Vilmos herceg pénteken este jelentette be Bostonban, ki az az öt díjazott, aki 2022-ben a Eathshot Prize-t átveheti. – Hiszem, hogy azok a-megoldások, amelyeket ma este láthatnak, bebizonyítják, hogy leküzdhetjük a bolygónkat érintő legnagyobb kihívásokat – mondta a herceg a ceremónián.
A díjat öt kategóriában osztották ki: a Természet védelme és rekultiválása kategóriában az indiai Kheyti startup lett a győztes; a Tiszta levegő kategóriában a kenyai Mukuru Tiszta tűzhelyek kezdeményezés nyert, az Óceánok megújítása kategóriát az ausztrál A Nagy Korallzátony Őslakos Aszonyai társulás vitte, a Hulladékmentes jövő építése kategóriában az Egyesült Királyság-béli Notpla vállakozás győzedelmeskedett; a Javítsuk meg a klímát kategóriában az ománi 44.01 szervezet lett az első.
Az Earthshot Prize-t (Földutazás-díj) Vilmos herceg és David Attenborough alapították 2020-ban. (A kissé fura név a Moonshot-tervet idézi fel: J.F.Kennedy 1962-es beszédére utal, amikor ígéretet tett, hogy Amerika még abban az évtizedben embert küld a Holdra.) A díjakat először 2021-ben osztotta ki a Földutazás Tanács öt kategóriában: olyanok kapták, akik jól kimutathatóan cselekednek a környezet védelme és újjáélesztése érdekében. A díjazottak egymillió fontot (478 millió forint) kapnak munkájuk folytatására. A szervezet működését két évig a Királyi Alapítvány fedezete, ezen a nyáron azonban az Earthshot Prize függetlenné vált és filantróp milliárdosok, valamint jótékonysági szervezetek dotálják.
A Kheyti az indiai kistermelőket, a két hektárnál kisebb területen gazdálkodókat segíti az Üvegház a dobozban projekttel, ami a termést védi az időjárás viszontagságai és a kártevők ellen abban az országban, amelyet a klímaváltozás különösen súlyosan érint. Az üvegházi növények 98 százalékkal kevesebb vizet igényelnek, és hétszer több termésük van, mint a szabadban termesztetteknek. A speciális üvegházak 90 százalékkal olcsóbbak, mint a hagyományosak.
A Mukuru projekt Nairobi legnagyobb nyomornegyede levegőjének javítását tűzte ki célul. Az itt élők jellemzően faszénnel tüzelnek, ami káros az egészségre és tűzveszélyes is. A főleg nők alkotta csoport olyan olcsó, 10 dollár (4 ezer forint) tűzhelyeket gyárt, amelyeket szilárd anyagok helyett faszénből, fából és cukornádból álló biomasszával lehet fűteni. 2017 óta 200 ezer háztartásban van már ilyen, de a 70 százalékkal kisebb levegőszennyezés és a balesetek elkerülése révén milliós számban lehet majd a pénz segítségével életeket megóvni.
A Nagy Korallzátony megóvására szövetkezett őslakos nők egy olyan programot választottak ki, amelynek révén hatvan, erre kiképzett résztvevő hagyományos és digitális módszerekkel tud tenni az óceán védelméért. A generációk óta öröklődő tudást ötvözik a drónok által nyújtott felmérések eredményeivel.
A Notpla tengeri növényekből olyan biológiailag lebomló természetes műanyagot állított elő, amiből élelmiszeres dobozokat lehet készíteni. Az egyik ételszállító cég már több, mint egymillió megrendelést teljesített ebben az évben.
A 44.01 a szén-dioxid molekulasúlya, az erről elnevezett vállalkozás a peridotit, egy mélységi kőzet CO2-megkötő képességét gyorsította fel, amely természetes módon nagyon lassan folyik. Olcsó és biztonságos a megoldásuk, a megkötött szén örökre a kőzetben marad, így például nem kell az elhagyott olajkutakat - amelyekben egyszerűen eddig csak elégették a szenet - állandóan monitorozni.