nyári tábor;foglalás;nyári vakáció;élmények;

Olyan programot kell kínálni, ami élménygazdag, hogy a gyereknek ne jusson eszébe a telefon után nyúlni

- Egyre drágábbak a nyári táborok, de a kereslet töretlen

Sport-, nyelvi vagy katonai – egy a lényeg: minél több élmény, minél pörgősebb legyen a program. Ezt várják el a mai gyerekek. Az egyhetes átlagos napközis tábor ára 45 ezer forint, a szintén egyhetes, átlagos „ottalvós” táborért pedig 70 ezer forintot kell fizetni.

Egy hónapunk van a vakáció kezdetéig, sok szülő ilyenkor csap a homlokára, hogy te jó ég, nincs meg a gyerek nyári tábora. A nyári szünet 11 hét, erre az időre valahogy biztosítani kell a gyermekek felügyeletét. A szülők élménydús nyarat szeretnének biztosítani a gyermeküknek, ezt pedig leginkább táboroztatással lehet megoldani. „Általában május elején elképesztő roham indul meg. Nem ritka, hogy az édesanya kinéz egy tábort reggel, átküldi az édesapának, hogy nézd, ez tök jó, délután megbeszéljük a gyerekkel – és mire megbeszélik vele is, addigra betelik a turnus” – nyilatkozta lapunknak Tóth Béla, a Táborfigyelő oldal vezetője. „Nem azt mondom, hogy kapkodniuk kell a szülőknek, de a legjobb ár/érték arányú táborok turnusai nagyon gyorsan betelnek. Elképzelhető, hogy júliusban is lehet augusztusra tábort foglalni, csak ott már biztos, hogy valamilyen kompromisszumot kell kötni. Vagy drágább lesz, vagy messzebb kell vinni a gyereket, mint kényelmes lenne, vagy nem találni olyan témát, ami illik a csemetéhez.”

Mint a portál vezetője hozzátette, az előfoglalási szezon idén is február közepén indult el, és a jelentkezések dinamikája az áremelkedések ellenére megegyezik a tavalyival. Ez annak is köszönhető, hogy az előfoglalási időszakban kedvezményekkel csábítottak a táborszervezők. 2019-ben, az utolsó „békeévben” nagyon jó évet zárt a piac, mintegy 190 ezer gyermek táborozott legalább egy hetet a vakáció alatt. 2020-ban ezt a területet is megviselte a koronavírus. Lehetett ugyan táborozni a nyári időszakban, de nagyon sok szülő féltette a gyermekét a fertőződéstől, így ez az év nagyon visszafogott lett. „2021-ben már jobban ismertük a koronavírust, tudtuk azt, hogy megfelelőek a táborokra vonatkozó egészségügyi és biztonsági előírások, így elindult egy fellendülés. 2022-ben rekordévet zártunk: több mint 225 ezer gyermek táborozott legalább egy hetet a nyári vakáció idején. Ha szerencsénk van, idén ezt a csúcsot is megdönthetjük.”

Az infláció, az áremelkedés természetesen a táborokat sem kímélte idén, hiszen a költségek ebben a szektorban is nagy mértékben növekedtek: bérleti díjak, étkeztetés, rezsi, munkabérek, állatkerti, múzeumi és strandbelépők – mindennek magasabb lett az ára. Ennek okán 10-20 százalékos áremelkedés jelent meg a táborok többségénél, ez azonban nincs arányban a táboroztatók költségeinek a növekedésével, azaz nem teljes mértékben hárították át a drágulást a szülőkre. „A napközis tábor esetében 45 ezer forintos átlagárral számolhatnak a szülők, az ottalvós táborok esetében pedig 70 ezer forint lesz ez a díj. Viszont óriási a szórás az árakban, tudok említeni olyan ottalvós tábort, ahol 32 ezer forintba kerül egy egyhetes turnus, de van olyan is, amiért több mint 300 ezer forintot kell fizetni. De én mindig azt javasolom a szülőknek, hogy ne kizárólag az ár alapján válasszanak, hanem ár/érték arány alapján.”

A kínálat rendkívül széles, a Táborfigyelő oldalán több mint 900 turnus érhető el, de a témák tekintetében is óriási a választék. Tóth Béla szerint idén a legnépszerűbbek az angol-, a sport-, a kaland- és a katonai táborok, de megtalálható a kínálatban tanyásgazda-tábor, robotika-, drón-, MI-, strandröplabda-, görkorcsolyatábor is. Elérhető ezek mellett chipkészítő és -kezelő tábor, 3D tervezés és nyomtatás, de a Barcelona és a Juventus labdarúgócsapatok nyári táborai is várják a jelentkezőket. Az egyik legextrémebb az, ahol brókernek és tőzsdecápának tanulhatnak a gyerekek, illetve az a katonai tábor, ahol dzsungelkörülmények között egy missziót kell tejesíteni. 

Az elmúlt 10-15 évben óriásit változtak az igények. „A rengeteg újdonság mellett a hagyományos táborokra is van igény továbbra is, ugyanúgy szerveznek ma is kézműves- vagy lovastáborokat, klasszikus sporttáborokat. Ami hatalmas változás, hogy ezeknél a táboroknál is teljesen más lett a program felépítése. Ennek az az oka, hogy egy gyereknek ma az esetek 90 százalékában a kezében van egy mobiltelefon, vagy a számítógép előtt ül a gyerek. Azok a játékok, alkalmazások, amiket használ ez a korosztály, rendkívül impulzívak. Teljesen mindegy, hogy milyen táborról beszélünk, olyan programot kell kínálnia, ami annyira pörgős, élménygazdag, hogy a gyereknek ne jusson eszébe a telefon után nyúlni. Ami a mi gyerekkorunkban működött, hogy levittek minket a Balatonhoz, és egész nap strandoltunk, vagy kaptunk egy labdát, és 22-en elvoltunk vele három órán keresztül, ma már kevés. Most is szeretik a gyerekek ezeket a tevékenységeket, csak mondjuk a strandon egy óra után körbenéznek, hogy szép volt, jó volt, mi a következő program. Sokkal gyorsabban unnak rá minden elfoglaltságra, ezért a régimódi nyári táborokat is sokkal több programmal kell feltölteni ma, mint 10-15 évvel ezelőtt. A táboroztatói piac a leginnovatívabb szektor Magyarországon, minden évben valami újdonságot kell hoznia minden tábornak, hogy a gyerekek visszatérjenek, illetve új táborozókat is be lehessen vonzani.”

Megfizethető nyár

Akkor sem kell azonban kétségbe esni, ha a családi költségvetés számára túlságosan megterhelő egy komolyabb nyári tábor finanszírozása. Az iskolák, illetve a helyi önkormányzatok is általában szerveznek jóval kedvezőbb árú napközis táborokat. Megkeresésünkre Budapest XVII. kerülete, Rákosmente Önkormányzata arról tájékoztatott, hogy a kerületben lakó 7-12 éves gyermekek számára idén is van lehetőség részt venni az ötnapos turnusokban, június 26. és augusztus 18. között. Hétfőtől péntekig mindennap 7-17 óráig tart az ügyelet, a délelőtti program strand, mozi, kézműves foglalkozások, játszóház, a délután pedig sporttal, játékkal és vetélkedőkkel telik. Csütörtökönként egész napos kirándulást szerveznek. A gyerekek napi háromszori hideg étkezést kapnak. Az étkezés alsó tagozatosoknak 4140 forint, a felsősöknek 4470 forint öt napra, ehhez járul még gyerekenként egységesen 3000 forintos programtámogatási díj. 

Az állatot két borsodi település térségében kapta le egy vadkamera.