A szlovák parlament csütörtökön megvonta a bizalmat Eduard Heger miniszterelnöktől; a szavazáson jelenlévő 102 képviselő közül 78-an szavaztak a kormány ellen. így megbukott a kormány – írja a bumm.sk. A portál a denník N szlovák napilapra hivatkozva azt írta, a lemondatott kormány korlátozott jogkörökkel működik tovább, és valószínűleg megkezdődnek az egyeztetések az előrehozott választásról.
A bizalmi szavazás előtt bohózatba illő jelenetek játszódtak le Zuzana Caputova államfő irodájában, ahova Igor Matovic jelenlegi pénzügyminiszter, Heger elődje – mindketten az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) párt képviselői – vitte volna a lemondását, de az iroda a lapnak megerősítette: Matovic – meggondolva magát – egyszerűen kitépte a dokumentumot egyik munkatársuk kezéből, így az nem számít kézbesítettnek.
A szeptembertől eleve kisebbségben kormányzó Heger-kabinettől, a szavazás többszöri halasztása után, szűk többséggel vonta meg a bizalmat a 150 fős pozsonyi törvényhozás A kabinet ellen a korábbi kormánykoalícióból szeptemberben kilépett liberálisok - a Richard Sulík vezette Szabadság és Szolidaritás (SaS) mozgalom és néhány másik ellenzéki képviselő terjesztett be bizalmatlansági indítványt, arra hivatkozva, hogy szerintük „a kormány nem képes az emberek gondjainak orvoslására, és abbahagyta a maffia és a korrupció elleni küzdelmet”.
A kormánykoalíció elutasította ezeket a vádakat, s azzal válaszolt, hogy a liberálisok csak saját egyéni politikai számításaikat tartva szem előtt cselekszenek, és figyelmen kívül hagyják a lakosság és az ország érdekeit. A liberálisok vezetője, Richard Sulík már hosszú ideje személyes ellentétben áll Matoviccsal. Ugyanakkor amennyiben a parlamentben nem fogadják el a jövő évi költségvetést, kérdésessé válik a lakossági energiaárak befagyasztását lehetővé tévő – a kormány által néhány hete bejelentett – intézkedés megvalósíthatósága is.
Összevesztek a Beneš-dekrétumokon, nem írták alá a szlovák–magyar vegyesbizottság ülésének jegyzőkönyvétÚj sállal pózolt Orbán Viktor a V4-találkozónEsik szét a szlovák kormány, pártelnökök háborúja áll a háttérben