tűz;tűzgyújtási tilalom;kerti hulladék;

2023-03-23 22:53:00

Félóránként füstölni kezd a táj, ugrásszerűen megnőtt a szabadban keletkezett tüzek száma Magyarorszagon

Mire kell figyelni?

Március kezdete óta 880 szabad térben keletkezett tűzhöz riasztották a tűzoltókat, átlagosan napi 44-hez. Némelyik tűz kiterjedése eléri a 150 hektárt, ezekkel már 50-60 tűzoltónak kell megküzdenie. A márciusban leégett területek nagysága megközelíti 1620 futballpályáét – tájékoztatta lapunkat Mukics Dániel tűzoltó alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

Az eddigi legnagyobb tűz március 15-én Fertőrákos térségében keletkezett, amikor a Fertő tónál hajnalban kigyulladt a nádas, és 150 hektáron leégett. Az oltást nehezítette az erős szél, így a szálló pernye újabb helyeken gyújtotta meg a nádast. A tüzet végül több mint tizenkét óra alatt fékezték meg a tűzoltók.

A szabadtéri tüzeknek minden évben vannak halálos áldozatai és sérültjei. Tavaly többször is előfordult, hogy kerti gazégetés közben valakinek a ruhájába belekapott a tűz, és tragédia lett a vége. Idén március 12-én Esztergomban egy ember szenvedett égési sérüléseket, aki száraz füvet égetett, és megpróbálta eloltani az elharapózott, háromszáz négyzetméteren égő tüzet. Az oltást a tűzoltók fejezték be.

Az ilyen tüzek előfordulása évente kétszer jellemző: a tavaszi csapadékmentes időszakban, illetve a nyári hőség idején. Tavasszal a tűz továbbterjedését elősegíti, hogy a növényzet még nem zöldült ki, és az előző évről nagy mennyiségű elszáradt növényzet, illetve lomb található a területen.

Egyszerűen leégetik a tarlót, elégetik a kertben a száraz növényeket, pedig erre nincs mindenhol lehetőség. Tarlót, nádast, növénnyel borított földterületet leégetni az egész országban szigorúan tilos, nagyon komoly tűzvédelmi bírság jár érte. Ennek mértéke az okozott veszély és a keletkezett kár mértékétől függően 20 ezer forinttól akár hárommillió forintig is terjedhet.

A 2022 márciusában, Sármellék külterületén 600 hektáron égett a nádas, és lángra kaptak kisebb erdőfoltok is. 

A kerti zöldhulladékot csak ott szabad elégetni, ahol ezt az önkormányzat kifejezetten erről szóló rendeletben engedélyezi. Ahol az önkormányzat nem alkotott rendeletet a kerti zöldhulladék-égetésről, ott tilos elégetni a száraz növényeket, ilyen például Budapest teljes területe. Ha van rendelet, akkor is csak az egy kupacba összegyűjtött növényeket szabad elégetni, a rendeletben meghatározott időpontban.

Az önkormányzatok nem egységesen szabályozzák a témakört. Van olyan önkormányzat, amelyik csak péntekenként engedi a zöldhulladék-égetést, és van, amelyik egész hétvégén. Mindenképpen nézzük meg a lakóhelyünk szerinti önkormányzat weboldalán a rendeletek között a szabályozást vagy kérdezzük meg az önkormányzatot. Ha valaki nem a kertjében, hanem a szőlőjében, zártkertben, külterületi telkén akar égetni, ugyanez a szabály vonatkozik rá.

Tűzvédelmi szempontból nem javasolt égetni, inkább komposztáljunk vagy szállíttassuk el a száraz növényeket.

Ha mindenképp égetni akarunk, arra figyeljünk, hogy ne csak teljesen kiszáradt növényeket égessünk, mindig legyen oltóvíz a közelben, legyen nálunk egy szerszám, amellyel kordában tarthatjuk a tüzet, és ne hagyjuk egy percre se magára, ha feltámad a szél, azonnal oltsuk el.