Vlagyimir Putyin;Ramzan Kadirov;Jevgenyij Prigozsin;

Orosz tiltólistán a Wagner-vezér

A zsoldoshadsereg alapítójának hirtelen megsokasodtak a gondjai: Jevgenyij Prigozsin június 1-re ígérte Bahmutban rekedt harcosainak, hogy kimenekíti őket a frontvonalból a reguláris orosz erők által ellenőrzött területre, de terve az ukrán csapatok sikeres manőverei miatt meghiúsult. Az új határidő június 10. 

Hanna Maljar ukrán védelmi miniszterhelyettes egy csütörtök esti tévéműsorban elmondta, hogy az ukrán erők a környező magaslatokon jó pozíciókat foglaltak el, és meg akarják akadályozni a zsoldosok távozását.

Prigozsin hetek óta duzzog amiatt, hogy nem méltányolják sikereit, „bahmuti diadaláról” a fő tévék nem, vagy nagy késéssel számoltak be, és csakis azután, hogy Putyin elnök gratulált neki. Az ígért kitüntetések azonban azóta sem érkeztek meg, ki van tiltva az állami médiából, egyes források szerint a vele kapcsolatos közléseket még az archívumokból is eltávolították. Más, nem állami fórumok persze vevők minden mondatára, a publicitás hiányára nem panaszkodhat. Megszólalt a Moszkvát ért keddi dróntámadás után is, mindennek elmondta az orosz védelmi minisztérium vezetőit, káromkodásokkal tarkított kirohanásainak változatlanul mindenekelőtt Szergej Sojgu miniszter és Valerij Geraszimov vezérkari főnök a célpontjai.

Prigozsin kinyitotta a zsilipeket: olyan mondatok hangzottak el tőle, amelyek másokban is megfogalmazódtak, csak nem merték kimondani. A brit védelmi minisztérium elemzése szerint megnyilvánulásai ösztönözhetik az orosz ellenzéket, hogy határozottabban lépjenek föl Putyin ellen. Egyikük, a háborút kezdettől bíráló Borisz Nagyezsgyin, az NTV múlt szombati műsorában kijelentette, hogy jövőre új elnököt kell választani annak érdekében, hogy helyreálljon a normális viszony Európával.

A Wagner-vezér a napokban akaratlanul is új frontot nyitott, amikor újságírói kérdésre bevallotta, nem tudja, mivel foglalkozik az Ahmat nevű csecsen zászlóalj, és azt sem, hol vannak, mert szigorúan titkolják tartózkodási helyüket, de ez egy háborúban rendjén van. Szerinte képesek a meghatározott feladatok végrehajtására. Szavai kiverték a biztosítékot az érintetteknél. Csütörtökön nekirontott Adam Delimhanov, a duma csecsen képviselője, Rahman Kadirov csecsen elnök jobbkeze. „Zsenya, te nem érted, mivel foglalkozik az Ahmat, nem is kell értened.” A képviselő azt akarta érzékeltetni, hogy a csecsen harcosok egyenesen Putyintól kapták feladatukat.

Az egésznek van egy készülő bandaháború hangulata. Az amerikai Háborús Tanulmányok Intézete legfrissebb elemzése szerint a Kreml Kadirov közreműködésével akarja megingatni a Wagner vezér pozícióit, a csecsen elnök látványosan távolodik is tőle.

Prigozsin tegnap kijelentette: hajlandók továbbra is részt venni a harcokban, ha kapnak egy olyan frontszakaszt, ahol önállóan tevékenykedhetnek, „függetlenül azoktól a bohócoktól, akik az orosz hadsereget irányítják”. Ez egy szelíd megjegyzés ahhoz képest, hogy olykor hazaárulóknak nevezi a parancsnokokat, és kivégzésüket követeli.

Megnyilatkozásaira van fogadókészség az orosz társadalomban. A független Levada közvélemény-kutató központ április 23-án a közszereplők bizalmi indexét vizsgálva még csak egy százalékot mért neki, májusban már négyet. Mára ő az ötödik legmegbízhatóbbnak tartott orosz közszereplő, és övé a legnagyobb növekedés is, plusz három százalék. A legfrissebb sort Putyin vezeti 42 százalékkal, Prigozsin előtt van még Misusztyin miniszterelnök, Lavrov külügyminiszter és Sojgu hadügyminiszter. De mögötte állnak olyanok, akik évtizedek óta az orosz politika közismert alakjai: Medvegyev volt elnök és kormányfő, Vologyin, az állami duma elnöke, vagy Szobjanyin, Moszkva polgármestere.