Péntek este bombaként robbant a brit politikai életben a hír, hogy Boris Johnson visszavonult a Londonhoz közeli Uxbridge- és West Ruislip-i képviselői helyéről. A magyarázat nem váratott sokat magára, a volt újságíró, szerkesztő és író több mint ezer szavas állásfoglalás közzétételével kísérte drámai lemondását.
Az 59. születésnapját jövő héten betöltő konzervatív politikus kifejti: "legnagyobb megdöbbenésére" arról értesítette őt a mentelmi bizottság, hogy el fogják marasztalni, megítélésük szerint tudatosan és vakmerően vezette félre a parlamentet a Party-gate ügyben. Ezért olyan szankciót fognak javasolni, melynek alapján választókerülete visszahívhatja képviselőségéből. A háttérről annyit, hogy "BoJo" 2021 végétől többször is biztosította a honatyákat, nem történt törvényszegés a Downing Street 10.-ben az országos karantén idején 2020 és 2021 között. Később mind a Sue Gray vezette független vizsgálat, mind a Metropolitan Police eljárása több esetben is bizonyította alkoholizáló bulik megrendezését, utóbbi pénzbüntetést is kiszabott a kormányfő 2020-as, igaz spontán születési köszöntése miatt. Ezen a kabinetülésen Rishi Sunak még pénzügyminiszterként vett részt és őt is megbírságolta a rendőrség.
A párt vezetését, egyben kormányfőségét a Party-gate és hozzá közel álló politikusok okozta botrányok miatt 2022. júliusában feladni kényszerült Johnson "boszorkányüldözésnek" és "koncepciós pernek" minősítette levelében a mentelmi bizottsági procedúrát, a mellesleg konzervatív többségű grémiumot irányító munkáspárti Harriet Harmant, az alsóház legrégebben szolgáló, nagy tekintélynek örvendő női tagját pedig "égbekiáltó elfogultsággal, előítéletességgel" vádolta meg. Állítása szerint a bizottság "szándékosan figyelmen kívül hagyta az igazságot és semmilyen bizonyítékot nem talált arra, hogy ő tudatosan vezette volna félre a parlamentet". A nagy orátor megragadta az alkalmat arra is, hogy alaposan nekimenjen Sunak kormányának, felszólítva a "kezdeményezés, a lendület visszaragadására, a Brexit előnyeinek kihasználására, növekedés- és befektetéspárti irányra váltásra".
Johnson ugyan csak "legalábbis egyelőre" távozott a Tisztelt Házból, de a legtöbb elemző szerint visszavonhatatlanul befejeződött politikai pályafutása. Mások nem zárják ki, hogy ha, mint várható, a toryk elvesztik a jövő évi választást és Rishi Sunak megbukik, nagy megmentőként visszatérhet. A Labour véleményét Angela Rayner, a párt helyettes vezetője fogalmazta meg hangzatosan: "A brit társadalomnak elege van ebből a költségükre forgatott végtelen tory szappanoperából. Eljött a váltás ideje, munkáspárti kormányra van szükség, amely az emberek prioritásaival, első helyen a megélhetési válsággal foglalkozik". A Liberális Demokraták vezetője, Sir Ed Davey szerint Johnson "törvényt sértett, hazudott, most pedig ugrott, mielőtt lökték volna. Soha nem volt méltó arra, hogy ennek az országnak parlamenti képviselője, pláne kormányfője legyen". A Skót Nemzeti Párt megüzente: "a tartomány egyetlen lakója sem sajnálja a távozását" és a toryk elleni egyetlen orvosság a függetlenség kivívása.
Boris Johnson parlamenti visszavonulásával párhuzamosan, attól nem függetlenül zajlik egy az általa volt kormányfőként benyújtott kitüntetési lista nyilvánosságra kerülésével kapcsolatos balhé. Ellentmondásos körülmények között kimaradt három elkötelezett híve és minisztere Nadine Dorris, Nigel Adams és Alok Sharma neve. Az első kettő sértettségében gyorsan követte a volt kormányfőt a Westminster-palotából kifelé vezető kapun. Mandátumuk feladásával Johnsonéval együtt máris három választókerületben kell pótválasztást tartani, noha ez az utolsó dolog, amire Rishi Sunaknak jelenleg szüksége van. Egyelőre nem következett be viszont egy félt Johnson-párti, Sunak-ellenes lázadás. Első hírek szerint a voksok kiírására a lehető leggyorsabban sor kerül. A Munkáspárt számára Uxbridge és West Ruislip megszerzése a legfontosabb, mert ez a körzet Johnson előtt mindig baloldali kézben volt.
Johnson végső vagy átmeneti távozásával egy valaha nagy reményekkel kecsegtető, tehetséges, a választópolgárok nyelvén beszélni tudó, de alapvetően romlott, hazug, a végtelenségig narcisztikus személyiség kerül ki a politika főáramvonalából.