Nem kevesebb mint 284 újságíró írta alá azt a Szergej Lavrovnak címzett nyílt levelet, amelyben Evan Gershkovich amerikai újságíró szabadon bocsátását szorgalmazták. Az orosz külügyminisztert megszólító újságírók a világ legjelentősebb hírügynökségeinek, lapjainak, portáljainak, televízióinak és rádióinak a munkatársai, akik mind dolgoztak Oroszországban külföldi tudósítóként. Köztük van Horváth Gábor, lapunk főszerkesztő-helyettese is, aki 1993-1997 között a Népszabadság moszkvai tudósítója volt.
Az aláírók szerint Gershkovich letartóztatása megdöbbentő, mint ahogy az ellene felhozott kémkedési vád is az. Leszögezik: Nincs kétségük afelől, hogy Gershkovich munkájának egyetlen célja és szándéka az volt, hogy tájékoztassa olvasóit a jelenlegi oroszországi valóságról. Az információk felkutatása pedig, még akkor is, ha ez a politikai érdekeket sért, nem teszi Evant bűnözővé vagy kémmé, hanem újságíróvá. Az újságírás ugyanis nem bűncselekmény.
Gershkovich letartóztatása nyugtalanító és veszélyes jelzést küld arról, hogy Oroszország semmibe veszi a független médiát, és közömbösséget mutat egy fiatal, tehetséges és őszinte újságíró sorsa iránt - áll a ma közzétett levélben. Az aláírók felszólítják az orosz hatóságokat, hogy ejtsék a vádakat, és azonnal engedjék szabadon Evan Gershkovichot.
Amint arról a Népszava is beszámolt, a The Wall Street Journal tudósítóját március 29-én tartóztatták le Jekatyerinburgban kémkedés vádjával, azóta börtönben tartják. Kedden egy moszkvai bíróság – ugyanaz, amely hétfőn Vlagyimir-Kara Murza orosz ellenzékit 25 év börtönbüntetésre ítélte állítólagos hazaárulásért - elutasította a Gershkovich fellebbezését az előzetes letartóztatását elrendelő határozat ellen, így a 31 éves újságírónak legalább május 29-ig egy volt KGB-börtönben kell maradnia, nem védekezhet szabadlábon, óvadék ellenében sem.
Hétfőn több mint negyven ország, élen az Egyesült Államokkal, közös ENSZ-nyilatkozatban követelte Gershkovich szabadon bocsátását, és elítélték a Oroszországot a média megfélemlítése miatt.