Donald Trump ugyanazzal a lendülettel nevezte viccnek és Amerika sötét napjának a múlt heti vádemelést, de hallgatósága mindkettőt lelkesen megtapsolta. A volt elnök a hétvégén két republikánus konferencián, Georgiában és Észak-Karolinában is terjengős, a témák között oda-vissza ugráló beszédet tartott.
Ezekben igyekezett úgy feltüntetni, mintha nem saját védelmében, hanem az amerikaiak szabadsága érdekében harcolna. Amikor a súgógépen az előre megírt szöveget olvasta, mondanivalója világos és összeszedett volt, ám közben többször elragadta a hangulat. Ilyenkor visszatért régi kedvenc témáihoz: szapulta a bevándorlókat, a nem őt támogató médiát, a Biden-kormányzatot, az ellene vádat emelő különleges ügyészt és azokat a „csak névleg republikánusokat”, akik mást kívánnak jelölni a következő elnökválasztáson.
A volt elnök azonban továbbra is rossz viszonyt ápol az igazsággal. A bevándorlás kapcsán például hamisan állította, hogy Latin-Amerikában kiürültek volna az elmegyógyintézetek, mert minden mentális problémával küzdő beteget az Egyesült Államokba küldtek volna. Joe Biden elnököt pedig azzal vádolta, hogy ötmillió dolláros vesztegetési pénzt fogadott el Ukrajnától, illetve hogy 850 kartondoboznyi titkos iratot tartott Washington kínai (!) negyedében. Az előbbi a szélsőjobboldali média összeesküvés-elmélete, az utóbbi pedig a Biden több évtizedes szenátori tevékenysége alatt felhalmozódott nem titkos iratanyag, amelyet alelnökké választásakor a Delaware-i Egyetemnek adott át. Trump azzal tréfálkozott, hogy „volt egy doboza” és emiatt emeltek ellene vádat, miközben Bidennek haja szála sem görbült. Valójában ő több tucat doboznyi iratot próbált meg eldugni a Nemzeti Levéltár, illetve az FBI elől, míg Biden – és Mike Pence volt alelnök is – feltétel nélkül együttműködött a véletlenül nála maradt titkos iratok felkutatásában és átadásában.
A republikánus politikusok döntő többsége azonnal Trump védelmére kelt – jórészt még azok is, akik maguk is indulnak az elnökjelöltségért. A hangulatot jól tükrözte a georgiai és észak-karolinai konferenciák közönsége, amely lelkesen megtapsolta a volt elnököt és hálásan nevetett a poénjain. A képviselőház elnöke, Kevin McCarthy Trump retorikáját átvéve politikai üldöztetést emlegetett, mondván hogy Biden alatt a vetélytársak elleni fegyverként alkalmazzák az igazságszolgáltatást. Az alsóház igazságügyi bizottságát vezető Jim Jordan a CNN vasárnapi adásában kilátásba helyezte, hogy mindent el fognak követni Trump védelmében, elsőként meg kívánják hallgatni Jack Smith különleges ügyészt. Ez arra utal, hogy folytatni fogják a szövetségi hatóságok lejáratására irányuló kampányukat – ami a sajtókommentárok többsége szerint komoly veszélyt jelent az amerikai alkotmányos berendezkedésre. A republikánus többség azt szeretné, ha Trump viselt dolgai helyett a Joe Biden elnök és fia, Hunter Biden elleni vizsgálat kerülne a figyelem középpontjába. A volt elnök szombaton arról beszélt, hogy Biden a valaha volt legkorruptabb amerikai politikus. Biden, amikor korábban az állítólagos milliókról kérdezték, mosolyogva válaszolt: „Hol a pénz?”
Hét tétel, 37+1 vádpont
A Trump elleni vádak hét bűncselekményre vonatkoznak, ám az egyikben, a minősített iratok szándékos visszatartása esetében 31-rendbeli ismétlést állapítanak meg, így összesen 37 pontból állnak. Felróják a volt elnöknek, hogy másokat is bevont a bűncselekménybe, vagyis konspirált. A további vádak: hivatalos iratok visszatartása, iratok elrejtése a levéltár elől, ugyanez a szövetségi nyomozás során, illetve az erre irányuló bűnszövetség, továbbá hamis tényállítások az eljárás során. A 38. vádpont Walt Nautára, Trump bizalmas munkatársára vonatkozik, aki fizikailag végrehajtotta a volt elnöknek az iratok tárolására és elrejtésére vonatkozó utasításait.
Jack Smith rövid nyilatkozatot tett, amelyben az Egyesült Államok és külön a fegyveres erők érdekének nevezte a bizalmas adatok védelmét. Nem fogadott kérdéseket, helyette mindenkit arra kért, ismerkedjen meg az akkor közzétett vádirattal. A 49 oldalas dokumentum felsorol néhány, Trumpra nézve terhelő körülményt, például azt, hogy ügyvédjeit hazugságra próbálta rávenni, amikor azt kérdezte tőlük, mi lenne, ha nem működnének együtt a hatóságokkal és letagadnák a titkos iratokat. A volt elnök csapata végül 15 kartonládányi iratot adott ki, ám visszatartott több tucat, a floridai Mar-a-Lago golfklub különböző helyiségeiben tárolt dobozt. A vád tartalmazza 31, nemzetvédelmi szempontból kiemelten fontos irat leírását. Köztük vannak például az Egyesült Államok atomfegyvereire és más országok nukleáris arzenáljára, katonai tevékenységére vonatkozó, szigorúan titkos minősítésű dokumentumok.
Trumpnak kedden délután Miamiban kell megjelennie a szövetségi bíróságon. A hatóságok szigorú biztonsági előírásokat vezetnek be - különös tekintettel arra, hogy szélsőjobboldali politikusok erőszakra utaló felhívásokat tettek közzé.