puccskísérlet;vádemelési javaslat;Donald Trump;

2022-12-21 06:00:00

187 perc

Ennyi ideje volt Donald Trumpnak 2021. január 6-án délután megüzenni híveinek, hogy nem randalírozni hívta őket Washingtonba, úgyhogy fejezzék be az erőszakot és hagyják el a törvényhozás épületét. A helyzet olyannyira világos volt, hogy már a másnapi Népszava címlapján trumpista puccskísérletről lehetett olvasni. Az Egyesült Államok elnöke tévén nézte, mi folyik a Fehér Háztól alig két kilométerre. Odavetett szavaiból a fültanúk arra a következtetésre jutottak, hogy azt szeretné, ha a csürhe elkapná saját alelnökét, Mike Pence-t és Nancy Pelosi házelnököt. A Capitolium előtt egyesek már a bitófát ácsolták, a tömeg kórusban követelte Pence felakasztását. Trump csak akkor szólalt meg, amikor kiderült, hogy az államcsíny kudarcot vallott és a Nemzeti Gárda elindult a képviselők felmentésére. Akkor is minden szavát gondosan megválogatta és hozzátette, hogy „különlegesek vagytok, szeretünk benneteket”.

Az amerikai képviselőház kétpárti eseti bizottsága utolsó ülésén négy pontban javasolt vádemelést az igazságügyi minisztériumnak Trump ellen. Ezek közül a lázadás segítése és támogatása a legsúlyosabb, akár tíz év börtönnel is büntethető, bár ami igazán fontos az a választott szövetségi tisztségektől való örökös eltiltás. A javaslat politikai testülettől érkezik, az igazságügyi tárca (Amerikában egyben a legfőbb ügyészség) nem köteles megfogadni, s különben is már egy független különleges ügyészre bízta a bukott elnök elleni vizsgálatokat.

Az azonban nem csak politikai kérdés, hogy büntetlen marad-e a hatalomátvételi kísérlet és a diktatúra bevezetésére irányuló próbálkozás.

Nem az a lényeg, hogy börtönben kössön ki, hanem az, hogy sorsa intelem legyen a jövőre nézve, különben odaveszhet a demokrácia – és nem is csak a tengerentúlon.

Donald Trump útban van a történelem szemétdombjára. Na vajon ki lesz az utolsó csatlós?