Nem volt könnyű a most befejeződő hét sem a tömegközlekedésre, sem értelemszerűen az autózásra kényszerűlőknek, sem az iskolásoknak és ennek megfelelően szüleiknek és nagyszüleiknek, az egyetemistáknak, de összehasonlíthatatlanul a legkeservesebb helyzetbe az egészségügyi ellátásra szorulók kerültek az Egyesült Királyságban. A hétfőtől szerdáig 47 ezer fiatal doktor nem vette fel a munkát, ami az NHS angliai egységének orvosigazgatója, Sir Stephen Powis szerint az "egészségbiztosító történetének legjelentősebb, sztrájk okozta felfordulását eredményezte." Az egészségügyi vezetés könyörgőre fogta a dolgot, felszólítva a lakosságot, tartsa távol magát a kórházi ügyeletektől, mert az éjszaka felhalmozódó betegmennyiség másnap elviselhetetlen nyomást helyezhet az egyes osztályokra.
Ha magukat a 35 százalékos, irreálisnak tekintett fizetésemelést követelő fiatal és a konkrét követeléseket megfogalmazásától egyelőre tartózkodó tapasztaltabb orvosokat nem is, annál inkább érinti egy csütörtökön elért tárgyalási áttörés a kórházi ápolókat, mentősöket és más, a frontvonalban "harcoló" személyzetet. Rishi Sunak kormányfő úgy érzi, a közszolgáltatásokban alkalmazott és az elmúlt időszak példátlanul tömeges sztrájkakcióiban részt vevő minden munkavállaló számára bíztató kompromisszum született, amikor a releváns szakszervezetek elfogadták az áprilisban életbe lépő 5 százalékos bérjavítást és egy legalább 1655, legfeljebb 3789 fontos (nagyjából 747 ezer, illetve 1,7 millió forint) egyszeri kifizetést, amit "tisztességes és józan rendezésnek" neveztek. Bár maga a tagság még elutasíthatja a kormány ajánlatát, az nem fenyeget a korrekció visszavonásával, azaz a pénz mindenképpen kiutalásra kerül. Az ügy furcsasága, hogy - amint a The Times napilap fogalmaz, - "még meg sem száradt a tinta" a szerdán előterjesztett költségvetésen, máris újraírásra kényszerül.
A hét közepi kétnapos általános és középiskolai bezárás után pénteken százötven felsőoktatási intézmény, köztük a legnagyobbak, mint a University College London, a manchesteri, birminghami, edinburghi és nottinghami egyetemek 70 ezer oktatója tette le a lantot. Az UCU (University and College Union) kötelékébe tartozó előadók egyik része fizetési és munkafeltételeivel való elégedetlensége, a másik a nyugdíjkondíciókkal kapcsolatos fenntartásai, végül a harmadik csoport mindhárom miatt csatlakozott a szakszervezet felszólításához. Figyelembe véve, hogy az egyetemi trimeszterek összesen 39 hetet tesznek ki, ez az újabb, március 23-ig tartó munkabeszüntetés további veszteség az évi akár 9250 fontot (4,1 millió forint) kipengető hazai és 21 ezer 100 fontot fizető (9,5 milló forint) külföldi diákoknak.
Pénteken viszont az Oktatási Minisztérium és az iskolai tanárokat tömörítő négy unió hosszú idő után először visszatért a tárgyalóasztalhoz. A nemrégiben kinevezett új szaktárcavezető, Gillian Keegan "intenzívnek" nevezett és várhatóan a hétvégén is folytatódó megbeszélései ugyancsak a fizetésekről, a munkafeltételekről és a túlórákról szólnak. Az eszmecserére és a mindenki által nagyon remélt pozitív kicsengésre azon az alapon kerülhetett sor, hogy a pedagógus szakszervezetek a higgadt hátteret megteremtve két hétre felfüggesztették újabb munkabeszüntetések meghirdetését Angliában. Skóciában és Walesben már megvalósult az ideiglenes "fegyverszünet". A tagság által megszavazott mandátum július közepéig teszi lehetővé sztrájknapok elrendelését. Az érintett érdekvédelmi szervezetek legnagyobbika, a National Education Union, mely 300 ezer tanárt képvisel, a jelenlegi 10 százalékot meghaladó inflációt meghaladó fizetésemelést követel a múlt évi 5 százalékos után, arra hivatkozva, hogy a kormány ezzel a Covid miatti három karantén által súlyosan érintett iskolások jövőjébe fektet be.
Szombaton, csütörtökhöz hasonlóan szigetországszerte ismét leáll a vasúti hálózat jelentős része, nem mintha a péntek reggeli munkába igyekvést nem akadályozta volna az, hogy számos szerelvény nem ott volt, ahonnan indulnia kellett volna. Miközben más uniók, köztük a mozdonyvezetőket átfogó ASLEF már a részletekről egyeztetnek a vasutat üzemeltető Network Rail-lel és felfüggesztették akcióikat, az RMT (Rail, Maritime and Transport) radikális vezetője, Mick Lynch nem hajlandó engedni a negyvennyolcból. Bár a tagság még március 20-ig gondolkozhat a vállalat ajánlatán, mely 9,2 százalékot emelne a magas és 14,4 százalékot az alacsony fizetési osztályba tartozó vasutasoknak, a már meghirdetett munkabeszüntetések, március 30-án és április 1-jén is élnek. Pedig az üzemeltető múlt év októberéig hajlandó visszamenőleges fizetésemelésre és teljesítené a dolgozók régi követelését is az egész családra vonatkozó 75 százalékos vonatjegy-kedvezményre szabadidős utazások esetén.
Ha még mindez nem lenne elég, már a sokat szenvedő brit utazók nyári szabadságát veszélyezteti az útlevél-kiállítók április 3-tól május 5-ig tartó sztrájkja. Uniójuk, a Public and Commercial Services (PCS) az elmúlt hat hónapban semmilyen előrehaladást nem tapasztalt a 2 százalékos ígéretet meghaladó fizetésemelési elvárással kapcsolatos egyeztetésekben. Mark Serwotka főtitkár emlékeztetett, hogy 40 ezer közalkalmazott szorul élelmiszerbankok igénybevételére és 45 ezren jogosultak a maguk adminisztrálta jóléti juttatásokra.
Teljesen leállt a londoni metró, így tiltakoznak a több százmillió fontos megtakarítás ellen