Oroszország;gyermekvédelem;ombudsman;Ukrajna;nemzetközi jog;Nemzetközi Büntetőbíróság;emberiesség elleni bűntettek;orosz-ukrán háború;

- Putyin bűntársa büszke tettére

Jótékonyság, klerikális nacionalizmus és karriervágy – egyebek közt ez juttatta oda az orosz elnök gyermekjogi biztosát, hogy Putyinnal együtt ellene is elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC). De kicsoda ő és milyen pályát járt be?

Múlt pénteki bejelentése szerint az ICC azzal gyanúsítja Marija Lvova-Belovát, hogy személyesen is felelős gyermekek tömeges deportálásáért Ukrajna megszállt területeiről Oroszországba. A 38 éves ombudsman nyeglén reagált. "Nagyszerű, hogy a nemzetközi közösség értékelte azt a munkát, amelyet országunkban a gyermekek megsegítéséért végzünk, hogy nem hagyjuk őket háborús övezetben, hanem kivisszük őket, jó körülményeket teremtünk számukra, és szerető, gondoskodó emberekkel vesszük körül őket" - mondta az RTVI orosz hírtévének.

Lvova-Belovát másfél éve, 2021 októberében nevezték ki gyermekjogi biztossá. Addigra már bekerült az Egységes Oroszország párt legfelső vezetésébe, a penzai régió szenátora volt a felsőházban, és az Összoroszországi Népfront mozgalom egyik penzai vezetője. Az ombudsmani poszton régi barátnőjét, az Állami Dumába előzőleg beválasztott Anna Kuznyecovát váltotta. Mindketten Penzában születtek, ott kezdték pályájukat, papfeleségek lettek, szociális munkát folytattak és sajátjaik mellé örökbe fogadtak további gyermekeket.

Már huszonévesen árvákat gondoztak, de Lvova-Belova első civil szervezetének beindításakor Kuznyecova egy vita miatt otthagyta a projektet. "Normális lányok voltak, csak kissé ortodoxok" – idézte fel Oleg Saripkov, a penzai Polgári Unió Alapítvány ügyvezető igazgatója a Vjorsztka független kiadványnak nyilatkozva. - Attól kezdve, hogy összevesztek, mintha egy ostoba verseny kezdődött volna köztük: ki szül több gyereket, ki gyújt több gyertyát, ki látja gyakrabban az elnököt. Anna 2014-ben csatlakozott az Összoroszországi Népfronthoz, és hamarosan az Oroszország Anyái Penza megyei mozgalmának a vezetője lett, Maria pedig egyházi támogatással rehabilitációs központot és otthonokat hozott létre fogyatékkal élő gyermekek számára.

2016-ban, 34 évesen Kuznyecova lett az elnök gyermekjogi biztosa, s attól fogva meredeken felívelt Lvova-Belova karrierje is, a projektjeihez nyújtott költségvetési juttatásokkal és adományokkal együtt. Saripkov szerint a hatalom pártja közelében megtanulták, hogy vagy támogatják a kormány programját, vagy hallgatnak. A 2018-as elnökválasztási kampányban aztán Putyin a bizalmába fogadta őt. Lvova-Belova 2021 nyarán vette át diplomáját az elnöki adminisztráció tehetségkutató programjában. Jelölését az ombudsmani posztra a Vjorsztka forrásai szerint az ortodox egyház is támogatta, amely lényegében az egész állami családpolitikát kontrollálja Oroszországban. Amikor kinevezése után Putyin fogadta Mariát, ő azzal nyitott, hogy 15 éve védi a gyermekek jogait. Öt vér szerinti és négy fogadott gyermeke van, emellett 13, fogyatékkal élő gyermekről gondoskodik.

2022. február 24-től, az Ukrajna elleni invázió kezdetétől az ő feladata lett a gyerekek elszállítása a megszállt területekről és oroszországi "integrálásuk". Március 9-éig, amikor Putyinnal újabb megbeszélése volt, már több mint ezer árvát vittek Oroszországba. "Az elnök hangsúlyozta, hogy minden kitelepített gyermeknek lehetőséget kell adni arra, hogy családot találjon" - írta akkor Telegram-csatornáján Lvova-Belova.

A lelkes gyermekvédő az "evakuálásnak" nevezett folyamat minden akciójáról gondosan beszámolt internetes közösségi felületein. Az alaphelyzet az volt, hogy az orosz hadsereg az ostromlott települések lakosságának nem adott biztonságos elvonulást, de a gyerekeket buszokkal kimenekítették. A "donbászi gyermekek megmentésének" hangos propagandája nyomán orosz családok százai kezdtek érdeklődni, s Lvova-Belova fáradhatatlanul szervezte a gyermekek családokhoz adását. Gondozásba vételüket azonban csak május végétől lehetett hivatalossá tenni, amikor Putyin az ombudsman kérésére elrendelte, hogy "a Luhanszki és Donyecki Népköztársaságok és Ukrajna" gyermekei egyszerűsített eljárással kapjanak orosz állampolgárságot. Legtöbbjük azonban üdülőközpontok és rossz hírű gyermekinternátusok ideiglenesen kialakított szálláshelyeire került.

2022 nyarán Lvova-Belova maga is örökbe fogadott egy fiút az addigra elfoglalt Mariupolból, s erről propagandafilm is készült az elnök egyik ideológiai támaszának számító Cargrad tévének. A 15 éves Filip egy csoporttal került először Donyeckbe, majd egy Moszkva melletti szanatóriumba, ahol a gyermekjogi biztos fogadta őket. "Egyszerűen tudtam, hogy az enyém" – idézte fel később első találkozásukat a gyermekjogi biztos. Maria szerint Filip jól érzi magát Oroszországban, de néhány ukrán gyermek, mint mondta, nem osztotta ezeket az érzéseket. "Kezdetben negatívan beszéltek az elnökről, mindenféle csúnya dolgokat mondtak, az ukrán himnuszt énekelték, (azt mondogatták), hogy 'Dicsőség Ukrajnának', meg ilyenek". Miután azonban családokhoz kerültek, Lvova-Belova szerint ez a "bizonyos negativítás" átalakult "Oroszország iránti szeretetté".

Lvova-Belova később visszatért a földig rombolt Mariupolban hátramaradt gyermekekért, és hat turnusban táboroztatást szervezett számukra, ahol beszámolók szerint orosszá nevelésükkel és Ukrajna ellen hangolásukkal is foglalkoztak.

Az ukrán gyermekjogi ombudsman szerint Oroszország dokumentálhatóan több mint 16 ezer gyermeket vitt el Ukrajnából, s közülük eddig csak 308-at adtak vissza családjuknak. Összesen azonban több százezer gyermek elrablásáról van szó. „Az oroszok azt állítják, hogy 738 ezer gyermeket evakuáltak, de mindenki tudja, hogy ez nem evakuálás, hanem kényszerdeportálás" - jelentette ki Darja Heraszimcsuk múlt héten a TWP World lengyel hírportálnak. "Az oroszok tökéletesen előkészített tervvel érkeztek, tudták, mit akarnak - kiirtani az ukrán nemzetet, ezért gyilkolják a gyerekeket, elrabolják és örökbe adják őket, s megváltoztatják az állampolgárságukat. Ez az ukrán nép tervezett népirtása".

A francia elnök szerint az intézkedést még az év vége előtt be kell vezetni. Nagyon nehéz évek elé néz.