;

Ausztrália;Joe Biden;atom-tengeralattjáró;Rishi Sunak;Aukus;

Joe Biden amerikai elnök a kalifor­niai San Diegóban fogadta az ausztrál és a brit miniszterelnököt, Anthony Albanesét és Rishi Sunakot

- Ki kell várni az atom-tengeralattjárókat

Az Egyesült Államok a legmodernebb technológiával látja el Ausztráliát, de az első eszközök csak a 2040-es évek elején futnak be az ország kikötőibe.

Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Ausztrália nyilvánosságra hozta egy új, nukleáris meghajtású tengeralattjárókból álló flotta létrehozására irányuló tervének részleteit, amelynek célja Kína befolyásának ellensúlyozása az indiai-csendes-óceáni térségben. A háromoldalú biztonsági megállapodás, vagyis az Aukus paktum értelmében Ausztrália az első nukleáris meghajtású tengeralattjáróit - legalább hármat - az Egyesült Államoktól kapja. A szövetségesek egy új flotta létrehozásán is dolgoznak, amely a legmodernebb technológiát használja majd.

Peking élesen bírálta a jelentős haditengerészeti megállapodást, amely szerinte "árt a békének és a stabilitásnak". Kína ENSZ-missziója azzal is vádolta a nyugati szövetségeseket, hogy hátráltatják a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozására irányuló erőfeszítéseket.

Joe Biden amerikai elnök ezzel szemben úgy fogalmazott, a megállapodással a térség békéjét kívánják szavatolni, és külön kiemelte: a tengeralattjárók „nukleáris meghajtásúak, nem pedig nukleáris fegyverzettel felszereltek” lesznek. Biden, aki a kaliforniai San Diegóban a brit és az ausztrál miniszterelnököt, Rishi Sunakot és Anthony Albanesét fogadta, rámutatott, az alku nem veszélyezteti Ausztrália elkötelezettségét, hogy nukleáris fegyverektől mentes ország legyen.

Ausztrália a megállapodás révén jelentősen fejleszti katonai képességeit. Az ország az Egyesült Királyság után a világon másodikként kapja meg Washington élenjáró nukleáris meghajtási technológiáját. A tengeralattjárók messzebbre tudnak eljutni és gyorsabban haladnak, mint az ország jelenlegi dízelmotoros flottája, és Ausztrália most először lesz képes nagy hatótávolságú csapásokat is végrehajtani ellenségei ellen. A megállapodás értelmében az ausztrál haditengerészeket az idei évtől kezdve amerikai és brit tengeralattjáró-bázisokra küldik, hogy kiképezzék őket az atommeghajtású tengeralattjárók használatára.

Mivel azonban az első nukleáris meghajtású tengeralattjárót csak a 2040-es évek elején kaphatja meg Ausztrália, s jelenlegi, Collins-osztályú tengeralattjáróit a 2030-as évek végére leselejtezik, az átállás várhatóan szakaszosan történik majd, beleértve három amerikai, Virginia-osztályú, nukleáris meghajtású tengeralattjáró eladását Ausztráliának.

Ezt megelőzően az amerikaiak növelni fogják haditengerészeti jelenlétüket Ausztráliában, hogy fokozatos kiképzést biztosítsanak a canberrai legénység számára. "2023-tól az ausztrál katonai és polgári személyzetet integrálják az amerikai és a Királyi Haditengerészet, valamint az amerikai és brit tengeralattjáró-építő hajógyárak állományába, hogy felgyorsítsák a kiképzésüket" - áll a Fehér Ház közleményében. Az Egyesült Államok azt is tervezi, hogy 2023-tól tengeralattjárói egyre többször bukkannak fel ausztrál kikötőkben.

Az amerikai Virginia-osztályú tengeralattjárók eladására várhatóan a 2030-as évek elején kerül sor, a kongresszus jóváhagyásától függően, szükség esetén akár két további tengeralattjáró eladásának lehetőségével. A hatalmas, 100 és 170 milliárd dollár közöttire becsült költségeken túl a haditengerészeti program a fejlett technológiák példátlan átadását is magában foglalja.

Miközben a Kína megfékezésére irányuló stratégiája keretében az Egyesült Államok megerősíti szövetségét egy kulcsfontosságú partnerével az indiai-csendes-óceáni térségben, további feszültségeket kockáztat Pekinggel. Washington a hidegháború óta először exportálja egyik legfejlettebb és legtitkosabb technológiáját. Mindeközben jelentős változtatásokat kell majd végrehajtania a hadászati fegyverek kivielére vonatkozó, rendkívül bonyolult ellenőrzési szabályaiban. A nukleáris meghajtású tengeralattjárók építéséhez olyan szakértelemre van szükség, amellyel csak nagyon kevés ország rendelkezik, és az Egyesült Államok a technológiát eddig kizárólag az Egyesült Királysággal osztotta meg, amit egy 1958-ban aláírt megállapodás biztosított.

Az Egyesült Államok számára gondot jelent amúgy is túlterhelt hajóépítési kapacitása. Az amerikai haditengerészet, amely igyekszik felzárkózni Kínához, 2020-ban megkezdte az Ohio-osztályú, nukleáris meghajtású, ballisztikus rakétákat hordozó tengeralattjárók lecserélését az új Columbia-osztályúakra. Ezeket a tengeralattjárókat, amelyek az amerikai nukleáris elrettentő erő alapvető elemei, prioritásnak tekintik. Ugyanakkor a hajógyáraknak évente két Virginia-osztályú támadó tengeralattjáróval is el kell látniuk az amerikai haditengerészetet, hogy pótolják a hadrendből fokozatosan kivonásra kerülő Los Angeles-osztályú tengeralattjárókat.

Tavaly decemberben két amerikai szenátor figyelmeztette Bident, hogy a Virginia-osztályú tengeralattjárók szállítására vonatkozó Aukus kötelezettségvállalás az amerikai tengeralattjáróflotta rovására megy.

Ez a napi átlagos utasszám alapján több mint négymillió londonit, illetve Londonban dolgozó ingázót érint.