börtön;vádirat;Töröcskei István;Széchenyi Bank;

2023-01-09 08:34:00

Kilenc év fegyházat kérnek a NER-rel korábban szoros kapcsolatot ápoló Töröcskei Istvánra

Mivel akár 25 évet is kaphatna, ez viszonylag méltányos ajánlatnak tűnik. Ám a törvény szerint ezt végig kellene ülnie, nem szabadulhatna kedvezménnyel. 

Töröcskei Istvánra kilenc, feleségére pedig nyolc évet kért az ügyészség a Széchenyi Bankban történt visszaélések miatt – írja a Blikk, amely megszerezte a vádiratot.

Mint korábban mi is beszámoltunk róla, a Fővárosi Főügyészség tavaly emelt vádat az üzletember ellen bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelésés más bűncselekmények miatt. 

A Széchenyi Bank - amelyben Töröcskei és felesége többségi befolyást szerzett - azonban már a kezdetektől fogva veszteségesen működött, ezért a pénzügyi felügyelet tőkepótlásra szólította fel a pénzintézetet. Ekkor jött az okosság: fiktív hiteleket helyeznek ki és így oldják meg a helyzetet. A kihelyezett, összesen másfél milliárd forintos fiktív hiteleket a vád szerint visszaforgatták a tulajdonos céghez, majd azt az előírt tőkepótlásra használták fel. A fiktív hitelek rendezését pedig a pénzintézet által – befektetési célzat látszatával – külföldi bankszámlára kihelyezett 1,7 milliárd forintos forrásból oldották meg.

A vádiratban szerepel egyebek mellett az, hogy 2013-ban több mint három és fél milliárd forint összegben helyeztek ki olyan hiteleket, amelyeket valójában nagyobb részben a pénzintézet megvásárlásához felvett hitel törlesztésére használtak fel, a fennmaradó résszel pedig sajátjukként rendelkeztek. Illetve történtek olyan hitelkihelyezések, amelyekkel vagyonkezelői kötelezettséget sértettek, és ezzel további több mint 2,3 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a pénzintézetnek.

A férfi 2012 januárjában 225 millió forintos hitelkérelmet nyújtott be a pénzintézethez, amit a vadászturizmus fellendítésére szeretett volna felhasználni. Ezt úgy hagyták jóvá, hogy a kockázatkezelő nem támogatta, ráadásul a könyvvizsgáló üzleti tervet sem adott le. Amint megkapta az összeget, még azon a napon Töröcskei vállalkozásához juttatta a pénzt. Szebellédi halála után azonban a hitel behajthatatlan lett, s így 250 millió forintos kintlévőség lett. Ezt azonban Töröcskei megvásárolta, így a kár megtérült. A fiktív hitelek felvétele, kifizetése és egy bizonyos cég révén való eljuttatása Töröcskei érdekeltségéhez, majd tőkepótlásra való felhasználása az ügyészség szerint meghatározott menetrend szerint történt. Előfordult, hogy a fedezet nélkül maradt hitelt egy újabb cég újabb hitelfelvételével váltották ki. Töröcskei több hitel visszafizetését úgy oldotta meg, hogy a Széchenyi Banktól 1,7 milliárd forintot kihelyezett egy külföldi bankhoz és onnan utalták át a törlesztéshez szükséges több száz millió forintot.

Az egyik, 1,2 milliárd forintos hitelügylet a Rácz Fürdővel volt kapcsolatos. Ebből 950 millió forint került Töröcskei érdekeltségének a bankszámlájára, amelyből a Commerzbank Zrt.-nél fennálló hitelt törlesztették. Megállapították azt is, hogy az ügyletben részt vevő ITG Rácz Kft. a vásárolt követeléseket nem tudta haszonnal tovább értékesíteni, ami miatt a követelések értékvesztéseként 2,3 milliárd forintot írtak le, és a céget fel kellett számolni. A kft. a banknak a hitelt nem tudta törleszteni, ami 1,2 milliárd forintos kárt jelentett.

Töröcskei egy időszakban a NER köreihez tartozott. Korábban a MAVIR igazgatóságának is tagja volt, elvállalta az Államadósság Kezelő Központ vezetését, de szükség esetén nevére vette a Magyar Nemzetet vagy éppen a Hír TV-t. bennfentes információk szerint nagyon jó barátságban volt Simicska Lajossal, azonban a G-nap után kiesett a pikszisből.