent. 

A több mint egy hónapja bejelentett áremelkedést most nyolcmilliárddal fejelték meg, ám az eredeti kormányhatározathoz képest már 34,5 milliárdnál is több közpénzt öntenek betonba.