Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hirosimai látogatásának legmegrendítőbb része az volt, amikor ellátogatott az amerikai atombomba 1945-ös ledobásának következményeit feltáró múzeumba. Hirosima akkor szinte a földdel vált egyenlővé, sok felnőtt és gyermek halt meg, s a pusztítás következményei a gyilkos sugárzás miatt még sok éven át érzékelhetőek voltak. Az analógia nem is lehetne egyértelműbb, hiszen Ukrajna is hasonlóan tragikus időszakot él át és az lehet az érzésünk, hogy sokan mintha egyre kevesebbet gondolnának a szenvedőkre, s egy olyan állítólagos békéről beszélnek, ami csak egy későbbi konfliktus előfutára lehet.
A világ hét legfejlettebb ipari hatalmának hirosimai csúcstalálkozója egyfajta erődemonstráció volt azzal, hogy lehetővé tették Ukrajna számára: amerikai vadászgépeket kapjon. Egyelőre senki sem tudja megmondani, mikor szállítják majd ezeket Kijevnek, s nem is valószínű, hogy idővel a háború gépek csatájává válik majd. Inkább arról van szó, hogy a hetek voltaképpen deklarálták, egy olyan Ukrajnát kívánnak felépíteni, amely évtizedek múltán is képes lesz megvédeni magát. Óriási fordulatot jelent ugyanis, hogy modern nyugati tankok után nyugati vadászgépeket is kap Kijev. Az F-16-osok küldése jelzés a Kreml számára: ha egyszer végre elhallgatnak a fegyverek, akkor Oroszország ne is álmodjon arról, hogy idővel újabb támadást intézhet Ukrajna ellen, mert akkor nagyon pórul jár, hiszen Kijev olyan nyugati fegyverekkel rendelkezik majd, amelyekről Moszkva csak álmodhat.
Ám nem csak katonai, hanem diplomáciai szempontból is igen fontos volt a hirosimai csúcs, hiszen olyan államokat is meghívtak – például Indiát, Brazíliát, Indonéziát –, amelyek gazdasági okokból ódzkodnak Moszkva bírálatától. Oroszországot egyre inkább sarokba szorítják, persze ettől még Putyin ugyanolyan veszélyes marad.