oktatás;

- Más lesz az idei érettségi, mint a korábbiak

A nemzetiségi nyelv és irodalom írásbelikkel kezdődött meg pénteken az idei tanév május-júniusi érettségi időszaka, a következő hetekben pedig várhatóan több mint 110 ezren töltik ki a vizsgafeladatokat, köztük több mint 73 ezer végzős középiskolás. 

Ma a magyar nyelv és irodalom írásbelikkel folytatódik a szezon, ebből a tárgyból középszinten 72 569-en, emelt szinten pedig 1771-en érettségiznek. A következő napon a matematika vizsgák következnek, szerdán a történelem, csütörtökön az angol, pénteken a német vizsgák kerülnek sorra. Az emelt és középszintű szóbeli vizsgákat június 7. és június 30. között tartják.

Az idei vizsgaidőszak több szempontból is más, mint az előzőek: egyrészt az emelt szintű érettségi már nem általános felvételi követelmény a szeptemberben induló egyetemi képzések felvételi eljárásában, ugyanakkor az érettségi pont számításához vagy magasabb pontszám eléréséhez továbbra is szükséges lehet.

Másrészt tavasszal számos pedagógus jelezte, az emelt szintű érettségi bojkottjával fognak tiltakozni az ellen, hogy a kormány nem foglalkozik érdemben a tanárok, diákok, szülők követeléseivel.

Megírtuk: a Pedagógus Egység márciusi összefoglalója szerint legalább 14 középiskolából több mint 300 tanár jelezte, hogy nem vállalnak önkéntes érettségi elnöki, vizsgáztatói, szaktanári javítói feladatokat az idei emelt szintű érettségin. Hangsúlyozták: ez nem a diákok ellen, hanem épp értük történik. A kormányzat másként látja, igaz, kissé ellentmondásosan reagáltak: a Népszava megkeresésére korábban azt írta a Belügyminisztérium, sajnálatosnak tartják, hogy egyes tanárok a diákok érettségijének “veszélyeztetésében” látják egyet nem értésük kifejezési módját. Majd hozzátették, minden érintett intézményben biztosítják a vizsgák lebonyolításához szükséges erőforrásokat; vagyis előbbi állításukkal ellentétben a vizsgák szerintük nem kerültek veszélybe.

A párt orbáni inflációt és az általuk elhozott reményt emlegette.