Meglehetősen kemény szavakkal bírálta az ellenzéket Ungár Péter, az LMP társelnöke a párt kongresszusán. A 24.hu szerint a politikus beszélt a debreceni akkumulátorgyár ügyéről, de felszólalásának nagyobbik részében az ellenzékkel kapcsolatban fejtette ki a véleményét.
Jövőre már késő lesz, most kell küzdeni az akkumulátorgyárak létesítése ellen, mert ha megvalósulnak a tervezett beruházások, azok helyrehozhatatlan pusztítást okoznak a kormányzati ciklus végére - jelentette ki a politikus. Szemfényvesztésnek tartja, hogy ezek a beruházások megoldanák a magyar gazdaság bajait, és azt a felfogást is zsákutcának nevezte, amely a külföldi tőke Magyarországra csábításában látja a megoldást.
Az ellenzék állapotára rátérve Ungár Péter kijelentette, verseny helyett moralizáló picsogás lett a jellemző a tavaly áprilisi választási vereség után. Elmondása szerint évek óta hallgatták, hogy rajtuk múlik a választási győzelem, a tavalyi teljesítmény azonban egy tisztességes vereséghez sem volt elég.
„Az összefogás halott”
- vonta le a következtetést.
Szerinte ugyanis a hat párt közül egyedül az LMP tanult a vereségből, a többi most is inkább taktikázik és különféle jelölteket állít. Donáth Annának és az ő visszatérése sejttető momentumos plakátkampánynak odaszúrva közölte, sem ő, sem Schmuck Erzsébet nem indul az „Álarcos énekes” következő szériájában. Azt is kijelentette, hogy a Momentum szerinte nem zöld, maximum identitászavaros. Ungár Péter a DK-nak is üzent, rögzítve, nem lesznek senkinek a zöldtagozata.
A politikus szerint a következő egy évben az LMP-nek a politikai taktikázások helyett a környezetkárosító beruházások elleni fellépésre kellene koncentrálnia, és egyéb, a zöldpolitika szempontjából fontos témákban sikereket elérnie.
Az MTI szerint Schmuck Erzsébet, az LMP másik társelnöke azt hangsúlyozta, gyökeres fordulat nélkül nem lehet kezelni a klímaváltozást, hozzátéve, nincsen zöldpolitika zöld párt nélkül, ezért döntéshozó pozícióba kell kerülnie az LMP-nek. Az ellenzéki politikus kiemelte, eredeti gondolataikból egy centit sem engedtek. „Zöldpártként jöttünk létre és zöldpárt vagyunk most is. (...) A jövő nemzedék érdekeit képviseljük a jelenben; politikai haszonszerzéssel tehát nem lehet vádolni bennünket” - mondta. Szerinte az általuk képviselt politikának napjainkban elsősorban nem a tagadással, hanem a szemfényvesztéssel, a „zöldre festéssel" kell megküzdeni, hiszen a probléma okozói azt igyekeznek eljátszani, hogy megváltoztak, érdekli őket a jövőnk, de valójában nem tesznek semmit a fenntarthatóság érdekében. Eközben - fűzte hozzá -, „időzített bombán ülünk”, ám a kormányok többsége, köztük Magyarországé is potyautas akar lenni, megúszni cselekvés nélkül a folyamatot.
Schmuck Erzsébet bírálta a kormányzat megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos politikáját, majd arról beszélt, az az elképzelés, hogy „akkumulátor-nagyhatalmat” építsenek Magyarországon, végzetes hiba lenne. A technológia rendkívül veszélyes, víz- és energiaigényes, márpedig ezekre az erőforrásokra máshol volna szükség - mondta. A politikus szerint az akkumulátorgyárak építése nem az emberek és az élhető jövő, hanem az országba behozott autógyárak érdeke.
Schmuck Erzsébet úgy vélte, ez az ötlet „könnyen a Fidesz Bős-Nagymarosa lehet”, emlékeztetve, hogy a rendszerváltás szimbólumává vált vízlépcső-beruházást az emberek egy jóval előrehaladottabb fázisban akadályozták meg.
A kongresszuson Thomas Waitz, az Európai Zöld Párt (EGP) társelnöke is felszólalt, ő azt hangsúlyozta, évtizedek óta világos a fosszilis energiaforrások jelentette veszély, a feladat, megoldásokat találni egy eléggé nehéz helyzetben és helyzetre, ebben pedig nem segít, ha homokba dugjuk a fejünket. Kiemelte, azok az államok, amelyek korábban a megújuló források előállításába fektettek, most a legolcsóbb áramot használják; ellenpéldaként azt hozta fel, hogy míg Ausztriában az autópálya mellett sorra állnak a szélerőművek, a határ magyar oldalán alig látni ilyet, mintha itt nem fújna a szél. Az osztrák EP-képviselő azzal biztatta hallgatóságát, meg kell mutatni, hogy vannak még Magyarországon a jövőért folytatott harc iránt elkötelezett emberek, és egyesíteni kell az erőket, hogy az Európai Parlamentben is a lehető leghatékonyabban képviseljék elveiket.