gyorskorcsolya;Kósa Lajos;Liu Shaolin Sándor;Liu Shaoang;

A fivérek azóta bemutatkoztak a kínai bajnokságon, Liu Shaolin Sándor kínai rekordot korcsolyázott, Liu Shaoang pedig kínai bajnok lett 1000 méteren

- Kósa Lajos, a nagy nevettető útja a 300 milliós követeléstől a visszafogadásig

Még a Fidesz felkapott humoristái közül is kiemelkedik a nagy mókamester, az igazi kópé, akiről soha nem tudni, hogy mit gondol komolyan és mikor készül a Bagi-Nacsa-féle államilag engedélyezett közszolgálati show-ba. A Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnöke talán még a Liu-fivéreket is megnevettette. 

Nehéz, de talán ennél is jobb szó, hogy lehetetlen követni Kósa Lajos pálfordulásait a két magyar rövid pályás olimpiai bajnok gyorskorcsolyázó ügyében.

A Fidesz alelnöke, aki amúgy állítólag az ország 47. legbefolyásosabb embere, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnökeként is ismert, s mint ilyen, lényegében ő felel azért, ami a sportágban történik. Márpedig itt történések voltak, egyszerre két olimpiai bajnokot is elveszített a sportág, miután Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang kínaira cserélte a magyar állampolgárságot.

Hogy pontosan mi és miért történt, senki nem tudja, és az eligazodást sem segíti Kósa elnök, ugyanis bármikor képes pont az ellenkezőjét mondania annak, amit néhány nappal korábban állított.

2022. 07. 05.

Kósa Lajos, a Magyar Országos Korcsolyázószövetség (MOKSZ) elnöke tisztázta a kialakult helyzetet, s a Nemzeti Sportnak elmondta, miért kellett elbúcsúzni a short track válogatott eddigi vezetőedzőjétől, Csang Csing Linától. „Természetesen mindent megpróbáltunk – reménytelen volt. Lina kínai állampolgár, Kína a hazája, az ajánlat a szó minden értelmében visszautasíthatatlan volt. Nem volt olyan opció, hogy Magyarországon maradjon, ám barátságban váltunk el, a szerződése megszüntetését is úgy intéztük, ahogy kérte.” 

2022. 08. 11.

„Nem áll fenn a veszélye annak, hogy a magyar szövetségtől júliusban távozó Csang Csing Linával Kínában készülő Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang a jövőben más ország színeiben versenyezzen” – mondta Kósa Lajos, a Magyar Országos Korcsolyázó-szövetség elnöke a Mandinernek adott interjújában. „A Liu fivérek magyarok. Magyar színekben versenyeztek és magyar színekben fognak versenyezni. A magyar himnusz dobogtatta meg a szívüket és az FTC versenyzői ma is. Én azt is jeleztem Linának, hogy szerintem lesz még olyan idő, amikor ő újra Magyarországon dolgozik majd."

2022. 11.09.

„A Liu testvérek versenyjogai kapcsán áll fenn kötelem. A MOKSZ-al megkötött sportolói szerződés szerint, ha egy versenyző más ország színeiben kíván versenyezni három éven belül nem indulhat ISU-versenyen, csak abban az esetben, ha MOKSZ részére valaki visszafizetni a sportolóra fordított utolsó hároméves időszakban keletkezett költségeket. Egy hároméves felkészülés nem kevésbe kerül, azon a szinten, ahol a srácok vannak, kiváltképp igaz ez. Egy ember kapcsán száz-százötven millió forintról van szó. Az elnökségnek azt fogom javasolni, hogy engedjük el a fiúkat, ám a fennálló kötelezettséget azért rendezni kell.” A szövetség interjúja az elnökkel.

2022. 11. 16.

 „Jó volt velük dolgozni. Örök hálánk és köszönetünk, mert a magyar gyorskorcsolyasportot a világ vezető hatalmai közé emelték, a magyarok felét pedig leültették a televízió elé, amikor vezetésükkel megszületett az első magyar téli olimpiai aranyérem. Én a szép részére emlékszem és mindenkinek azt javaslom, így álljon hozzá. Szerencsét próbálnak, nagy kaland, nagy kihívás rengeteg bizonytalansággal. Nem lehet rosszat kívánni nekik.” M4 Sport

2022. 12. 20.

„Az MOKSZ sajnálattal veszi tudomásul a Liu fivérek országváltási szándékát és fájó szívvel búcsúzik, ugyanakkor köszönetet mond a közösen elért, felejthetetlen sikerekért Magyarország első téli olimpiai bajnokainak, akik kitörölhetetlenül beírták magukat hazánk sporttörténelmébe. További pályafutásukhoz sok sikert kíván Liu Shaoangnak és Liu Shaolin Sándornak.” Elérkezett a búcsú ideje címmel az elnökség nevében Kósa Lajos adott ki hivatalos közleményt.

2023. 03. 31.

„Ha a Liu testvérek a következő évben bármilyen ISU-világkupán vagy nemzetközi versenyen elindulnak kínai színekben, akkor a 2026-os olimpián már csak kínaiként tudnak rajthoz állni. Csak abban az esetben térhetnének vissza, ha jövőre csak a kínai bajnokságban versenyeznek, vagy olyan ázsiai eseményeken, például az elképesztően erős kínai vagy koreai válogatókon lépnek jégre, amelyek nem ISU-rendezvények. Összességében nem kérdés: nem lenne egyszerű, de ha jönnének, visszafogadnánk a Liu testvéreket. Ugyan Kínában nincs kettős állampolgárság, ezért ott le kellett mondjanak a magyarról, de ők magyarok is.” Kósa Lajos a 24. hu internetes portálnak adott interjújában. 

A női válogatott a németek ellen kedden harcolhatja ki a bennmaradást az elitben.