felvásárlás;Libri;Mathias Corvinus Collegium;

A Libri vezérigazgatója állítja, nem lesz ideológiai eltolódás attól, hogy teljhatalmat szerzett felettük a NER káderképzője

Semmi ok az aggodalomra.

Mint beszámoltunk róla, szerződést kötött a Fidesz káderkeltetőjeként ismert Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) leányvállalata az SQ Invest Kft.-vel a Libri Csoport 67,48 százalékos részvénycsomagjának adásvételéről. A tranzakcióval az eddigi közvetett kisebbségi tulajdonos MCC válik a hazai könyvkereskedelmi és -kiadói piac meghatározó szereplőjének 98,41 százalékos tulajdonosává.

A Portfolio időben megneszelte a dolgot és készített is egy interjút a témában Kovács Péterrel, a Libri Csoport vezérigazgatójával és Sárközy Bencével, a Libri Könyvkiadó Kft. ügyvezetőjével és kiadási igazgatójával. Egyebek mellett megkérdezték azt is, hogy az MCC többségi tulajdonossá válásával mennyire valószínű a könyvkínálat ideológiai alapú átalakítása. Ez már csak azért sem mellékes, mert mint jelezték, már a NER-es káderképző kisebbségi tulajdonlásával is megfigyelhető volt egy eltolódás a bolti kínálatban. Kovács Péter erre úgy válaszolt:

„A Libri több mint 300 közvetlen és még további 700 közvetett beszállítópartnerrel, kiadóval dolgozik. Csak új magyar nyelvű könyvből 80 ezer féle elérhető a hálózatunkban, és akkor még nem beszéltünk a több százezer antikvár címről. A Libri évente mintegy 7000–9000 új címet listáz be, ha ezt lebontjuk munkanapokra és munkaórákra, az azt jelenti, hogy negyedóránként, és egészen szerteágazó témákban jelenik meg egy új könyv a Libriben. Szó sincs tehát semmilyen oldalra tolódásról, a könyvpiac annyira sokrétű és sokszínű, hogy egy-egy új kiadó és néhány új cím megjelenése nem tudja a kínálatot gyökeresen megváltoztatni, sőt kifejezetten tovább szélesíti a kínálatot.”

Az interjúban szó esett a kormány gyermekvédelminek mondott törvényéről is, ezzel kapcsolatban Kovács Péter megjegyezte, a Libri éppen pár napja kapott egy fogyasztóvédelmi bírságot egy bizonyos könyv nem megfelelő kihelyezése miatt. „Tisztességes üzleti szereplőként mindig is vigyáztunk arra, hogy maradéktalanul betartsuk a jogszabályokat, a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektetünk arra, hogy könyvkiadó partnereinkkel együtt a gyermekvédelmi törvény könyvkereskedelemre vonatkozó rendelkezéseinek is teljes mértékben megfeleljünk. Fontosnak tartom hozzátenni, hogy a törvény nem tiltja ezeknek a könyveknek a forgalmazását, így a rendelkezésnek való megfelelés nem szűkíti ezután sem a Libriben elérhető kínálatot, azonban arra figyelnünk kell, hogy a szabályozásnak megfelelő módon helyezzük ki a boltokban és az online térben ezeket a könyveket” - mondta. Sárközy Bence ehhez hozzátette, a törvényi szabályozás számos korábban megjelent és megjelenés előtt álló kiadványukat érinti, céljuk pedig az, hogy ezeket a könyveket is a piacon tarthassák.

Az interjúban felmerült az a kérdés is, hogy a tulajdonosváltással hogyan változik a cégvezetés, az igazgatóság és a felügyelőbizottság összetétele. Kovács Péter elmondása szerint továbbra is a cégcsoport vezérigazgatója marad, és a kereskedelmi terület menedzsmentje is a pozíciójában marad. Az igazgatóság és a felügyelőbizottság összetétele viszont tulajdonosi döntés - mutatott rá. Az öttagú igazgatóságba két főt delegál az MCC, az operatív vezetés viszont teljes mértékben az ő felelőssége és hatásköre marad - mondta. Az igazgatóság jóváhagyása bizonyos stratégiai kérdésekben, illetve nagyobb összegű beruházások esetén szükséges.

Sárközy Bence úgy fogalmazott, hogy a szerződése a tulajdonosváltástól függetlenül garanciákat ad arra, hogy az eddigieknek megfelelően végezhesse a munkáját. „Azokat a könyveket adjuk ki, amelyektől piaci és szakmai sikereket remélünk, amelyek erősítik az imprintjeink presztízsét. Az új tulajdonos szándéka is az, hogy ugyanígy folytassam, mást nem is vállalnék” - szögezte le.