A választók akaratát figyelembe véve kezdeményezem a jászberényi Fidesz-csoport feloszlatását és újjászervezését – adta hírül közösségi oldalán Pócs János, a kormánypárt helyi erős embere, a térség országgyűlési képviselője.
Bejelentéséhez nem fűzött magyarázatot, de nincs is rá szükség, az indokkal mindenki tisztában van. A Fidesz totális vereséget szenvedett a jászberényi időközi önkormányzati választáson. A miniszterelnök kedvenc sportágából vett képpel élve: labdába se tudott rúgni.
Bár Pócs János húzása nem nevezhető szokványosnak, példátlannak se mondható. A fővárosban néhány hónappal ezelőtt az Orbán család ügyvédjeként emlegetett Bajkai István kezdeményezte a VI. és VII. kerületi (terézvárosi és erzsébetvárosi) Fidesz-szervezet feloszlatását. Hasonlóképpen járt el Németh Szilárd rezsibiztos Csepelen, de ugyanez történt a XI. kerületben, Újbudán és Egerben is.
Az önoszlatásokból két következtetés adódhat. Az egyik: a Fidesz szervezeti háttere korántsem annyira stabil, amennyire azt a kormánypárt a külvilág felé mutatni szeretné. A helyi csoportokat sokfelé szabdalják belső konfliktusok, érdekkörök közötti küzdelmek, politikai, anyagi vagy személyes ellentétek. A másik következtetés: ha tényleg baj van, akkor a Fidesz a sajátjaival szemben se szívbajos, keményen és határozottan lép fel, hogy rendet teremtsen.
Az ellenzék nem csupán a súlyos parlamenti választási kudarc feldolgozásával maradt adós, egyelőre az is kérdéses, hogy a jászberényi siker mennyiben járul hozzá közös stratégia kialakításához. Azon a kevéssé eredeti megállapításon túl, hogy helyben jól ismert és elismert jelölteket kell indítani, az ellenzéki pártoknak még nincs elfogadott álláspontja arról, milyen konstrukcióban vágjanak neki a jövő évi önkormányzati választásoknak. Nincs egyetértés például arról sem, hogy rendezzenek-e előválasztásokat.
A Fidesz a számára ritkán megtapasztalt vereségből is igyekszik tanulni, jó lenne, ha az ellenzék legalább az elvétve elért győzelemből tudna.