Németh Szilárd;

- Németh Szilárd Facebook-bejegyzésének semmi köze a világbajnoki döntőhöz, sokkal inkább ahhoz, hogy a Mi Hazánk szavazóinak legyen más választási lehetősége is

A Fidesz alelnöke szerint Argentína révén „fehér, keresztény, európai értékeket képviselő” ország nyerte a katari világbajnokságot. Somogyi Zoltán szociológus úgy látja, a rasszalapú megközelítés a kormánypárt politikájának egyik fontos tartópillérévé vált.

„Fehér, keresztény, európai értékeket képviselő ország lett a világbajnok. Hajrá, Argentína!” – így örvendezett Németh Szilárd fideszes parlamenti képviselő, a párt alelnöke, rezsicsökkentési kormánybiztos a Facebook-oldalán, miután a katari futballvébé döntőjében az argentin válogatott legyőzte Franciaországot. A fideszes politikus szavait sokan felháborodással fogadták közösségi fórumokon.

Somogyi Zoltán szociológus, a Political Capital társalapítója szerint Németh Szilárd bejegyzésének semmi köze a vb-döntőhöz, és annak két csapatához. Sokkal inkább ahhoz, hogy a Mi Hazánk szavazóinak legyen más választási lehetősége is. 

A szociológus magyarázatként hozzátette: Magyarországon is van 10-15 százaléknyi olyan szavazó, aki támogatóan viszonyul az ilyen bejegyzésekhez. Mivel a szélsőjobboldali ideológia egyre nemzetközibb, és képviselői rá is szorulnak egymás támogatására, ebben a kultúrkörben a „magyar” mint etnikai származás mellett legalább olyan erős identitássá válik a „keresztény-európai” kulturális, valamint a „fehér” rasszalapú politizálás – folytatta.

– Konzisztenciát ne keressünk, ez itt a politika – jelentette ki Somogyi Zoltán, hozzátéve: egy Istenben hívő keresztény ember természetesen nem kérdőjelezi meg Istene azon szándékát, hogy különböző bőrszínű embereket teremtett a Földre úgy, hogy azok mind Isten szándéka alapján valók, azaz egyenlők. Ha megkérdőjelezi ezt a tételt, akkor nem keresztény.

Németh Szilárd értelmezése pogány, törzsi alapokon álló rasszista megközelítés, hiszen összekapcsolja az európaiságot és a kereszténységet a fehér bőrszínnel

 – állapította meg Somogyi Zoltán.

A szociológus biztosra veszi, hogy Macron francia elnöknek semmi hasonlót nem mondott Orbán Viktor a vb-döntőn, amikor találkoztak egymással. Ilyen az – jegyezte meg –, amikor egy párt elnöke és alelnöke között munkamegosztás működik.

Az Orbán Viktor által diktált Fidesz-politika már korábban is hangsúlyozta ezt a megközelítést – emlékeztetett Somogyi Zoltán. 2017-ben, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évadnyitóján a miniszterelnök arról beszélt, hogy „meg kell őrizni Magyarország etnikai homogenitását”. Ha az ott elmondott gondolatokból idézünk, akkor már meg se lepődünk Németh Szilárd mondatain: „… az élet igazolta, hogy a túl nagy keveredés bajjal jár. Úgyhogy természetesen mi, magyarok etnikailag heterogének vagyunk abban az értelemben, hogy európai nemzet vagyunk. Ha csak a neveket itt felolvasnánk, lenne itt minden: a bunyeváctól a svábig, de ettől függetlenül ez mégiscsak etnikailag egy bizonyos sávon belül maradó sokszínűség. Tehát egyfajta etnikai homogenitás, egy civilizáción belül vagyunk. Szerintem ennek a megőrzése kulcskérdés.”

Lehet szemezgetni Orbán Viktor idei tusnádfürdői beszédéből is: „…van az a világ, ahol az európai népek összekeverednek az Európán kívül érkezőkkel. Na, az kevert fajú világ. És vagyunk mi, ahol Európán belül élő népek keverednek össze egymással: mozognak, munkát vállalnak, meg átköltöznek. (…) Egymással hajlandóak vagyunk keveredni, de nem akarunk kevert fajúvá válni.”

Mindezek után miért csodálkozunk Németh Szilárd vb-értékelésén?

– kérdezte Somogyi Zoltán, aki úgy látja, ez a rasszalapú megközelítés a Fidesz politikájának egyik fontos tartópillérévé vált.

Felelőtlen politikai beszéd, ahol a szavakat használó politikus tudja, hogy ő ezzel nem sért törvényt, ugyanakkor felhatalmaz amatőr emberekből verbuválódó tömegeket arra, hogy mind szellemileg, mind fizikailag azt kezdjenek a mondataival, amit akarnak. Somogyi Zoltán szerint ez a felelőtlenség része: vélt politikai hasznosságot keresve elgurítani a gyűlöletet, hogy aztán az lecsapódjon valahol – akkor már jóval kevésbé irányítottan.

Botrányos díjátadó

A katari döntő után az argentin Emiliano Martínez amolyan fallikus szimbólumként a nemi szervéhez szorította a torna legjobb kapusának járó Aranykesztyű-díjat. Az obszcén mozdulatot az egész világ láthatta.

Próbáltuk megtudni Németh Szilárdtól, hogy a megbotránkozást keltő jelenet mennyiben fér össze az általa méltatott keresztény értékekkel. Kíváncsiak voltunk arra is, a fideszes politikus nem érzi-e úgy, hogy facebookos bejegyzésének rasszista felhangja van, nem tervezi-e, hogy utólag módosítja annak tartalmát, nem készül-e bocsánatot kérni azoktól, akiket – akarva vagy akaratlanul – megbántott. Megkérdeztük továbbá, általánosságban helyénvalónak tartja-e, ha a sportban elért eredményeket összefüggésbe hozzák egy ország vélt vagy valós értékrendjével, vallási hovatartozásával és etnikai összetételével. Ennél a pontnál akár felidézhetjük, mit üzent nemrég Orbán Viktor: „A foci nem politika”.

Megkerestük a Kormányzati Tájékoztatási Központot is, azt tudakolva, hogy a kormány mennyiben tud azonosulni a Németh Szilárd bejegyzésében foglaltakkal. Reagálást kértünk Franciaország budapesti nagykövetségétől is. Cikkünk megírásáig kérdéseinkre egyik helyről sem kaptunk választ.

Wellness, csuhé, milliárdok.