botrány;járvány;Egyesült Királyság;Boris Johnson;

Kísért a járvány szelleme az Egyesült Királyságban

A pandémia idején küldött WhatsApp üzenetek és a Partygate-et vizsgáló etikai bizottság előzetes jelentése tartják lázban a brit közéletet.

A hét második felére a pandémia "visszaküzdötte" magát a reflektorfénybe. A járvánnyal közvetlen összefüggésben két, közvetve pedig egy harmadik ügy bilincseli le a figyelmet, hirtelen véget vetve egy higgadt időszaknak, benne az EU-val való új Brexit-megállapodással. Időrendben az első annak a 100 ezer üzenetnek a nyilvánosságra hozatala, amelyeket a koronavírus-járvány idején Matt Hancock akkori egészségügyi miniszter váltott kollégáival, politikai tanácsadóival, a legfőbb egészségügyi és tudományos protagonistákkal.

Az egykori szaktárcavezető tavaly december 6-án jelentette meg Pandemic Diaries című kötetét. A koronavírus ellen folytatott brit küzdelmet megörökítő napló szellemírója Isabel Oakshott volt, akinek Hancock a mobilján található mind a 100 ezer WhatsApp üzenetet rendelkezésre bocsátotta. Az újságírónő, aki híresen lazán kezeli forrásai védelmét, sőt karantén- és oltásellenes, a teljes anyagot átadta a The Daily Telegraphnak. Nem elég, hogy a könyvért hatszámjegyű honoráriumot vett fel és vállalta az üzenetek bizalmas kezelését, de a TalkTV műsorvezetőjeként kenyéradó gazdáját, Rupert Murdoch News UK médiacsoportját is megsértette, amiért nem az ehhez a csoporthoz tartozó The Times ölébe hullatta az anyagot.

Az elektronikus üzenetváltásokból kiderül, milyen szenvedélyes viták folytak a három országos lezárás időzítéséről, milyen belső érvek és ellenérvek hangzottak el külön az iskolák "lockdownjával" kapcsolatban, milyen nyomást helyezett a kormány a rendőrségre, hogy szigorúan büntesse meg a szociális távolságtartási szabályok megsértését. Érezni, hogy Hancock mániákusan ragaszkodott a napi 100 ezer teszt elvégeztetéséhez, de a pandémiát ugródeszkának tekintette ambíciói eléréséhez. Az üzenetek bepillantást nyújtanak a becsvágyó miniszter bukásába is. Hancock-ot 2021 júniusában egy biztonsági kamera leleplezte, amint dolgozószobájában szeretőjével, PR-tanácsadójával enyelegve fütyült az előírásokra. A kiszivárgott üzenetek súlyosan megsértették a tanárokat is, akiket az azóta kétszer is menesztett Sir Gavin Williamson akkori oktatási miniszter "lustának" nevezett.

Politikai pályafutása végéhez közeledhet el a koronavírusos időszak kormányfője, Boris Johnson. A parlament etikai bizottsága, amely azt vizsgálja ki, a politikus szándékosan vezette-e félre 2021 decemberében a képviselőket, ismételten azt állítva, hogy nem került sor partikra a Downing Street 10-ben a karantének idején, 21 oldalas jelentést tett közzé. A munkáspárti Harriet Harman vezette, de konzervatív többségű grémium birtokába jutott ugyancsak WhatsApp üzenetek elárulják, vezető tisztviselők már 8 hónappal korábban tartottak az alkohol-fűtötte bulizások tényének napvilágra kerülésétől. A bizottság máris bizonyítékokat lát arra, hogy Johnson tudott a szabálysértésekről. Ezt előbb Sue Gray főtisztviselő független Partygate vizsgálata, majd a Metropolitan Police nyomozása és a kivetett pénzbüntetések is igazolták. A legrosszabb forgatókönyv szerint a bizottság kimondhatja, hogy Johnson parlamenti állásfoglalásai tudatosan vezették félre több alkalommal is az alsóházat. A legsúlyosabb szankció mandátumának 10 napnál hosszabb felfüggesztése lehet, ami lehetőséget adna arra, hogy választókerülete visszahívja képviselőségéből. A parlamenti szavazás során a frakció megmentheti vagy menesztheti a többségét kivívó politikust. Ő maga egy pénteki interjúban azzal védekezett, hogy miután senki nem figyelmeztette, "nem is sejtette az események szabálysértő jellegét".

Johnson meggyőződése, hogy a testület "igazolni fogja" őt. Ebben segíthet, hogy Sir Keith Starmer, a Munkáspárt kabinetfőnökének kérte fel a köztisztviselőként pártatlan Sue Grayt. "BoJo" azt állítja, hogy Gray "puccsot szervezett ellene". Konzervatívok Rishi Sunakot próbálják rávenni, hogy a lehető leghosszabb időre, két évre blokkolja Gray munkába állását, ami a következő választás utánra tolná ki azt ki.