Az Európai Bizottság decemberi döntése értelmében átmenetileg felfüggesztik az Erasmus+ diákcsere-programra és a Horizont Kutatási Alapítványra való jelentkezést a huszonegy magyarországi alapítványi egyetem esetében. A döntést a tagországok pénzügyminiszterei hozták, mivel úgy látták, a nemrég alapítványi kezelésbe vett egyetemek esetében nem biztosított a támogatási pénzek megfelelő kezelése, magyarul: nem arra fordítják, amire kapják.
Az állami egyetemek az utóbbi két évben rendkívüli gyorsasággal kerültek alapítványi kezelésbe. A hivatalos magyarázat szerint ennek az volt a célja, hogy az intézmények legyenek az eddiginél rugalmasabbak, alkalmazkodjanak gyorsabban a társadalmi és gazdasági igényekhez. Az államháztartási rendszer túlságosan lomha, merev ehhez, mondták. Azt is említették, hogy a közalkalmazotti törvény, úgymond, nem ösztönzi jobb teljesítményre az egyetemi oktatókat, kutatókat.
Megalakultak a vagyonkezelői alapítványok, élükön a szinte korlátlan cselekvési lehetőséggel felhatalmazott kuratóriumokkal. A Miskolci Egyetem kuratóriumi elnöke Varga Judit igazságügyminiszter, a veszprémi Pannon Egyetemét Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, a győri Szent István Egyetem kuratóriumát Palkovics László volt innovációs és technológiai miniszter vezeti. A jól hangzó szinekura havi másfél milliót hoz nekik, de jól jövedelmez a kuratóriumi tagság is a NER legbelső köréhez tartozóknak.
Az egyetemek alapítványi kezelésbe adásának célja nyilvánvalóan a kormányközeliek kulcspozícióban tartása egy esetleges kormányváltás esetén is, valamint az, hogy az uniós támogatások elköltésében is a központi hatalom dönthessen. Nyilván ezt ismerték fel az uniós pénzügyminiszterek, és tettek lépéseket ennek megakadályozására.
Az Európai Bizottság döntése elég nagy port vert fel itthon. A kormány "csodatárgyalójának" kinevezett Navracsics magabiztosan kijelentette, valami "félreértésről" lehet szó. Kérdésre hozzátette: egyelőre nem fontolgatja lemondását kuratóriumi elnökségéről.
A legtöbben az Erasmus+ diákcsere-program leállítását sajnálják. Ez eddig évente mintegy húszezer diák utazását tette lehetővé, továbbá azt, hogy egy neves külföldi egyetemen órákat hallgassanak, képet alkossanak választott területük ottani helyzetéről, barátságokat kössenek. Az Erasmus+ fő célja egyébként a kulcskompetenciák és a nyelvtudás fejlesztése, az oktatás minőségének emelése. Hogy ettől az alapítványi átalakítással diákok tízezreit fosztják meg, az aligha rázza meg a kormányközeli hatalmasságokat.
A magyar oktatáspolitika újabban az idegen nyelvek tudását nem tekinti fontosnak, ezt bizonyította azzal, hogy hatályon kívül helyezte az 1993. évi LXXX. törvénynek azt a részét, mely szerint felsőfokú diploma csak középfokú nyelvtudást bizonyító okmány tulajdonosának adható ki. Pintér miniszter pedig egyenesen a középiskolai tanárok szemére hányta, hogy sok tanítványuk kíván külföldi egyetemeken tanulni. Pintér miniszter szerint ez a hazafiságra való nevelés hiányát tükrözi. Az ő nézőpontjukból az egyetemisták bezárása a magyar glóbuszra egyenesen dicséretes.
Kevesebbet beszélnek róla, de nagyobb károkat okoz az alapítványi egyetemek megfosztása a Horizont Kutatási Alapítvány támogatásától. A tudományos kapcsolatokat nehéz kialakítani, az együttműködést fáradságos megszervezni, de szétverése hamar és könnyen megy.
Magyarország jelenlegi kormányának van gyakorlata benne, megmutatta az MTA kutatóintézeti hálózatának szétverésével és a CEU külföldre üldözésével. De a finommunka sem idegen tőlük: az utóbbi tizenkét év alatt sikerült a régen autonóm módon működő Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságot, a MAB-ot a kormány bólogatójánosává alázniuk.
Most már csak az a kérdés, folytatják-e tovább hérosztratoszi értékromboló tevékenységüket, vagy visszaállítják az egyetemek autonómiáját. Márciusig adott nekik erre időt az Európai Bizottság. Remélem az egyetemek hallgatói és oktatói, valamint a magyar tudomány érdekében, hogy ezúttal a jó utat választják.
—
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.