Oroszország;hírszerzés;Magyarország;Ukrajna;hadifoglyok;tagadás;

- Ukrajna szerint az Orbán-kormány korábban azt is letagadta, hogy az oroszok hadifoglyokat adnának át Magyarországnak

Andrij Juszov, az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságának szóvivője azt mondta, az ukrán fél már a hivatalos bejelentés előtt értesült arról, hogy Moszkva hadifoglyokat ad át Budapestnek, ezért a magyar félhez fordult, amely azonban tagadta ennek a tényét. Az Orbán-kormány azt állítja, már azt sem követik nyomon, hogy a kiszabadított hadifoglyok hol tartózkodnak.

Az ukrán fél már a hivatalos bejelentés előtt értesült arról, hogy Moszkva hadifoglyokat ad át Budapestnek, ezért megkérte a magyar felet, cáfolja vagy erősítse meg ennek a tényét, a magyar fél azonban a későbbi történésekkel szemben tagadta a művelet tényét – mondta a Szabad Európa ukrán nyelvű szolgálatának nyilatkozva Andrij Juszov, az ukrán védelmi minisztérium (HUR) hírszerzési főigazgatóságának szóvivője

A szóvivő Oleh Nyikolenko ukrán külügyi szóvivő korábbi közléséhez hasonlóan arról beszélt, a hadifoglyokat a magyar fél állításával szemben nem engedték szabadon. Közölte, egyes hadifoglyok hozzátartozóinak elmondása alapján megfigyelés alatt tartották őket, a velük való kapcsolatfelvételt és kommunikációt korlátozták. 

Andrij Juszov állítása szerint Ukrajna jelenleg is csak egy előzetes listával rendelkezik a hadifoglyokról, de emiatt képtelen megerősíteni személyazonosságukat. Mint mondta, a nemzetközi jog értelmében a foglyokat a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) kellene azonosítania, ehhez azonban információra lenne szüksége Oroszországtól és „a minden egyezményt, köztük a genfi egyezményeket is aláíró Magyarországtól”.

A szóvivő úgy vélekedett,

rendkívül sajnálatos, hogy az eset, amely akár „teljes mértékben pozitív is lehetett volna, egyfajta nagyon is érzékelhető politikai felhanggal bíró drámai krimivé kezd válni”.

Mint arra a portál emlékeztet, korábban Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára a CNN-nek azt mondta, a katonák többsége rendelkezik magyar állampolgársággal, a többiek pedig menekültstátuszt kaptak Magyarországon. Azt is állította, hogy a hadifoglyok maguk akartak (?) Magyarországra jönni, és immár szabadok. Az Orbán-kormány már nem követi nyomon, hogy hol tartózkodnak.

Június 10-én az orosz ortodox egyházi közleményből derült ki, hogy magyar kérésre 11 ukrán hadifoglyot szállítottak Magyarországra Oroszországból. Bár Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes később azt állította, hogy a kárpátaljai katonák visszanyerték a szabadságukat, ezt hozzátartozói közlésekre hivatkozva a kijevi külügyminisztérium kétségbe vonja. E szerint a a kárpátaljai katonák – akik közül nem mindegyik magyar és nem mindegyik kettős állampolgár – azt sem hagyják, hogy felvegyék a kapcsolatot az ukrán nagykövetséggel. 

Egyiküket, Pavel Aljohint korábban nemi erőszak, súlyos testi sértés, lopás és tiltott fegyverkereskedelem miatt is elítélték. Egy orosz civil szervezet vezetője szerint közel 15 ezer rabot soroztak be azóta, hogy február 1-én a Wagner-csoport után az orosz védelmi minisztérium is toborozni kezdett az elítéltek között.