Leváltotta a brazil fegyveres erők vezetőjét szombaton az ország új elnöke, Luiz Inácio Lula da Silva, hogy átvegye az ellenőrzést az elődjéhez húzó vezérkar felett.
A posztot alig egy hónapja betöltő Júlio Cesar de Arruda tábornok menesztésére két héttel azután került sor, hogy a korábbi szélsőjobboldali elnök, Jair Bolsonaro több ezer híve január 8-án feldúlta a brazil főváros legfőbb kormányzati épületeit, amit Lula kormánya puccskísérletnek minősített. A felkelés után Lula szemére vetette a parancsnoknak, hogy védelmébe vette a zavargókat. Egyúttal kilátásba helyezte, hogy megtisztítják a biztonsági erőket Bolsonaro keményvonalas híveitől.
A zavargás résztvevői közül sokan katonai puccsot követeltek Bolsonaro hatalomba való visszahelyezése érdekében. A gyanú szerint Bolsonaróhoz kötődő Arruda pedig állítólag megakadályozta, hogy a rendőrség őrizetbe vegye azokat a zavargókat, akik aznap éjjel a hadsereg brazíliavárosi főhadiszállása előtti sátortáborban kerestek menedéket. "Itt nem fognak letartóztatni embereket" - mondta Arruda a Washington Post információi szerint Flávio Dino igazságügyi miniszternek.
Fellépése több jobboldali bűnözőnek is lehetővé tette, hogy elkerülje az őrizetbe vételt, miután feldúlták a brazil elnöki palotát, a legfelsőbb bíróságot és a kongresszust. Egyúttal megerősítette azt a széles körben elterjedt gyanút, hogy a felkelés mögött legalább részben a brazil fegyveres erők tagjai álltak.
Bolsonaro, aki régebben századosként szolgált a hadseregben, és évtizedeken át ápolta kapcsolatait a biztonsági erőkkel, jelentős támogatást élvez a katonai és rendőri vezetők körében. Jelentések szerint számos katonatiszt bátorította a Bolsonaro-párti felkelést és részt is vett benne, Lula pedig azt mondta, gyanúja szerint a zavargók belülről is segítséget kaptak az elnöki palota megszállásához.
"Sokan voltak a fegyveres erőknél itt, akik bűnrészesek voltak" - mondta a veterán baloldali politikus újságíróknak négy nappal a támadás után. "Ennek a fickónak sikerült beszennyeznie a fegyveres erők egészét" - tette hozzá elődjéről, Bolsonaróról szólva, aki Lula január 1-jei beiktatása előtt az Egyesült Államokba utazott, hogy ne kelljen nyilvánosan elismernie tavaly októberi választási vereségét.
Lula az O Globo című brazil lap szerint a múlt héten legalább 80 katonatisztet távolított el kormányzati állásokból, nyilvánvaló arra törekedve, hogy kiszűrje Bolsonaro keményvonalas támogatóit. (Közben múlt héten letartóztatták Anderson Torres volt igazságügyi minisztert, Bolsonaro egyik legfontosabb szövetségesét, akit azzal vádolnak, hogy "szabotálta" a kormányzati épületek védelmére tett rendőri erőfeszítéseket.)
Arruda helyére az elnök Tomás Miguel Ribeiro Paiva tábornokot, a délkeleti, Sao Pauló-i katonai parancsnokság 62 éves vezetőjét nevezte ki. A közösségi médiában pénteken közzétett beszédében Ribeiro Paiva felszólította a katonákat, hogy tartsák tiszteletben a tavaly októberi választás eredményét, amelyet Lula mintegy 2 millió szavazattal nyert meg.
Egy neves brazil újságíró, Lauro Jardim szerint Arruda eltávolításának közvetlen oka az volt, hogy nem volt hajlandó elbocsátani Bolsonaro korábbi hadsegédjét, Mauro Cid alezredest, akit Bolsonaro elnökségének utolsó napjaiban egy Brasília melletti különleges zászlóalj élére helyeztek. "A fegyveres erők főparancsnokaként Lula nem tehetett mást" - írta Jardim. "Vagy kirúgja Arrudát, vagy reménye sem lehetett volna arra, hogy valaha ellenőrzést gyakoroljon a fegyveres erők felett."
Kezdettől fogva esélytelen volt a brazil szélsőjobb lázadása, de azt megmutatta, mennyire nehéz lesz kiheverni Bolsonaro pusztításátÍgy törtek-zúztak a brazil szélsőségesek