régészet;Egyiptom;Zodiákus;

A Nyilas állatövi jel ábrázolása a helyreállítást követően

- A teljes zodiákus 2000 éves ábrázolását fedezték fel

Egyiptomi és német kutatók színes domborművekre bukkantak a felső-egyiptomi Eszna városában található ősi templom mennyezetén. A restaurátorok által helyreállított, körülbelül kétezer éve készült alkotások az égbolt állatövi (zodiákus) jegyeinek teljes skáláját lefedik, míg más domborműveken a Jupiter, a Szaturnusz és a Mars mellett számos csillagkép látható, amiket az idő mérésére használtak az ókorban - írja a Qubit.

„A zodiákus ábrázolásai nagyon ritkák az egyiptomi templomokban. Maga az állatöv a babiloni csillagászathoz tartozik, Egyiptomban csak a ptolemaioszi időkben jelenik meg” – mondta a kutatást vezető Christian Leitz, a Tübingeni Egyetem régészprofesszora. A kutatók szerint az állatövi jegyek és a hozzájuk tartozó csillagképek rendszerét a görögök terjesztették el Egyiptomban. „A zodiákust magánsírok és szarkofágok díszítésére használták, és nagy jelentőséggel bírt a csillagászati jegyzetekben, például a kerámiacserepekre felírt horoszkópokban” – mondta Daniel von Recklinghausen, a kutatásban részt vevő másik tübingeni régész. Szerinte a templomok díszítésénél már sokkal ritkábban jöhetett szóba a zodiákus: a most feltárt esznai templomon kívül csak két épületben találtak ilyet, mindkettőt Dendera városában.

Az esznai templom építése az időszámításunk előtti XV. században, III. Thotmesz fáraó uralkodása alatt kezdődött, de csak az időszámításunk szerinti első században lett kész. A falakat díszítő festményeket és domborműveket évszázadokon át vastag kosz- és koromréteg fedte, így alig voltak felismerhetők – az alkotások egy részét teljesen eltakarta a szennyeződés, így a mostani restaurálási munkálatok során láthatók először kétezer év után.

Ellenőrizte már a szelvényét?