szuper felismerők;

- Akik számára nincs két egyforma arc

Létezik egy rejtett emberi képesség, ami nem is extrém ritka, mégis kevesen tudják, hogy rendelkeznek vele, holott a bűnüldözésben óriási segítség lehetne.

A szuper felismerők (super recogniser) olyan emberek, akiknek kivételes arcmemóriájuk van; rövid és hosszú távon is több ezer arcot képesek megjegyezni első látásra és felismerni akár torzítva vagy csak részleteket látva belőle. Ők állnak annak a széles spektrumnak az egyik végén, amelynek a másik végén az arcvakságban, prozopagnóziában szenvedők. Róluk talán gyakrabban hallunk, ők azok, akik időnként nem a saját gyereküket viszik haza az óvodából, képesek ötször bemutatkozni ugyanannak az embernek, nem ismerik fel a családtagjaikat, sőt extrém esetben a saját arcképüket sem. Richard Russell (jelenleg a Gettysburg Kollégium pszichológia professzora) eredetileg őket vizsgálta, és közben néhány olyan ember is a látókörébe került, akikről kiderült, hogy az arcvakok tökéletes ellentétei. Közülük néggyel elvégeztették a Cambridge arcmemória tesztet, majd a Mielőtt híresek lettek tesztet, amelynek lényege, hogy hírességeket a gyermekkori fotóik alapján kell felismerni. Mindnyájan kiemelkedően teljesítettek, Russell pedig elnevezte őket szuper felismerőknek, és 2009-ben tanulmányt írt róluk.

A kutatások szerint az emberek 1-2 százaléka tartozhat ebbe a csoportba, de mivel a hétköznapokban ritkán van szükség erre a adottságra, így a legtöbben rejtve maradnak, és maguk sincsenek tisztában azzal, hogy szuper felismerők. A Népszava megtalálta az egyik magyar érintettet, aki a londoni University of Greenwich ilyen irányú kutatásaiban vesz részt, a programot Josh P. Davis professzor irányítja.

Császár Tímea bájos, csinos nő, az égvilágon semmi nem utal arra, hogy mire képes. PR és kommunikációs területen dolgozik, és nagyon sokáig ő maga sem tudta magáról, hogy rendelkezik egy ilyen adottsággal. 2016-ban egy újságcikkben olvasott a szuper felismerőkről, akkor töltötte ki kíváncsiságból az online tesztet, ami olyan jól sikerült, hogy utána kapott egy e-mailt az egyetemtől, hogy ha beleegyezik, akkor nyilvántartásba veszik, és 2-3 havonta küldenek újabb és újabb teszteket a kutatásokhoz. Ezek időnként már más területeket is érintenek, például az esküdtkiválasztás szempontjait.

Josh P. Davis professzor szerint ez egy öröklött adottság, nem nagyon lehet fejleszteni, bár vannak olyan támpontok, amelyek mentén mégis javítható az arcfelismerő képesség. Tímea elmondta: kevesen tudják, hogy például a fülünk ugyanolyan egyedi, mint az ujjlenyomat, és nem is változik az évek során úgy, mint az arcunk, nem is lehet mondjuk plasztikázással módosítani. Úgy tudja, hogy a határőröket kifejezetten képezik arra, hogy az emberek fülét figyeljék meg. De egy igazi szuper felismerő természetesen egészében nézi az arcot, így tudja beazonosítani. „Sokat gondolkoztam azon, hogy én hogyan ismerem fel ezeket az arcokat, és talán a szem környékén látok valamit, de ez is csak egy óvatos sejtés részemről, illetve az arc arányait érzékelem. Van például egy olyan beugratós feladat, hogy mutatnak két arcot, és meg kell mondani, hogy ugyanazt az arcot látod-e. Elképesztően hasonló embereket tudnak egymás mellé rakni, de az agyam mégis felismeri, ha mások az arcarányok. Azt sem értem, amikor valaki nem tudja megkülönböztetni az egypetéjű ikreket. Hát egyáltalán nem egyformák! Mindig van köztük valami különbség. De igazából senki nem tudja, hogy ez az adottság hogyan működik az agyban, bár ezt is kutatják. Semmiféle elváltozást nem sikerült kimutatni EEG-vel a szuper felismerőknél, ez igazából egy teljesen megfoghatatlan dolog. Azt is mondják, hogy aki gyerekkorában sokféle arcot látott maga körül, annak jobb ez az adottsága, de én egy faluban, majd egy kisvárosban nőttem fel, úgyhogy az én esetemben ez egészen biztosan nem igaz.”

S hogy a gyakorlatban mire lehet(ne) használni ezt az adottságot? Elég egyértelmű a válasz: a bűnüldözésben páratlan lehetőségeket rejt a szuper felismerők alkalmazása – ennek ellenére még nem sok helyen használják. Az angolok élen járnak e tekintetben, a londoni városi rendőrségen már egy 140 fős szuperfelismerő-egység dolgozik bűnözők és áldozatok azonosításán. Például 2018-ban a Szergej Szkripal volt brit-orosz kettős ügynök és lánya ellen elkövetett novicsokos (idegméreg) támadás gyanúsítottjait is szuper felismerők azonosították a térfigyelő kamerák felvételei alapján. De ez a csapat segített már tömegtragédia áldozatainak beazonosításában is. Ugyanis bármilyen hihetetlen, ezen a területen – egyelőre – az ember jobban teljesít, mint a mesterséges intelligencia. A közterületi térfigyelő kamerák képei általában nem a legjobb minőségűek, eleve nem jól látszanak az arcok, ráadásul a bűnözők igyekeznek is megváltoztatni a külsejüket, hogy megnehezítsék a felismerést. A szuper felismerőket azonban szinte lehetetlen átverni, az ő agyuk megbízhatóbban felismeri az arcokat egy apró részlet alapján is, mint a szoftverek. Császár Tímea hozzátette, hogy ő nemcsak az arc, de a kéz, sőt a mozgás alapján is képes felismerni és beazonosítani embereket. Adott esetben szívesen kamatoztatná ezt az adottságát, azonban mint az ORFK kommunikációs szolgálatától megtudtuk, a magyar rendőrség bűnügyi szolgálata nem vizsgálja az úgynevezett szuper felismerőkkel történő együttműködést.

Milyen teszteket végeznek a szuper felismerők?

- 10-10 mp-ig mutatnak 20 arcot, majd 60 arcból ki kell választani, hogy melyik volt benne az elején mutatott 20-ban.

- Gyerekkori és felnőttkori fotók párosítása.

- 10-10 mp-ig mutatnak 20 arcot, majd utána szintén 60 arcból kell őket azonosítani, de úgy, hogy első körben a hajukat takarják el, utána más szögből mutatják az arcokat, később egyszerre pixelesebb képeken kell őket kiválasztani több arc közül.

- Tárgyakkal is vizsgálják a képességet, például autókkal, gitárokkal és virágokkal.

- Meg kell nézni egy 5 perces videót, majd egy és három hét múlva tesztelik, hogy a benne szereplők arcára mennyire emlékszik az illető, több hasonló arc közül kell kiválasztani a szereplőket.

INFÓ

Ezen a linken bárki tesztelheti a képességét: https://www.superrecognisers.com/take-part

Újabb, ezúttal amerikaiak által felbocsátott műhold tért vissza a földre irányítatlanul, magyar idő szerint hétfőn hajnalban. A megmaradt részei nem okoztak bajt.