Az újévtől kezdve újraindulhat a nyérctenyésztés Dániában, ennek megsegítésére január elején tízezer nyércből álló szállítmány érkezik a skandináv országba – számolt be róla a DR dán televíziós csatorna hétfőn.
A nyérctenyésztést két éve tiltották be Dániában, miután az értékes szőrméjükért tenyésztett állatokban felfedezték a koronavírus egyik mutációját, amely az emberre is átterjedhet. Mette Frederiksen miniszterelnök emiatt azonnali hatállyal elrendelte a csaknem 14 milliós nyércállomány leölését.
A döntés heves belpolitikai vitákhoz vezetett, nem sokkal később ugyanis kiderült, hogy a kormány csak utólag teremtette meg a rendelet jogi alapját.
Szeptember közepén bejelentették, hogy az országban 2023-tól kezdve véget ér a nyérctenyésztésre bevezetett tilalom. A kisebbségi kormányt vezető szociáldemokrata miniszterelnök ennek ellenére október elején előrehozott választásokat jelentett be, ugyanis a kormányt támogató baloldali blokk egyik pártja a kormány megbuktatásával fenyegetőzött, amiért szerintük nem megfelelően kezelték a nyércállomány leölése körüli helyzetet.
A november elsején megtartott választásokon a baloldali blokk szűk többséget szerzett, a kismértékű győzelem miatt pedig Frederiksen másnap benyújtotta lemondását.
A választások óta a Szociáldemokrata Pártnak még nem sikerült kormányt alakítania, a koalíciós tárgyalások folyamatosan zajlanak. A kialakult helyzet miatt a dán élelmiszerügyi- és állategészségügyi hatóság a DR tévécsatorna szerint egyelőre nem foglalt állást azt illetően, hogy ki fog felelni a beérkező nyércállomány kötelezően elvégzendő egészségügyi ellenőrzésének kifizetéséért, amely állatonként 86 euróba (36 ezer forint) kerül.
Amennyiben az izlandi nyércek január 4-ei érkezéséig nem alakul meg a kormány, és nem születik megoldás, a Danske Mink nevű dán nyérctenyészeti ipari egyesület szerint vizsgálat hiányában
az összes beérkező nyércet el kell altatni.
Dánia egyébként a világ egyik legnagyobb nyércszőrme-exportőrei közé tartozik. A mintegy 1500 tenyésztőt tömörítő Koppenhága Szőrme nevű szervezet a szabályozás előtt a világ nyércállományának negyven százalékáért felelt.