2022 augusztusa óta nem volt annyira feszült az izraeli-palesztin viszony, mint most. Napok óta háborús hangulat uralkodik a térségben, a konfliktus már a regionális biztonságot veszélyezteti.
Az újabb erőszakhullám kedden hajnalban kezdődött azzal, hogy Izrael célzott csapásokat mért az Európai Unió és az Egyesült Államok által is terrorista szervezettnek tekintett, az utóbbi időben egyre aktívabban színre lépő Palesztin Iszlám Dzsihád katonai infrastruktúrájára és likvidálta a terrorcsoport három vezetőjét. A terrorcsoport válaszként szerdán rakétaesőt zúdított Izraelre, annak ellenére, hogy az egyiptomi diplomácia megpróbált közbenjárni a beígért rakétázás megfékezésére. Csütörtök délutánig 547 rakétát lőtt ki Izraelre a palesztin terrorcsoport, kezdetben csak a határ menti területeket célozta, később már Tel Avivot is lőtték.
Az azonnali izraeli válaszcsapások ezúttal sem maradtak el. Csütörtök hajnalban az izraeli védelmi erők likvidálták Palesztin Iszlám Dzsihád rakéta parancsnokát, Ali Ghalirát Khan Juneszban, a Gázai övezet déli részén, délután pedig Ahmad Abu Dakkát, a szervezet rakétaparancsnokságának helyettes vezetőjét is. A légicsapásokban az öt terrorparancsnokkal együtt 26 palesztin vesztette életét, mintegy 80 személy pedig sérüléseket szenvedett.
Egyiptom közvetíteni próbál a tűzszünet és a helyzet de-eszkalációja érdekében, egyelőre különösebb siker nélkül.
A forrósodó helyzet miatt összeült Berlinben a közel-keleti békefolyamatról szóló úgynevezett müncheni formátumban a német, francia, egyiptomi és jordániai külügyminiszter is. A diplomaták a hadműveletek és a vérontás azonnali beszüntetésére szólították fel a feleket. Annalena Baerbock német külügyminiszter a megbeszéléseket követő sajtótájékoztatón elítélte a Gázából Izraelre irányuló rakétatüzet, és ennek azonnali beszüntetésére szólított fel, mert mint mondta, semmi sem igazolhatja az izraeli lakosság elleni válogatás nélküli rakétatámadásokat, ugyanakkor az arányosság kötelező elvének tiszteletbentartását sürgette Izrael felé.
Minden résztvevő elítélte az erőszak elhatalmasodó spirálját, amely bizonyíthatóan nem vezet eredményre. Hangsúlyozták, az erőszak jelenlegi foka veszélyezteti a regionális biztonságot és tönkretesz minden reményt a térség stabilitására és békés egymás mellett élésre.
Múzeumot kap a meggyilkolt újságíró
Az egy éve meggyilkolt Sírin Abu Aklára emlékeztek tegnap Ciszjordániában. Al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió riporterét egy évvel ezelőtt egy izraeli terrorellenes katonai művelet során, tudósítás közben lőtték agyon. Az évfordulón letették egy, az újságíró emlékére létesülő múzeum alapkövét és kiosztották az Abu Akláról elnevezett sajtódíj nyertesét.
A palesztin-amerikai állampolgárságú újságíró halála nemzetközi felháborodást váltott ki és mindmáig indulatokat szít. Egy izraeli katonai vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy az újságírónő halálát okozó lövést "valószínűleg" véletlenül adta le egy izraeli katona a terroristákkal folytatott tűzpárbaj során. A tettest nem nevezték meg, büntetőeljárás nem indult. Az al-Dzsazíra keresetet nyújtott be a hágai Nemzetközi Bírósághoz, Izraelt vádolva a riporter "közvetlen lelövéséért".