minimálbér;

- Fal

Azt kértük a tárgyaló felektől, mindenki menjen el a falig, a kormány is ezt teszi – mondta Czomba Sándor frissen kinevezett foglalkoztatáspolitikai államtitkár, miután csütörtök délután megállapodás született a jövő évi minimálbér összegéről. A szakszervezetek és a munkaadók valóban elmentek a falig. Előbbiek nehezen, de elfogadták a 16 százalékos, jövőre valószínűleg reálbércsökkenést eredményező minimálbéremelést. Utóbbiak pedig úgy adták meg a 16 százalékot, hogy még a recesszió is benne van a jövő évi pakliban. A kormány viszont a maga részéről nem tett hozzá semmit az alku létrejöttéhez, sőt.

A szakszervezetek és a munkáltatók november végén már majdnem megegyeztek, amikor Orbán Viktor bejelentette: szó sem lehet a munkáltatói járulékok – a béremelésért cserében várt - csökkentéséről. A kormány képviselője az egyeztetéseken sem igyekezett kifejteni álláspontját. Ami érthető, hiszen jó forgatókönyv nem nagyon volt. Ha nagy bérnövekedés jön, az tovább gerjeszti az árbérspirálon keresztül az inflációt. Ha viszont alacsony az emelés, akkor amiatt csökken a bérek vásárlóereje. Parragh László meg is "súgta" egy október végi konferencián a munkáltatói és szakszervezeti vezetőknek: egyezzenek meg, a kormánynak most politikailag nem érdeke a vitában részt venni. Azt is mondta ekkor Orbán Viktor tanácsadója, hogy  nem támogatja az európai minimálbért. Tudniillik „Magyarország versenyképességének egyik alapja ma még mindig az olcsó munkaerő”.

Nos, nem csak a korábban viszonyítási alapnak számító visegrádi országok húztak el mellettünk már rég a fizetések tekintetében is. A január 1.-től 232 ezer forintra emelkedő magyar minimálbérnél jövőre a románok is többet kapnak majd. Romániában ugyanis 17,6 százalékkal, 3 ezer lejre, azaz mintegy 250 ezer forintra emelik a legkisebb bért. A bolgárokat még megelőzzük.