KSH;vendéglátás;szabályozás;adminisztráció;Nemzeti Turisztikai Ügynökség;

- Agyrém a vendéglátósoknak: júliustól élőben kell bejelenteniük, hogy miből mennyit adnak el

Az NTAK, a NAV és a KSH révén új értelmet nyer a "mit sütsz, kis szűcs?" nyelvtörő.

Július elsejétől valós időben kell adatot szolgáltatniuk a vendéglátósoknak arról, hogy pontosan milyen termékből mennyit adnak el. Az új állami regulában a büfék, az éttermek, a cukrászdák, a kávézók, az italboltok, a bárok, a szórakozóhelyek és a gyorséttermek is érintettek - írja a Telex.

A tervek szerint az adatok a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központhoz (NTAK) futnak majd be, de a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) is látni fogja őket.

Az érintettek érthető módon nem repesnek az örömtől. Zsuffa Péter, a Legendás Diósdi Halsütő üzemeltetője a lapnak úgy nyilatkozott:

„Képzelje el, hogy déli 12 és 2 között, amikor fut a ház, a kezem zsíros, vizes, olajos, az egyikkel sütöm a halat, a másikkal veszem elő a krumplit, beszaladok a raktárba, próbálom a telefonos rendeléseket is kezelni, két sütésenként át kell szűrnöm a zsiradékot, és közben valós idejű adatokat kellene pötyögnöm valami informatikai eszközön. Nem túlzok, olykor 55-60 fokban.”

Szerinte ugyanis ebben a környezetben egy olyan kis halsütödének, mint az övé, illetve amit egyedül működtet, egyszerűen lehetetlenné válik a helyzete. Az első feladat a regisztráció és a különböző forgalmazott termékek besorolása és feltöltése a felhőbe, a szabályozás alapján utána viszont folyamatosan, valós időben, az eladással egy időben kellene beírni, hogy az adott vendéglátós miből mennyit adott el.

„Nem véletlen, hogy a hazai lángososok, halsütők már a betanulási időszakban is nagyon idegesek, mindenki próbál telefonálni, értelmezni a kérdéseket”

- mondta Zsuffa Péter.

Az adatszolgáltatási kötelezettség alól kivételt csak három esetben kaphatnak:

  • a munkahelyi/közétkeztetést végző vendéglátóhelyek,

  • a rendezvényi étkeztetésben résztvevők (fesztiválokon),

  • valamint a mozgó vendéglátóhelyek (büfékocsik).

Mindennek megfelelően az érintetteknek elég sok kérdése adódott, többek között az alábbiak:

  • Mi van, ha nincs net?

  • Minek minősülnek az állandó koncerthelyszíneken működő büfések?

  • Minek számít az a focistadion mellett található kocsma vagy büfé? Lehet rendezvényes úgy is, ha amúgy a rendezvényeken kívül is nyitva tart a kocsma?

  • Kiskapu-e a zárt körű rendezvény?

  • Minek minősül egy rendes nyitvatartással működő vendéglő esküvők, vagy más, zártkörű rendezvények esetén?

A Magyar Turisztikai Ügynökség egyelőre nem válaszolt a lap által tolmácsolt kérdésekre. Ami azonban valószínű, hogy a megbonyolított adminisztráció számos gondot okoz majd: kínálat csökkentés, lassabb kiszolgálás, adott esetben akár bezárás is lehet a következménye.

Bár legkésőbb 2016 júliusában tudomást szerzett az Audi egyes dízelmotor-típusainál alkalmazott manipulációról, mégis utasítást adott az érintett gyártmányok forgalmazására.