Az elmúlt választások során az ellenzéki politikai pártok nem voltak képesek kormányképességükről meggyőzni a választókat. Ebben döntő szerepet játszott a Márki-Zay Péter, Dobrev Klára és Karácsony Gergely csalfa együttműködési háromszögéből bekövetkezett népi kiábrándulás. Hamarosan újra választások közelegnek: kell-e még összefogás?
A közelgő önkormányzati (+EU) és a távolabbi parlamenti választásokra külön stratégiával készülhetnek a pártok. A kormány az önkormányzati választásokat fontosabb csatatérnek tarthatja, mint az országosat, hiszen utóbbinál a fölényét sokféle biztosíték garantálja. Az európai választások ellenzéki mérőfunkciója ugyanakkor az új rendszerben - amikor egyszerre tartanak két voksolást - meggyengül. Amúgy is: az Európai Unió zsombékos terep, ott személyesen Orbán Viktor és társai verik ki a biztosítékot. (Bármit állít is a kormány, az ott kibontakozott felháborodáshoz a hazai ellenzék uniós munkája aligha elegendő.)
Kétféle csatateret látok. Folyik egy látszatháború (EU-választások), meg egy valódi (önkormányzati voksolás), és a Fidesz az utóbbira koncentrál, mert jelenleg ott a hatalom kihívása. Vagyis az ellenzéknek is az önkormányzatokra kell összpontosítania. Ami nem működik országosan, helyben kiváló politikai eszköz lehet. Az önkormányzati választásokon az ellenzéki pártok azokkal fogjanak össze, akikkel több szavazat és stabilabb működés érhető el. Ha ott a választók kedvezően fogadják a politikai kínálatot, az ellenzéki EU-listákra is többen szavaznak.
A három év múlva esedékes országos választás reális tétje egyelőre a minél több parlamenti hely – de nem a többség - megszerzése. Talán ma sokan gondolják, hogy az ellenzéki pártok közötti vetélkedés rontja a közös esélyeket. Az árstop és a központi beavatkozás hazájában ez meggyőzően hangozhat, de a 2021-2022-es tapasztalataink ellene szólnak.
Ahhoz, hogy egyszer majd tényleg a kormányképesség elérése legyen a cél, a nagyobb pártoknak (DK, Momentum) külön-külön is bizonyítaniuk kell. Az országgyűlési választások előtti és erős választói késztetés nélküli, a pártelitek érdekeit látványosan szolgáló összefogás valószínűleg rontja a részvételi hajlandóságot. Talán több politikai eredménnyel kecsegtet külön-külön megerősödve bekerülni a parlamentbe, és ott ügyek mentén összefogni. Választói szempontból is fontos a verseny és a felmutatott szellemi produkció, ennek híján aligha fognak ellenzéki politikusok mögé állni. Vagyis az ellenzék főként abból merítsen erőt, amiben jobb: civilekből, a párton kívüli tudásból, a helyi győzelmekből és kiállásokból.
Ha a választók növekvő hányada tudja, milyen ügyekben haladnak a dolgok igen rossz irányban, miközben a jó irányokat elismert, szívesen hallgatott szakemberek, civilek és politikusok érthetően magyarázzák el a számukra, akkor talán többen fognak az ellenzékre szavazni. Sok felszínes ellenzéki politikai locsogás hallatán az eddig a kormányra szavazó választók biztosan nem vágnak bele a kormányváltás kalandjába. És kár a népharagban bízni, ez légvár: a meglévő haragot a Fidesz ügyesen kezeli, és a felkelésszerű változások valódi győztesei ritkán azok, akik szorgalmazzák ezt a radikális változást.
Mégis, a társadalmi ellenállás fórumait tovább kell fejlesztenünk. A mai ellenzéki települések sorsa (Budapesttel az élen) az országgyűlési várakozások lakmuszpapírja. Számtalan lehetőséget hagytunk ki: az ősbűnök egyikét, az ellenzéki kommunikációs fórumok fejlesztésének elmulasztását hozom példaként. De vannak lehetőségek is. Különféle civil csoportok - ideértve az érdekvédőket - Civil Parlamentet szervezhetnének, elsősorban az álláspontok és a számukra elfogadható megoldások képviseletére.
Ideje a felelős állampolgárok közös értékeit képviselő Nemzeti Kerekasztalt is megszervezni. Melyek lehetnek minden felelős állampolgári csoport közös nemzeti értékei? Euroatlanti együttműködés, észszerű, átlátható gazdaságirányítás, az oktatás, az egészségügy, az önkormányzatiság, elszakadó honfitársaink és leszakadó településeink minél nagyobb számban való felzárkóztatása a nemzet szerencsésebb feléhez.
Kevés? Más is fontos? Tedd hozzá a magadét, keress hozzá társat!
—
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.