Nem vesz részt a Magyartanárok Egyesülete (ME) az OKNT tagjainak megválasztásában – derül ki az ME közleményéből.
Mint írják, az ME választmánya egyhangúlag hozta meg az erről szóló döntést.
Az oktatási szervezet állítása szerint már magáról az újdonságként bevezetett regisztrálási kötelezettségről is véletlenül értesültek, és a visszaigazolt regisztráció ellenére sem értesítették őket sem a jelöltállítás lehetőségéről, sem a jelöltlistáról, sem a választás folyamatáról és időpontjáról. A minisztérium szakmai referense „adminisztrációs hibára hivatkozva” február 20-án közölte velük, hogy február 23. a választás határideje.
„Ha az MTA illetékes osztálya és az állami egyetemek oktatói által is szakmaiatlannak és károsnak minősített Nemzeti alaptantervnek, a kerettanterveknek vagy az érettségi általános követelményrendszerének véleményezésében részt vehettünk volna – s ha Maruzsa Zoltán államtitkár úr a Magyar Nemzetben nem nevez bennünket, 26 éve eredményesen működő szervezetünket a Történelemtanárok Egyletével együtt »szakmai szervezetnek álcázott kommandósok«-nak – könnyebben tudnánk a minisztérium jó szándékában bízni, illetve az »adminisztrációs hibával« kapcsolatban jóhiszeműek lenni”
– írták.
Az ME úgy fogalmaz, mivel a jelöltállításban nem vehettek részt, a szavazásban sem fognak.
Megemlítik továbbá, hogy a szervezet egyik képviselője decemberben jelen volt az OKNT korábbi, szakmai szervezetek által választott tagjainak beszámolóján, amelyet a delegáltak csupán néhány szervezet nyomatékos kérésére rendeztek meg. Ebből megtudható volt – teszik hozzá –, hogy a választott szakmai testület érdemben nem tudott hatni az oktatáspolitikára, a szakmai kérdésekre.
„Szavazatunkkal nem kívánjuk legitimálni az inkorrekt választási folyamat nyomán szükségképpen egyoldalú összetételűnek ígérkező testületet, illetve tágabban a szakmailag elfogadhatatlan, a magyartanítást illetően a civilszervezetek és az egyetemi-akadémiai szféra álláspontját figyelmen kívül hagyó oktatáspolitikát, a vállalhatatlan szakmai döntéseket”
– áll a közleményben.
Az Országos Köznevelési Tanács (OKNT) a kormányzati munkát szakmailag támogató döntéselőkészítő, véleményező és javaslattevő országos szakértői testület, amely figyelemmel kíséri a közoktatás helyzetét, javaslatot készít, valamint állást foglal a közoktatással összefüggő oktatáspolitikai, kutatási és fejlesztési kérdésekben. A tizenhét fős testületbe – mint az OKNT működését rögzítő jogszabályban olvasható – hat rendes tagot és két póttagot az országos pedagógiai szakmai szervezetek választanak.