;

Tudomány;Dallas;magyarok;középiskolás tudományos világverseny;gimnazisták;

- Két magyar gimnazista megy a legnagyobb középiskolás tudományos világversenyre

Egy kolozsvári lány szemétfelismerő robottal, míg egy budapesti fiú fehérjejelölő orvostechnikai berendezéssel pályázik a május második felében zajló dallasi rendezvényen.

Kovács Nóra Anna kolozsvári és Barna Benedek László budapesti végzős gimnazista vesz részt a világ legnagyobb középiskolásoknak szóló tudományos versenyén, az ISEF-en (International Science and Engineering Fair), amely május 14. és 19. között zajlik az Egyesült Államokban, a Texas állambeli Dallasban. Az idei ISEF-en a világ különböző országaiból több mint 1700 középiskolás diák száll versenybe a majdnem 9 millió dollárnyi díjakért. A magyar delegációt Pazsák Zsófia, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezetőigazgató-helyettese vezeti.

Kovács Nóra Anna, a 31. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny első díjasa Rusty nevű projektjével indul.  A prototípus képfelismerésre és feldolgozásra optimalizált kisméretű robotok segítségével észleli és monitorozza az eldobott hulladékokat. A diáklány egy teljesen új viszonyulásmódot hozott létre a környezetszennyezési károk csökkentésére, amelyet Társadalmi Tükör Technológiának nevezett el.

Barna Benedek László, aki szintén a 31. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny első díjasa, UV megvilágító berendezés fejlesztése fotokémiai ligand kapcsoláshoz elnevezésű projektjével a mérnöki technológia területén mutatja be tudását. Az UV-Covbel orvostechnikai és gyógyszerkutatási berendezés a fehérjék jelölésére szolgál, ez az úgynevezett ligand alapú fotokémiai jelölés. A fehérjét az UV-led megvilágítja, ezáltal egy olyan jelölés jön létre a fehérjén, amely hosszú ideig tart és sokáig vizsgálható.

Riporterek drónon és mosodában.