Az Európai Unió Bizottságának elnöke és a brit kormányfő sok energiát fektetett be az ún. északír protokoll, de valójában az egész Brexit technikainak tűnő, mégis jelentős reformjába. A pontot az i-re hétfőn, személyes találkozásukon tették fel, melynek során adták áldásukat a megállapodásra. A Downing Street 10. érthetően igyekezett a kemény alkudozás benyomását kelteni.
A csúcstalálkozóra egy Windsorhoz közeli szállodában került sor. A helyszín ideális volt, hiszen az EU vezetőjét közeli kastélyában délutáni teára fogadta III. Károly. Az audiencia ellentmondásos lépésnek bizonyult, széles körben helytelenítették a király „belerángatását” a politikába, megsértve ezzel az alkotmányos szabályokat. A király természetesen rendszeresen találkozik külföldi politikusokkal, de nem a legérzékenyebb pillanatokban. Míg a Buckingham-palota a "kormány tanácsára" hivatkozott, a miniszterelnök hivatalos szóvivője az "udvar döntéseként" interpretálta a meghívást.
Van der Leyen és Sunak megbeszéléseiket követően közös sajtóértekezleten ismertették a deal legfontosabb elemeit. Az EU elnöke részletesen méltatta a bizalom és együttműködési készség javulását a szervezet és a brit kormány között az utóbbi hónapokban. Rishi Sunak este személyesen is az alsóház elé állt. E sorok írásakor még nem volt világos, lesz-e érdemi vita és szavazás az új Brexit-egyezményről, de ha ez bekövetkezik is, nem ezen a héten kerül rá sor. A két vezető arról is tájékoztatta a sajtót, hogy az új windsori keretmegegyezés megkönnyíti az északír kereskedelmet és ezzel a tartományt erősebben a brit és kevésbé az EU szabályaihoz igazítja. Központi eleme, hogy az Egyesült Királyság többi részéből kifejezetten az Ír-sziget északi részére szánt árucikkek egy zöld folyosón áthaladva nem kerülnek be az egységes piacra, így nem is végeznek el rajtuk ellenőrzéseket, nem kell megfelelniük a szigorú EU-előírásoknak. Az északírek ugyanazokat az élelmiszereket és gyógyszereket kapják meg, mint a brit régiók lakosai. Brüsszel engedményt tett az állami támogatás és a VAT terén is, így, ha az Egyesült Királyság csökkenti például a sörre kivetett forgalmi adót, a kedvezmény a korábbiakkal ellentétben Észak-Írországra is érvényes lesz.
Belfast, de különösen a koronahű Demokratikus Unionista Párt (DUP) szempontjából kiemelkedően fontos változás, hogy az autonóm nemzetgyűlés nagyobb beleszólást kap, Westminsteren keresztül lényegében megvétózhatja a tartományt érintő EU-törvényeket.
Amiben nem sikerült teljes áttörést elérni, az az Európai Bíróság legfőbb döntőbírói szerepének megőrzése. Várhatóan lehet viszont majd enyhíteni a bíróság beavatkozásának gyakoriságán és az ellenőrzések számának csökkenésével kevesebb lehet a vitás ügy is.
A sokak szerint „fantasztikus” megegyezés megvalósulása még messze van. Rishi Sunaknak a maga oldalára kell állítani mind saját konzervatív parlamenti frakciójának kételkedő tagjait, köztük Boris Johnsont, mind a Demokratikus Unionistákat, akik várhatóan előbb ügyvédeikkel hányják-vetik meg a kényes részleteket. Belfastból Londonba tartó vezetőjük, Sir Jeffrey Donaldson riporteri kérdésekre válaszolva "sem pozitívnak, sem negatívnak" nem nevezte a megegyezést, mint mondta, először megvizsgálná a megállapodás tartalmát, hogy eldönthesse, „megfelel-e az a párt elsősorban alkotmányos feltételeinek". A The Times napilap szerint az EU vezetőinek és a strasbourgi parlamentnek is jóvá kell hagyniuk a Brexit-szerződés megváltoztatott elemeit. Mindez időt vesz igénybe, melynek végéig érvényben maradnak az átmeneti enyhítések.
Bár a megegyezés korábbi remények szerint a nagypénteki egyezmény április 10-i 25. évfordulójára visszahozná a hatalommegosztáson alapuló kormányzást, a DUP ezen a téren sem rohan előre, már csak azért sem, mert a legutóbbi választásból a Sinn Féin került ki legnagyobb pártként és adja így az első minisztert.