A magyar lakosságnak egyszerre van igénye az elektronikus fizetésekre és a készpénzhez való hozzáférésre. Az egy főre jutó ATM-ek száma ugyanakkor messze elmarad a hozzánk hasonló méretű nyugat- és közép-európai országokétól, miközben az egy bankautomatára jutó készpénzforgalom értéke Európában Magyarországon a legmagasabb. Ezzel indokolja a Magyar Nemzeti Bank azt a keddi rendeletet, amelyben Matolcsy György jegybankelnök pontosan meghatározza: a kibocsátott betéti és hitelkártyák száma alapján hány ATM-et kell üzemeltetniük a hitelintézeteknek az egyes fővárosi kerületekben, vármegyeszékhelyeken, illetve egyéb városokban.
Mint megírtuk: a bankautomaták száma a Covid-járvány kitörése óta országosan csaknem 5, a vármegyeszékhelyeken mintegy 7 százalékkal csökkent. A jegybank statisztikái szerint 2022 márciusában ugyanis még 5024, tavaly szeptember 30-án már csak 4780 ATM működött szerte az országban, a vármegyeszékhelyeken 967-ről 900-ra csökkent számuk.
Az ATM-ekből felvett és azokba befizetett készpénzforgalom értéke – a Covid-19 járvány átmeneti időszakát leszámítva – ugyanakkor folyamatosan emelkedik Magyarországon. Az automatákból tavaly felvett 8721 milliárd forint 12,7 százalékkal haladta meg az előző évi mennyiséget, a befizetések összege pedig 28,3 százalékkal 2553 milliárd forintra nőtt – derül ki a Bank360.hu-nak küldött jegybanki adatokból. (A növekedés valószínűleg összefügg a keresetek növekedésével és a tavalyi, 14,5 százalékos inflációval is.) Az MNB szerint fontos érv az ATM-ek elvárt darabszámának meghatározása mellett az is, hogy a bankok a költségeik mérséklése érdekében csökkentették a fiókjaikban működtetett pénztári funkciókat is.
Az MNB szerint a rendeletet az érintett bankokkal közös, hosszas szakmai előkészítés előzte meg. Számos banknak az új előírások alapján sem szükséges bővítenie ATM-hálózatát, amelyeknek pedig igen, azoknál ez többnyire összhangban volt a bankok előzetes beruházási terveivel – közölte a jegybank.
A Bank360.hu kérdésére azt is közölte a jegybank, hogy a jogszabály hatálya csak a Magyarországon működő hitelintézetekre terjed ki. Így az olyan fintech-cégeket, mint például a Revolut, az ATM-ekre vonatkozó rendelet nem érinti, még akkor sem, ha több százezer bankkártyásuk van is az országban.