;

Budapest;felvonulás;szélsőjobboldal;kitörés;

- Külterületre szorult a „becsület napja”, felvonult a szélsőjobb Budapesten

Miután a rendőrség több helyszínen is megtiltotta a budavári kitörésre emlékező rendezvény megtartását, szélsőjobboldali szervezetek a Normafától nem messze, az erdőben gyűltek össze. Az egyik szervező elmondása szerint ehhez a Pilisi Parkerdő Zrt-től kaptak engedélyt.

„Budapest – Nincs biztonságos erőd a nácik és barátaik számára se 1945-ben, se ma”, „Elég a fasiszták dicsőítéséből”, „A fasiszta terror áldozataira emlékezünk” – a transzparenseket az Autonómia mozgalom demonstrációjának résztevői tartották maguk elé szombaton kora délután a budai Várban, a Bécsi kapu téren. A mintegy 100-150 fős antifasiszta tüntetés egyik felirata arra szólította fel a neonácikat, hogy kövessék a vezérüket. A szöveg melletti rajz Hitlert ábrázolta, amint a szájába vett pisztollyal szétlövi a fejét.

A Bécsi kapu tetején szintén antifasiszták tiltakoztak. Ahogyan beharangozó cikkünkben is írtuk, február 11. az úgynevezett „becsület” vagy „kitörés” napja a szélsőjobboldal számára. Nyilas, neonáci és más szervezetek ilyenkor arra emlékeznek, hogy 1945-ben ezen a napon a budai Várba szorított német katonák és magyar szövetségeseik megpróbáltak kitörni a szovjet ostromgyűrűből.

A környéken rengeteg volt a rendőr, amit kezdetben nem tudtunk mire vélni. Aztán megértettük, megjelent ugyanis annak a Betyárseregnek nagyjából félszáz tagja, amelynek vezetője, Tyirityán Zsolt korábban nácinak vallotta magát. A rendőrség többszörös sorfallal akadályozta meg, hogy a betyárseregesek az antifasiszták közelébe juthassanak. A Bécs kapun át jó ideig se bemenni nem lehetett a Várba, se kijönni onnan.

Tyirityán Zsolt kérdésünkre elmondta, azért jelentek meg, hogy „megvédjék a túrázókat”. Órákkal később a budai Várból indult ugyanis a „becsület napja” szellemiségével rokon Kitörés teljesítménytúra, amelyen idén is több ezren vettek részt. A túrázók megvédésének szükségességét a Betyársereg vezetője azzal indokolta, hogy előzőleg három véres támadás is történt baloldaliak részéről olyanokkal szemben, akik „más politikai nézeteket képviselnek”. (Az egyik esetről videófelvétel készült, amelyen azt látni, hogy a XI. kerületi Gazdagréten összevernek egy férfit. Hogy kik, az egyelőre nem világos, a támadókat még nem azonosították. Frissítés: A BRFK munkatársai időközben elfogták annak a fiatalokból álló társaságnak négy tagját, akik látszólag előzmény nélkül támadtak emberekre a főváros utcáin. A magyar nőt, a külföldi férfit és két külföldi nőt közösség tagja elleni erőszak bűntett, illetve annak előkészülete miatt hallgatták ki gyanúsítottként, majd vették őrizetbe.) Tyirityán Zsolt terrorcselekménynek minősítette a támadásokat, és kijelentette: nem fogják engedni, hogy Magyarországon eluralkodjon a „baloldali terrorizmus”.

Közben a Normafánál gyülekeztek azok a neonácik és más szélsőjobboldaliak, akik a „becsület napja” alkalmából meghirdetett rendezvényre érkeztek. A szervezők csak az utolsó pillanatokban hozták nyilvánosságra a helyszínt. Közlésük szerint a rendőrség „futószalagon” tiltotta be közterületi megemlékezéseiket, ígérték ugyanakkor, hogy ennek ellenére legális keretek között megtartják a „becsület napját”.

A budai Várhoz képest éles volt a kontraszt: a Normafánál egyetlen rendőrt se láttunk. A demonstráció néhány száz résztvevője a gyülekezőhelyről Budakeszi felé indulva ment be az erdőbe. A jeges ösvényen tizenöt-húsz percig tartott az út addig a katonasírig, ahol a demonstrációt rendezték. Az eseményen Miklós Árpád is feltűnt, aki a rendszerváltás után az MDF parlamenti képviselője volt, aztán a MIÉP-hez, majd a Jobbikhoz csatlakozott. Jelenleg a Mi Hazánkban politizál.

Beszédében Incze Béla, a Légió Hungária vezetőségi tagja kitért a Tyirityán Zsolt által említett támadásokra. Részleteket nem említett, de – mondta – bízik abban, hogy a kórházból hamarosan kijöhetnek az „érintett bajtársak”. Utalt arra, hogy a támadók valószínűleg külföldiek voltak, akik napokon belül hazamennek. Vannak azonban „hazai kiadások belőlük” – tette hozzá –, „a mi dolgunk, hogy megvédjük magunkat”.

Az utána következő német szónok a „láthatatlan cionizmus” elleni küzdelemre szólított fel. A rendezvény koszorúzással ért véget.

Incze Béla kérdésünkre azt állította, hogy – mivel az erdő nem számít közterületnek – az eseményt nem kellett bejelenteniük a rendőrségen. A rendezvény megtartásához a Pilisi Parkerdő Zrt-től kértek és kaptak engedélyt.

Az erdő magánterület ugyan, de nincs körbekerítve, nincs nyitvatartási rendje, bárki által bármikor szabadon látogatható, a gyülekezési jog szempontjából tehát közterületnek minősül – nyilatkozta Hegyi Szabolcs, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogásza a Népszavának. Álláspontja szerint a rendezvényt be kellett volna jelenteni a rendőrségen.

A rendőrség megerősítette lapunknak, hogy a szóban forgó területre nem érkezett bejelentés a gyülekezési jogról szóló törvény hatálya alá tartozó rendezvényről: így azzal kapcsolatban tudomásul vétel, vagy tiltó határozat nem született. Amennyiben felmerül, hogy jogsértés történt, a BRFK megteszi a szükséges intézkedéseket.

Kérdést küldtünk a Pilisi Parkerdő Zrt-nek is, ha választ kapunk, közöljük.

Visszatérve a Bécsi kapu térhez: késő délután az antifasiszta tüntetők együtt, a Mátyás-templom felé vonulva hagyták el a helyszínt. Útközben összetalálkoztak a Légió Hungária tagjainak egy csoportjával. A verbális inzultuson és néhány repülő palackon kívül a rendőröknek köszönhetően más atrocitás nem történt – mondta el lapunknak Hegyi Szabolcs, aki tanúja volt a jelenetnek. A rendőrök igazoltatták a szélsőjobboldaliakat.

A BRFK közleménye szerint a rendőrök a gyűlések környékén 301 embert igazoltattak, hat férfit közbiztonságra különösen veszélyes eszköz birtoklása szabálysértés miatt, három férfit garázdaság bűncselekmény gyanúja miatt állítottak elő.

Hagyományos jelzőrendszer, okosóra, okoslámpa és sok más eszköz segít. Az Orbán-kormány szerint egyedülálló az időseket óvó gondoskodás Magyarországon, a szociális szakma viszont többször jelezte, aggódik a felügyeletre szoruló nyugdíjasokért.