oktatás;pedagógusok;Gulyás Gergely;vezénylés;státusztörvény;

Gulyás Gergely szerint csak kivételes esetben lesznek átvezényelhetők a tanárok, a törvényjavaslat nem ezt tükrözi

A javaslat arra fogalmaz meg kivételeket, amikor NEM lehet átvezényelni a pedagógust - nem pedig fordítva.

Többször is elhangzott Gulyás Gergely részéről az az állítás, hogy a státusztörvény értelmében csak kivételes, rendkívüli esetekben vezényelhetők át a pedagógusok más intézménybe, mint ahová a kinevezésük szól, a tervezet azonban nem éppen támasztja alá a tárcavezető szavait - vette észre a Magyar Hang

A miniszter által elmondottakból annyi igaz, hogy a lehetséges átvezénylési helyszínt korlátozták az adott járás szintjére, ami viszont a kivételességet illeti, a helyzet valójában épp a fordítottja az elmondottaknak. A javaslat nem azt tisztázza, milyen rendkívüli esetekben lehet átvezényelni egy tanárt, hanem, hogy milyen rendkívüli esetekben nem. A jogszabály úgy fogalmaz:

„A tankerületi központ munkáltató a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állót a saját szervezeti egységeként működő – a kinevezési okmányban meghatározott munkavégzési helytől eltérően, de egy járáson belül – más nevelési-oktatási intézmény feladatellátási helyén történő munkavégzésre utasíthatja. Az utasítás feltétele, hogy a munkáltató írásban ajánlatot tett a foglalkoztatottnak az ilyen módon történő, megállapodás alapján történő munkavégzésre, aki az ajánlatot öt munkanapon belül nem fogadta el. Az utasítás legfeljebb a tanítási év végéig szólhat.”

Mindehhez csak a következő esetekben ír elő a jogszabály hozzájárulási kötelezettséget, vagyis ezek jelentik a kivételt:

  • a pedagógus esetleges várandósságának megállapításától kezdődően a gyermeke negyedik iskolai évfolyama tanítási évének végéig,

  • ha a pedagógus gyermekét egyedül neveli, akkor a gyermek 18 éves koráig,

  • amennyiben a pedagógusnak hozzátartozóját tartósan, személyesen kell gondoznia,

  • továbbá ha a rehabilitációs szakértői szerv legalább 50 százalékos mértékű egészségkárosodást állapított meg a tanárnál.

A törvény emellett meghatározza, hogy az átvezénylés alapján történő munkavégzés öt éves időszakban az egy évet nem haladhatja meg, továbbá, hogy a kinevezéstől eltérő foglalkoztatást meg kell szüntetni, ha a listában szereplő bármelyik ok menet közben előáll.