Célszerű lenne az élelmiszerárstop mihamarabbi kivezetése - Orbán Viktor főtanácsadója, Parragh László iparkamarai elnök után most már egy fideszes országgyűlési képviselő is ezt forszírozza. Győrffy Balázs, aki egyben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke is, szerdai közleményében azt írta: a globális agrárgazdasági tendenciák alapján lassul az élelmiszerárak növekedése, ami lehetőséget nyújthat az árstopok kivezetésére. Emellett a hatósági árak egy újabb, nemkívánatos hatására is felhívta a figyelmet: a kereskedők az ársapka okozta veszteségek kompenzálására hivatkozva azokban a szegmensekben – például a tejtermékek, húsáruk területén - is jelentősen növelték az import termékek behozatalát, ahol az elmúlt években komoly piaci pozíciót szereztek a magyar előállítók. Annak érdekében tehát, hogy a magyar termékek pozíciója ne romoljon, és a magyar kereskedők és előállítók közt kialakult bizalmi kapcsolatok fennmaradjanak, célszerű lenne szerinte az árstop mihamarabbi kivezetése.
A Vállalkozók Országos Szövetsége szerint is eljött az idő az árstopok fokozatos és körültekintő kivezetésre. A normál piaci körülmények visszaállítása hozzájárulna az ellátási láncok megfelelő működéséhez, vagyis ahhoz, hogy a magyar élelmiszeripari cégek ne veszítsenek itthoni piacot – fogalmaznak közleményükben.
Többször is írtunk arról, hogy miközben egyre nehezebb beszerezni például a hatósági áras cukrot vagy 2,8 százalékos UHT tejet, addig az árstopos élelmiszerek helyettesítő termékei sok esetben duplájára drágultak. Nem egyértelmű, hogy e termékek gyors ütemű áremelkedésének köze van-e az árstopokhoz, vagy csupán azt mutatja, hatósági ár nélkül hol járna most a drágulás. Nem biztos ugyanis, hogy a kereskedőknek érdekük éppen a helyettesítő termékeket jobban drágítani, hiszen akkor még inkább az árstopos termékeket keresnék a vevők, még több veszteséget okozva. A Gazdasági Versenyhivatal mindenesetre most – a jelentős drágulás miatt - hatósági eljárásban vizsgálja számos élelmiszeripari termék, különösen az ársapkás termékek helyettesítőire vonatkozó kiskereskedelmi üzleti gyakorlatokat.
Közölték: feltérképezik, hogy torzulhatott, vagy korlátozódhatott-e a verseny ezen termékkörök kiskereskedelmi piacain, vagy az értéklánc más szintjén, illetve felmerülhetett-e bármilyen jogsértés, amely versenyfelügyeleti eljárást alapozna meg a szektor valamely szereplőivel szemben. Azt ígérik: a piaci szereplőktől összegyűjtött információk elemzésével feltárják a drágulás részletes okait, hogy megtehessék a szükséges lépéseket az esetleges versenyproblémák kiküszöbölésére. A vizsgálat – többek között – kiterjed a legnagyobb hazai élelmiszer-kereskedelmi láncok árazási és értékesítési gyakorlatára. Ezen túl egyedi panaszokat és piaci jelzéseket is kivizsgál a GVH.