Kiválthatja a működőtőke-beáramlás - ahogyan a szakemberek emlegetik, az FDI - az elmaradt uniós forrásokat, „sőt a külföldi működő tőke jobb, mint az EU-forrás. (...) A közép- és hosszú távon a magasabb fejlettség mellett úgyis EU-forrás nélkül fogunk működni, egy bizonyos fejlettségi szint felett törvényszerűen nettó befizetővé válunk. (...) A magyar gazdaságnak át kell állnia így is, úgy is egy uniós forrás nélküli létre – ezeket Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter nyilatkozta nemrég a Világgazdaságnak. A kormány azóta nem határolódott el gazdasági miniszterétől és Nagy Márton sem árnyalta az elmondottakat. Ezzel szemben az elmúlt napokban több neves üzletember arra figyelmeztetett, hogy ha világossá válik a befektetők számára, hogy Magyarország képtelen lehívni az uniós forrásokat, az azt jelzi, hogy de facto már nem is vagyunk uniós tagország. Zsiday Viktor befektetési stratéga szerint ha meginog az a hit, hogy Magyarország az EU tagja marad tartósan, akkor mind a külföldi, mind a hazai befektetők tőkemenekítésbe kezdhetnek. Sinkó Ottó, az Videoton társ-vezérigazgatója egyenesen arról beszélt, hogy Magyarországnak vége lenne, ha kilépnénk az EU-ból.
Találgathatnánk, hogy Nagy Márton valójában kinek akart üzenni és mit, de nem ez a lényeg. Hanem, hogy mi jön ki ebből: az Orbán-kormány képtelen politikai egyezségre jutni az Európai Bizottsággal, oly mértékben építette le a jogállamot, a demokráciát Magyarországon, és tette kormányzása alapjává a korrupciót, hogy az Brüsszel számára már elfogadhatatlan. Idehaza még csak-csak, mindig akad hárommillió magyar aki szerint ez így jó.
Navracsics Tibor szerint már csak egy-két hónap és megszületik a megállapodás. Ezt mondta tavaly a választások után, ezt mondta tavaly ősszel, majd idén tavasszal is – közben a tárgyalások ugyanott topognak. Eközben a magyar gazdaság egyre mélyebben süllyed el a mocsárba, elfogyott az uniós-, de a hazai költségvetési pénz is, ritkulnak a látványberuházások, nincs pénz a klientúra cégeinek működtetésére sem. Arról nem beszélve, hogy ez egészségügy az oktatás szétrohadt, az ország egyre inkább nem működik.
Uniós pénzek hiányában az FDI ideig óráig még a víz felett tarthatja a magyar gazdaságot, de ez már a vég, a Huxit kezdete. Lehet, hogy nem jutunk el a tényleges kilépésig, de a kormány láthatóan elengedte ezt a kérdést. Amíg ők vannak hatalmon - nem lesz uniós pénz. Innentől kezdve Orbánt nem érdekli az egész. Ő réges-rég a hatalom bármi áron való megtartását választotta, s ehhez még mindig van néhány millió szavazója.
Eközben magyar kutatók azzal szembesülnek, hogy nem akarnak velük dolgozni uniós kollégáik, mert a Horizon programokból való kitiltás miatt a magyarok extra kockázatot jelentenek. De azt veszi észre a magyar melós is (Kelet) Németországban, hogy nem veszik fel - mert magyar. Igen a Huxit, Magyarország unióból való kilépése már elkezdődött: a magyarok 70 százaléka ugyan még támogatja Magyarország uniós tagságát, de a kormány és más uniós népek már egyre kevésbé. Ilyen kormánnyal kellünk a francnak!