Oroszország;letartóztatás;kémkedés;amerikai újságíró;

- Elutasította az orosz törvényszék a letartóztatott amerikai újságíró fellebbezését

A Szovjetunió összeomlása óta most először helyeztek kémkedés miatt vád alá egy amerikai újságírót Oroszországban. Akár húsz évre is börtönbe zárhatja a Putyin-rezsim. 

Egy orosz bíróság elutasította az Evan Gershkovich amerikai újságíró előzetes letartóztatása elleni fellebbezéseket - írja a BBC.

A Wall Street Journal munkatársa kedden jelent meg egy moszkvai bíróságon. Hosszú hetek óta ez volt az első nyilvános megjelenése, azt követően, hogy márciusban letartóztatták egy jekatyerinburgi útja alatt. Evan Gershkovich egy golyóálló üvegkeretben állt, miközben összefonta karjait. Nyugodt volt, egy gyors, riportereknek villantot mosolyon kívül nem szólt semmit sem.

A bíróság a tárgyaláson elutasította ügyvédjeinek azon kérelmét, hogy  50 millió rubel (átszámítva közel 207 millió forint) óvadék ellenében szabadlábra, vagy házi őrizetbe kerülhessen. Így a férfi május 29-ig biztosan egy korábbi KGB-börtönben fog raboskodni. Ügyvédje mellett Lynne Tracy, az Egyesült Államok moszkvai nagykövete is jelen volt a tárgyalóteremben. Később azt nyilatkozta, hogy hétfőn találkozhatott először a vád alá helyezett férfival, aki jó egészségnek örvend, s erős tudott maradni a körülmények ellenére is. – A elleni vádak alaptalanok, és felszólítjuk az Orosz Föderációt, hogy azonnal engedje őt szabadon – mondta a nagykövet.

A riporter egyik jogi képviselője azt mondta, védence harcias hangulatban van, mivel szeretné bebizonyítani igazát.  Több mint negyven ország - az Egyesült Államok nagykövetségének vezetésével - hétfőn egy közös nyilatkozatot tett közzé, amelyben követelik Evan Gershkovich szabadon bocsátását. Amennyiben a tudósítót bűnösnek találják, akkor akár húsz évet is a rácsok mögött maradhat. A Kreml szerint titkos védelmi információkat próbált megszerezni az amerikai kormány számára. A szovjet korszak óta nem volt arra példa, hogy Oroszország ilyen súlyos vádakkal illessen egy újságírót. 

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) szerint a riporter a Wagner-csoportról készített tudósítást a Moszkvától 1600 kilométerre található Jekatyerinburgban, amikor a hatóságok őrizetbe vették. Az Egyesült Államok vezetői - Joe Biden elnök, valamint republikánus és demokrata szenátorok egyaránt - elítélték bebörtönzését. Andrej Szaharov emberi jogi aktivista lánya - aki első szovjet állampolgárként kapta meg a Nobel-békedíjat - „primitívnek, indokolatlannak és megdöbbentőnek” nevezte az újságírókkal szembeni bánásmódot.

A tárca a belügyekbe való beavatkozással vádolta az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Kanada misszióvezetőjét, és a szovjet időket idéző hangnemben fenyegette a Nyugatot.