;

üzenet;egyeztetés;Belügyminisztérium;Maruzsa Zoltán;Klebelsberg Központ;Telex;

Maruzsa Zoltán

- Maruzsa Zoltán bevallotta, a munkatársai nehéz helyzetben lennének, ha mindig igazat kellene mondaniuk

A Klebelsberg Központ véletlenül elküldte a belső levelezést a Telexnek arról, hogyan varázsoljanak szépen becsomagolt féligazsággá egy hazugságot.

A Klebelsberg Központ véletlenül elküldte a Telexnek azt a belső egyeztetést, amelyet a portál egyik kérdéséről folytattak Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárral. 

A portál cikke szerint eredetileg a Honvédelem tantárggyal kapcsolatban küldtek kérdéseket a Klebelsberg Központnak (KK), amely azonban válaszában véletlenül mellékelte a reagálással kapcsolatos egyeztetést, ebből pedig kiderül, miként változtattak szépen becsomagolt féligazsággá egy hazugságot.

Az első levelet Bartkó Mária, a KK sajtó- és tájékoztatási referense küldte el Kontra Dorkának, a Belügyminisztérium sajtóreferensének, eszerint először csak annyit akartak válaszolni „tájékoztatom, hogy a Honvédelmi neveléssel kapcsolatos oktatási programokat a Honvédelmi Minisztérium koordinálja”.

Kontra azonban inkább az alábbi választ javasolta: „A Honvédelem tantárgy szabadon választható, indításáról az érintett intézmények döntenek. A program koordinációját a Honvédelmi Minisztérium végzi. A Klebelsberg Központ még nem mérte fel, hogy az első tanévben hány iskola vesz részt a projektben, az érintett tanév még el sem kezdődött. A tantárgy célját az oktatas.hu oldalon elérhető kerettanterv tartalmazza”.

Ezt a választ Antalffy Péter főosztályvezető elküldte Maruzsa Zoltánnak, Kisfaludy Lászlónak és a kommunikációs főosztályvezetőjének, Varga Attilának is jóváhagyásra. Antallfy a „Klebelsberg Központ még nem mérte fel, hogy az első tanévben hány iskola vesz részt a projektben, az érintett tanév még el sem kezdődött” mondatot kijelölve azt a megjegyzést tette, „A Telex megkeresésére az alábbi választervre kaptunk jóváhagyást, azonban a sárgával jelzett mondat nem állja meg a helyét, mert a KK az Államtitkársággal egyeztetve már fel kellett mérje 2 hónapja, hogy kik vesznek részt a programban, így e mondat nélkül küldenénk ki a választ. Erre kérünk jóváhagyást”. Tehát felhívták a figyelmet arra, valótlanság lenne azt állítani, hogy még nem mérték fel a részt vevő iskolák létszámát, hiszen már két hónapja fel kellett volna mérniük, kik vesznek részt a programban.

Maruzsa válaszában a szokásos NER-stílusú iróniával azt írta:

„Péter, ezt ugyebár mi is tudjuk! ???? Nagy nehézségben lennétek, ha mindig csak a színtiszta igazat kellene mondani. Már az első mondat sem igaz, hisz Péterffy Balázs vezetésével lettek leegyeztetve, hogy ki vállalja.

Úgy gondolom, hogyha az első mondatot igaznak véljük, akkor teljesen életszerű, hogy a KK-nak nem kell tudnia, hogy hány iskolája vesz részt ebben a programban: hát annyi, ahányan így döntöttek. A választerv tehát nem rossz. De ha inkább meg akarjátok írni, hogy a KK x intézményt választott ki, tőlem azt is lehet.

Mi legyen?

Zoli”

Maruzsa tehát azt magyarázza, ha ebben hazudnak, akkor a másik mondatban is hazudhatnak.

Erre a levélre Péterffy Balázs szakmai elnökhelyettes válaszolt, aki megjegyezte: „Egyetlen aggodalom van, hogy ha van infójuk arról, hogy a tk-k (a tankerületek – a szerk.) már egyeztettek, akkor a válaszban valótlant állítunk. Ha valaki kikéri utána közérdekűben, akkor ránk ragad a hazugság. Az első mondat pedig de jure igaz, mert valóban ők döntenek erről, és mi is azt kértük, hogy aki jelentkezik, az jöjjön, aki nem akart, azt kihúztuk a listáról. Ha mindenképp benne kell maradnia az inkriminált mondatnak, akkor ezt javasolnám: »a KK még nem tudja, hogy ténylegesen hány intézmény vesz majd részt a következő tanévben a programban.«”

Tehát itt már arra apellálnak, hogy mi van, ha a Telexnek írt hazugság esetleg kiderülne, így „a Klebelsberg Központ még nem mérte fel” helyett inkább az szerepeljen, hogy a „még nem tudja”. Hiszen ebből nem derül ki, hogy nem mérték fel, amit ugye két hónapja meg kellett volna tenniük.

A KK az alábbi választ küldte el a Telexnek: „A Honvédelem tantárgy szabadon választható, indításáról az érintett intézmények döntenek. A program koordinációját a Honvédelmi Minisztérium végzi. A Klebelsberg Központ még nem rendelkezik arról információval, hogy ténylegesen hány intézmény vesz majd részt a következő tanévben a programban. A tantárgy célját az oktatas.hu oldalon elérhető kerettanterv tartalmazza.”

Mint azt a portál megjegyzi, ezután azonban (miután valószínűleg érzékelték a hibát),16 perccel később, 21:47-kor újabb e-mailt kaptak: „Kérem ezt az emailt ne vegye figyelembe, véletlen küldés. A választ új e-mailben küldöm”. Ezután megkapták a „hivatalos” választ.

Tehát a válasz evolúciója így nézett ki a portál beszámolója szerint: még nem mérte fel – még nem tudja – még nem rendelkezik arról információval.

A cikk szerzője megjegyzi, hogy csütörtök este Antalffy írt neki a Facebookon, de nem sokkal utána már visszavonta üzenetét.

Akadtak olyanok is, akikről nem is tudták, hogy orosz fogságba estek.