korrupció;Völner Pál;Schadl György;

Schadl-Völner-per: A végrehajtói kar elnöke megpróbálta húzni az időt, a felesége ártatlannak vallotta magát

Schadl György azzal kifogással élt, hogy nem kapott meg bizonyos peranyagokat, azonban a bírónő szerint ez nem akadály, hogy folytatni lehessen az eljárást. Felesége, Schadl-Barannyai Helga az ügy tizenhetedrendű vádlottja, aki a végrehajtói kar elnökének az édesapjával együtt ártatlannak vallotta magát.

Bilincsben, vezetőszáron, símaszkos őrök kíséretében, orvosi maszkban érkezett meg a terembe Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke a Fővárosi Törvényszék tárgyalótermébe péntek reggel. Arcán – azon a részen, amelyet nem fedett el a maszk – nem tükröződött semmiféle érzelem, kezében egy vaskos iratcsomagot tartott. 

Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium bukott államtitkára korábban érkezett, kérdéseinkre azonban nem válaszolt. Mindkettejüket korrupcióval vádolják a rendszerváltás utáni Magyarország legnagyobb ismert hasonló ügyében.

Szintén a vádlottak padján ül a végrehajtói kar elnökének édesapja, valamint felesége, Schadl-Baranyai Helga is.

Noha Schadl György a tisztsége miatt közszereplőnek számít, mert a korrupciós vádak ellenére sem mozdították el a MBVK éléről, a tárgyalást vezető bírónő közölte az újságírókkal, hogy csak akkor lehet róla felvételt készíteni, ha ő ehhez is hozzájárul. 

Schadl György nem járult hozzá, élt is a lehetőséggel és teljes tiltást kért, Völner Pál és R. Róbert – utóbbit szólította a végrehajtói kar elnöke „gazdámnak” - hozzájárult a kép és hangfelvételek készítéséhez. 

A sajtót teljesen elválasztották a vádlottaktól, esély sem volt arra, hogy bárki fényképet készíthessen a tárgyalóteremen kívül. Tóth Erzsébet bírónő jelezte is, hogy megérti, ha a hallgatóság sorában erősebbek az érzelmek, azonban mindenkit arra kért, ezt tartsák magukban, mert „ez nem egy színielőadás vagy valóságshow” hanem bíróság.

Az ügynek 22 vádlottja van, ezért az előkészítő ülés elég nagy késéssel kezdődött el. Schadl György kifogással is élt, miszerint nem kapott meg bizonyos peranyagokat, azonban a bírónő szerint ez nem akadály, hogy folytatni lehessen az eljárást. 

Az ügyészség képviselője röviden ismertette a vádiratot, amelyben nem volt újdonság. Schadl Györgyre tíz év, Völner Pálra pedig nyolc évet kérnek, amennyiben mindent beismernek.

Az előkészítő ülésen nem faggatják részletekbe menően a vádlottakat, csak arról kérdezik őket hátulról előre haladva, hogy bűnösnek vallják-e magukat vagy sem. Schadl Györgyig és Völner Pálig nem jutottak el, csak az ügy tizenhatodrendű vádlottjáig.

A huszonkettedrendű és a huszonegyedrendű vádlott egyaránt beismerte a bűnösségét – utóbbi a Schadl-Völner párosnak még fájhat, hiszen a vád szerint az MBVK hivatalvezetőjeként Schadl György elvárásainak megfelelően pontozta a végrehajtói pályázatokat – a huszadrendű vádlott viszont nem. A tizenkilencedrendű vádlott szintén beismerte a bűnösségét. 

Tizennyolcadrendű vádlottként Schadl György édesapja, tizenhetedrendű vádlottként pedig Schadl-Baranyai Helga ártatlannak vallotta magát. 

Nem követtek el semmiféle bűncselekményt, nem kívánnak lemondani a tárgyaláshoz való jogukról – mondták egybehangzóan, ugyanúgy nem hagyva fotózni magukat, mint Schadl György. Tőlük eltérően a tizenhatodrendű vádlott beismerte a bűnösségét.

A bűnösség beismerése azt jelenti, hogy a vádlottak elfogadják az indítványozott büntetési tételeket. A huszonkettedrendű vádlott két év börtönt kapott négy évre felfüggesztve egy nyolcmillió forintos pénzbüntetéssel. A huszonegyedrendű vádlott megúszta végleges eltiltással a közszolgálati jogviszony létesítésétől, amely mellett hárommillió forint pénzbüntetést kell kifizetnie. A tizenkilencedrendű vádlottat szintén  két év, négy évre felfüggesztett – börtönre ítélték, de rá egy 15 millió forintos büntetést kifizetése vár, a tizenhatodrendű vádlott másfél év, három évre felfüggesztett börtönt kapott egy egymillió forint pénzbüntetés mellett.

Mivel sok a vádlott, Schadl Györgynek és Völner Pálnak ezért csak később teszik fel a kérdést, hogy lemondanak-e a tárgyaláshoz való jogukról. A végrehajtói kar elnökéhez csak sikerült az újságíróknak a közelébe férkőzniük, amikor elhagyta a termet, Schadl György azonban mereven maga elé meredve haladt a símaszkos őrei társaságában, akik igyekeztek erélyesen távol tartani tőle több-kevesebb sikerrel. 

Völner Pált is az utcán faggattak az újságírók. Záporoztak a kérdések, az Igazságügyi Minisztérium bukott államtitkára ennek ellenére mereven maga elé meredt, igyekezett úgy tenni, mint ha meg sem hallotta volna őket.