;

NASA;tanulmány;karantén;holdraszállás;

A mobil karanténban fogadják az Apollo–11 űrhajósai Richard M. Nixon elnök üdvözletét a USS Hornet fedélzetén. Balról Neil Armstrong, Michael Collins és Edwin Aldrin

- Show-műsor volt karantén – Bár az első Hold-utazás igenis valóságos volt, a visszatérést követő elzárás nem

A NASA túlértékelte képességét, hogy meg tudna állítani egy űrből származó veszélyes baktériumtörzset – állítja egy új tanulmány.

Azok az intézkedések, amelyeket a NASA a Holdról visszatérő űrhajósok, Neil Armstrong, Michael Collins és Edwin Aldrin esetében alkalmazott, hogy megóvja a Földet idegen mikrobáktól, sokkal inkább showműsornak vélhetők, mint hatásos cselekvésnek. Az asztronauták 21 napot töltöttek karanténban, egyrészt hogy kiderüljön, nem találkoztak-e idegen mikrobákkal, másrészt, ha igen, megóvják azokat, hiszen azok a Földön kívüli életet bizonyíthatják - derül ki a Chicagói Egyetem tudományos folyóirata, az Isis júniusi számában megjelent tanulmányból. 

Ahhoz a széleskörű félelemhez, hogy az Apollo 11 űrhajósai, akik először léptek a Holdra 1969. július 20-án, hozhatnak vissza a Földre valamilyen emberiségre veszélyes mikrobát, Michael Chrictonnak a két hónappal korábban megjelent Az Androméda-törzs című regénye is hozzájárult. Ebben egy űrből származó agresszív vírus az emberi vért száraz porrá változtatja, és gyakorlatilag leküzdhetetlen, olyan gyorsan mutálódik. Az persze, hogy a NASA jóval korábban, már 1963-tól kezdve elkezdett felkészült arra, hogy egy ,,back contamination” (visszatérési fertőzés) ellen védekezzen a Hold-utazást követően, nyilván nem kizárólag az irodalomnak és a filmeknek köszönhető. Együttműködve a megfelelő szövetségi hivatalokkal, szolgálatokkal kidolgozták a karanténprotokollt a az űrhajósok, a felszerelések, a minták és a visszatérő egység számára is. Azonban annak ellenére, hogy a NASA biztosította a politikusokat és az aggódó közvéleményt arról, hogy megfelelő biztonsági intézkedéseket tett egy esetleges holdbéli vírus elszabadulása ellen, valójában ezek sokkal inkább az űrhajósokat védték, mint a többi embert. Az Apollo 11 karanténterv több olyan biztonsági réssel bírt, amelyek miatt baj történhetett volna - ha a léteznek a veszélyes holdi mikrobák.

A NASA Houstonban állította fel karanténállomást, a Lunar Receiving Laboratory-t (Holdi Fogadó Laboratórium), hogy megakadályozza, hogy a visszatérő tárgyakon utazó idegen csírák kiszökjenek a földi természetbe. Az Apollo 11 legénységét azonnal ide kísérték. Csakúgy karanténba vonult az a 24 NASA alkalmazott, akik földetérésükkor segítette őket.

Felszínesen szemlélve az intézkedések megfelelőnek tűntek, de dacára a beleölt sok millió dollárnak és tudásnak, nagyrészt csak a show-t szolgálták. ,,A karanténprotokoll sikeresnek tűnt, de csak azért, mert szükségtelen volt” - írta Dagomar Degroot, a Georgetown University környzeti történész porfesszora, a tanulmány szerzője. Sőt mi több, maga a NASA is tudta, hogy az intézkedései valószínűleg nem megfelelők: hiszen amikor a kapszula leszállt az Atlanti-óceánba, az ajtaját teljesen ki kellett nyitni, hogy az űrhajósok kiszállhassanak, a levegőjét pedig már akkor elkezdték kiszellőztetni, amikor visszatért a légkörbe, hogy Armstrongék nehogy CO2-mérgezést kapjanak. Ugyanakkor azt is tudták, hogy az esélye annak, hogy a küldetés mikrobákkal tér vissza, extrém alacsony volt.

És valóban nem valószínű, hogy a Holdon nemzedékek óta, emberek nélkül fejlődő mikrobák veszélyt jelenthettek volna ránk. Végeredményben azonban az Apollo 11 karanténprotokolljának kudarca lecke az ezután következő, a Marsra és azon túl merészkedő küldetések számára, amelyek mintákkal és emberekkel térnek vissza. Az ugyanis, hogy a vörös bolygón vagy légkörében veszélyes idegen életformák lehetnek sokkal valószínűbb, mint az, hogy a Holdon. Erről 2020-ban a NASA új belső direktívát adott ki, aminek a célja, hogy megerősítse a NASA elkötelezettségét az odautakon és visszafelé bekövetkezhető káros fertőzések elkerülése iránt.

Létezhet élet a Holdon

A következő Holdra-szállásra, ha minden jól megy, 2025-ben kerülhet sor az Artemis 3 projekt keretében. A tervek szerint a legénység a Hold déli sarkvidékén száll le. Ez a terület szuperhideg, folyamatosan árnyékban lévő kráterekkel van tele, amelyekben lehetséges az élet, olyan organizmusok lehetnek ott, amelyek a Földről találták meg útjukat oda. A mikrobák túlélhetnek ilyen szuper-kemény feltételek mellet is. Egy elmélet szerint ezek olyan földdarabkákon kerülhettek oda, amelyeket valamilyen kozmikus ütközés lökött ki az űrbe. Bár szerves molekulák utazása meteorokon nagyon valószínű, ez nem jelenti azt, hogy mikrobák túlélhetnek ilyen űrbéli utazást. Sokkal inkább a csaknem ötven éve a Holdon járt emberek (és eszközeik) lehetnek a hordozók, akik semmiféle, a fertőzések megakadályozást célzó intézkedést nem alkalmaztak. 

Hold valaha készült legnagyobb felbontású, globális topográfiai térképe

Forrás: NASA

A mobil karanténban fogadják az Apollo 11 űrhajósai Richard M. Nixon elnök üdvözletét a USS Hornet fedélzetén (balról) Neil A. Armstrong; Michael Collins; és Edwin E. Aldrin Jr. 

Forrás: NASA

A kullancsoktól elkapható krími-kongói vérzéses láz okozta fertőzés ellen keres új teszteket és oltóanyagot az EU.