A napokban Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési biztosa mondta ki azt, amiről az uniós tisztségviselők nem szívesen beszéltek: az ukrajnai háború csak katonai erővel oldható meg. Vagyis nincs esély béketárgyalásokra, s egy olyan forgatókönyv is csak vágyálom, amely szerint Vlagyimir Putyint hazájában megbuktatnák és egy Nyugattal kedvezőbb kapcsolatokra törekvő vezető kerülne hatalomra.
Márpedig ha az dönt, ki az erősebb, a Nyugatnak további áldozatokat kell vállalnia Ukrajna érdekében. Egyre több harckocsit kell szállítania, mert ezek nélkül nincs esély arra, hogy Kijev visszafoglalja az oroszok által meghódított területeket. Oroszország a további mozgósításra épít majd, újabb és újabb embereket küld a frontvonalra, akiket nem véletlenül neveznek az ukránok ágyútöltelékeknek: jórészt rosszul felfegyverzett, gyengén kiképzett emberekről van szó, mégis a Kreml azt reméli, ha katonák számának szempontjából nagy túlerőbe kerülnek az ukrán csapatokkal szemben, akkor előbb-utóbb sikerül áttörést elérniük nem csak Szoledárnál, a front többi szakaszánál is.
Elsőként London jelezte: 14 modern, Challenger 2 típusú harckocsit szállít Ukrajnának. Ez Kijev igényeinek a töredéke ugyan, de Volodimir Zelenszkij elnök azt reméli, hogy ezzel megtörik a jég: további államok küldenek majd tankokat. Ez alighanem csak idő kérdése, Lengyelország, Dánia és más államok is nyitottnak mutatkoztak erre.
A Leopard 2 harckocsik miatt kulcsszereplőnek számító Németország azonban megint kivár. Sőt, a tankokat gyártó Rheinmetall jelezte, hogy a szállítás legfeljebb csak 2024-től lenne megvalósítható. Berlint sokszor érte a nem is alaptalan vád, hogy túl sokat várt Kijev megsegítésével, ezúttal azonban összetettebb a probléma: a német hadsereg olyan katasztrofális állapotba került, hogy a tankok szállítása nyomán még sérülékenyebb lenne az ország hadereje. Ez az utóbbi évtizedek mindenkori kabinetjeinek a bűne.
Ugyanakkor mielőbbi cselekvésre lenne szükség, mert ha Moszkva áttörést érne el, az különösen sokba kerülne a nyugati világnak. S nem csak anyagi, politikai szempontból is.