Magyarország;dohányzás;fiatalok;Belügyminisztérium;

- Felvilágosítás sincs, a Pintér-féle belügy állításai ellenére a magyar fiatalok akkor cigiznek, amikor csak akarnak

A Belügyminisztérium szerint a kamaszok nehezebben jutnak hozzá a cigarettához, a lapunknak nyilatkozó fiatalok viszont állítják, akik akarnak, azok könnyedén füstölhetnek.

Kutatások igazolják, hogy a magyar tizenévesek körében a nemzetközi átlag feletti a dohányzás elterjedtsége. Legutóbb a 2020-as Magyar Ifjúságkutatás alapján a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány Gyermekjogi jelentésében azt írta: a 15-19 éves korosztályból csaknem minden 10. fiatal naponta dohányzik. Igaz, 2016-ban még minden 8., 2012-ben pedig minden 5. fiatal cigarettázott ebben a korosztályban. Vagyis a statisztika, ami önbevalláson alapul, javulást mutat. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a bevallásos módszer alapján készült kutatások mellett mit mondanak maguk a fiatalok.

Vidéki és fővárosi, egymást nem ismerő gimnazistákat kérdeztünk, mindez az ő életükben miként van jelen. Egybehangzóan állították, felvilágosítás az iskolákban nincs, viszont nagyon sok fiatal dohányzik, akik többnyire maguk vásárolják a cigarettát.

Julcsi 17 éves, egy budai gimnáziumban tanul. Azt mondta, csak a biológia-tankönyvek említik meg az egészséges életmód fejezetnél, hogy a dohányzás káros az egészségre és rossz a tüdőnek. Más keretek között az iskolában erről nem volt szó. Úgy emlékszik, nyolcadikos volt, amikor először látta, hogy osztálytársai dohányoznak, a gimnáziumban viszont már nagyon sokan. Náluk nyíltan nem szabad cigizni, így a legtöbben a mosdóba mennek, és Elf Bart (eldobható, elektromos cigi) szívnak. De vannak olyan, más intézménybe járó barátai, akik a 6. óra után közösen cigiznek az iskola előtt a tanárokkal. Azt is mondta Julcsi, hogy a legtöbb dohányboltban kiszolgálják a 18 év alattiakat is, ahol nem, ott a 18 évesnél idősebb iskolatársak, barátok veszik meg a fiatalabbak számára a dohánytermékeket. Az ő 25 fős baráti társaságában 8-an, 10-en rendszeresen cigiznek, a többiek csak buliban, ott viszont mindenki. Barátai, ismerősei többsége hagyományos cigarettát szív, de szerinte akik ezt használják, kevesebbet dohányoznak, mint az elektromos cigit szívók.

Egy budapesti szakiskolába járó,15 éves Attila utoljára általános iskolában, talán ötödik osztályban hallott osztályfőnökétől arról, hogy káros a dohányzás.

Akkor még nagyon kevés osztálytársa cigizett, nyolcadikban viszont már többen voltak a dohányosok, mint a nem dohányosok. Abban a szakiskolában, ahova most jár, a tanárok megengedik, igaz, az egyik azt kérte a diákoktól, hogy az iskola épületétől egy kicsit távolabb gyújtsanak rá. Úgy tudja, a cigit a szülők veszik a gyerekeknek. A vidéki nagyvárosban lakó Andrea 16 éves, és ő is állítja, a dohányzásról felvilágosítás még soha nem volt. A gimiben, és korábban az általános iskolában sem. Úgy fogalmazott: valamiért ezt nem tartják olyan fontosnak az iskolában, mint azt, hogy a drogokról vagy az érzékenyítésről beszéljenek. Általában a nagyobb szünetekben szoktak az iskola mellett egy nem túl látható helyen rágyújtani az iskolatársai, az ő 23 fős osztályából 5-6 lányról tudja biztosan, hogy dohányzik. Általában elektromos cigarettát szívnak, de hagyományosat is látott már náluk. Szerinte nem válogatnak sokat, azt szívják, ami éppen van, és maguknak vásárolnak a fiatalok.

– A dohányzás visszaszorítása népegészségügyi prioritás, többek között a zárt légtérben történő dohányzás tiltása, a többszöri jövedéki adóemelések, a kiskereskedelmi rendszer átalakítása, valamint a dohányzásleszokást támogató intézményrendszer erősítése mind hozzájárult a dohányzási arány, valamint a dohányfogyasztás mértékének csökkenéséhez – válaszolta lapunk érdeklődésére Demjén Tibor, a Belügyminisztérium államtitkárságához tartozó Dohányzás Fókuszpont vezetője. Van Nemzeti Népegészségügyi Stratégia, emellett az óvodákban működik egy megelőzési program, az iskolában pedig a „Ciki a cigi” iskolai programot alkalmazzák. Összességében elmondható, hogy a Nemzeti Dohányboltok megjelenésével csökkent annak a lehetősége, hogy a 18 éven aluliak dohányterméket, illetve elektronikus cigarettát vásároljanak – fogalmazott.

A Központi Statisztikai Hivatal legutolsó, „Európai lakossági egészségfelmérése” 2019-es. Ebben egy fejezet foglalkozik a dohányzással, és ott azt írják, hogy Magyarországon 2009 és 2019 között a dohányzási szokásokban nem történt jelentős elmozdulás, 2019-ben a 15 évesnél idősebb lakosság 24,9 százaléka dohányzott napi rendszerességgel.