MTK;elnevezés;rövidítés;

- Szövetségbe forrt kémények

Kezdetben volt az MTK. Nem tudom, minden magyar focirajongó, de akár MTK-szurkoló is tisztában van-e azzal, mit jelent a hárombetűs rövidítés. Nos, elárulom: Magyar Testgyakorlók Köre. Kétlem, hogy a sportegyesület megalakulásakor, 1888-ban az emberek gyakorolták a testüket (még jó, ha csak a sajátjukat és nem a másét), és ha igen, körben tették-e ezt, ám az kétségtelen, hogy nyelvtani/értelmi szempontból az elnevezés hibátlan. Tizenhárom esztendővel később, immár a 20. században azután megalakult a Magyar Labdarúgó Szövetség. Hogy ez az elnevezés mennyire egyértelmű, az már egy kissé bonyolultabb, hiszen a szövetség – hangsúlyozom: a szó szoros és nem átvitt értelmében! – aligha rúg labdába. Ámde ne legyünk kicsinyesek: a tagjai pontosan ezzel foglalkoznak.

De vajon mi a helyzet egy harmadik tömörüléssel, az Első Magyar Kéményszövetséggel? Ebben ugyanis – az elnevezése szerint ez egyértelmű – nem a kéményépítők vagy a kéményseprők fognak össze, hanem a maguk az első magyar kémények! Talán azért, hogy a költő szavait buzdításnak véve, kiálljanak a munkásságért. Egy emberként. Akarom mondani: egy kéményként, példamutató egységben, kézhez a kéz és a vállhoz a váll, szövetségbe forrt szabad kéményekként, mint ahogyan a néhai szovjet himnusz szerint a Szovjetunió a szövetségbe forrt szabad köztársaságok együttese volt. De ne feledkezzünk meg a ma oly sokat emlegetett, komoly vitákat gerjesztő energiatárolókról, az akkumulátorokról sem. Van, aki akar ilyen gyárat, van, aki nem. Az akkumulátorok azonban majd megmutatják! Nem a kínai beruházók, nem a magyar kormányzat, és még csak nem is Debrecen lakói, hanem maguk az akkumulátorok, mert hiszen ki más hozta volna létre a Magyar Akkumulátorszövetséget, ha nem ők maguk? Akárcsak a nagyobb hálózatokhoz nem tartozó üzemanyagtöltő állomások, amelyek – tulajdonosaik hozzájárulásával vagy anélkül, de – létrehozták a Független Benzinkutak Szövetségét. Amelynek keretében ezek a kutak időnként bizonyára összejárnak, hogy megvitassák ügyes-bajos dolgaikat.

Kis hazánkban létezik egy Drónpilóták Országos Egyesülete is. Rögtön világos, hogy ebben az egyesületben azok fognak össze, akik ezeket a távirányítású repülőgépmodelleket birtokolják és röptetik. Maguk a drónok azonban a jelek szerint elégedetlenek azzal, hogy más döntsön a sorsukról és ezért létrehozták a saját tömörülésüket: a Magyar Nemzeti Drón Szövetséget. (Rövidítése: MNDSZ. Nem tévesztendő össze az egykor ugyanezzel a betűrövidítéssel működött Magyar Nők Demokratikus Szövetségével, amely a kommunista párt kezdeményezésére jött létre, míg ez az MNDSZ viszont hangsúlyozottan nemzeti.)

Van még aztán Hússzövetség is, amely bizonyára a marha-, a sertés-, a juh-, a baromfi-, a nyúl- és egyéb húsok összefogásának terméke (halak kizárva), nem szólva a Magyar Alvás Szövetségről. Az utóbbi egy nemzetközi alvás társaság, a World Sleep Society hazai partnere, és mint ilyen, idehaza is évente megünnepli – mert isten bizony ez is létezik – az Alvás Világnapját. Felteszem, tagságához nem elegendő az, hogy az egyesülésbe jelentkező személy éjszakánként maga aludjon, hanem aktívan kell lobbiznia is azért, hogy erre a hasznos tevékenységre az egész társadalmat rávegye.

Ne feledkezzünk meg közben a Katasztrófavédelemről sem, amely ugyan nem holmi szövetség vagy egyesület, hanem a Belügyminisztérium főigazgatósága, de akkor is jogos lehet a kérdés: miféle szervezet az, amely – nevéből ítélve – nem a katasztrófák elhárításával, hanem védelmével foglalkozik?

A főigazgatóságok, szövetségek és egyesületek után pedig következzenek a klubok, mégpedig a kutyákéi. Nem a gazdik, hanem az ebek klubjai. Ők ugyanis sznobok lévén, nem szövetségekbe vagy pártokba tömörülnek, hanem klubokban, sőt clubokban gyűlnek össze és ugatnak. Mégpedig – ez is sznobizmusukról, sőt rasszizmusukról tanúskodik – nem területenként, vagy isten ments, funkciók szerint (ölebek, vadászebek, mentőkutyák stb), hanem szigorúan fajtánként. Van például egy Hungária Puli Club, mint hogyan Agár Klub is működik. Ugyanakkor még a német juhászkutyák sem hajlandók másfajta juhászkutyákkal összeállni, ezért van Hunnia-Rex Német Juhászkutya Egyesület és Magyarországi Pannon Német Juhászkutya Egyesület. Külön egyesülést tartanak fenn az angolszász származású ebek. Övék az Angol és Ausztrál Pásztorkutya Klub.

Welcome in the club! Akarom mondani: vau, vau.