;

fesztivál;biztonság;tömeg;Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság;menekülés;buli;viharok;sátorozás;

A fesztiválokon megfelelő létszámú és felkészített személyzet gondoskodik a résztvevők biztonságáról

- Biztonság, buli, csak semmi pánik!

Haverok, buli, jó hangulat – hogy a nyári szabadtéri fesztiválok valóban erről szóljanak a résztvevőknek, arról a szervezők és a hatóságok gondoskodnak.

Amíg a fesztiválozók eleresztik a hajukat, a háttérben óriási munka folyik azért, hogy mindenki a lehető legnagyobb biztonságban szórakozhasson. A szabadtéri rendezvények és fesztiválok megrendezése komoly előkészületeket igényel a szervezőktől és a hatóságoktól egyaránt. A katasztrófavédelem szakemberei nemcsak ellenőrzik a rendezvényeket, hanem már a tervezési szakaszba is bekapcsolódnak – tájékoztatta lapunkat Mukics Dániel tűzoltó alezredes, a BM Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A fesztiválokon megfelelő létszámú és felkészített biztonsági személyzetet kell foglalkoztatni, veszély esetén az ő utasításaikat kell követni. A katasztrófavédelem, a meteorológiai szolgálat és a szervezők folyamatos kapcsolatban vannak. Ha az időjárás indokolttá teszi, akár le is állítják a rendezvényt. Nagyobb rendezvényeken a katasztrófavédelem állandó összekötőt biztosít a helyszínen, sőt tűzoltójárművek is jelen vannak.

Egy fesztiválon mindig a tömeg jelenti a legnagyobb veszélyt. Ha bármilyen rendkívüli esemény történik, soha nem szabad pánikba esni és másokon átgázolva menekülni, minden estben a biztonsági személyzet utasításait kell követni. A helyszínt a menekülési útvonalakon lehet a leggyorsabban és legbiztonságosabban elhagyni. Ehhez jól kivilágított, sötétben is látható táblákon és kivetítőkön jelzett, megfelelően széles menekülő útvonalakra van szükség. A húszezer négyzetméternél nagyobb területen vagy tízezernél több látogatót fogadó rendezvényeken kétméteres kivetítőkön mutatják be, mit kell tenni veszély esetén. Menekülés közben ne feledkezzünk meg másokról sem, figyeljünk egymásra, így elkerülhetőek a balesetek. Nem szabad a tömeggel szemben haladni, a tömeg szélén haladva próbáljunk meg kiválni belőle. A telefon nem csak arra jó, hogy fotózzunk és videózzunk vele. Ahelyett, hogy a közösségi oldalakon posztolunk, baj esetén hívjunk segítséget a 112-es segélyhívó számon. És ami a legfontosabb: ne akadályozzuk a tűzoltók, a mentők és a rendőrök szabad mozgását.

Mukics Dániel felhívta a figyelmet arra, hogy a sátrakat csak a kijelölt helyeken szabad felállítani. A sátor helyét úgy kell megválasztani, hogy ne legyenek felette és annak közelében instabil tárgyak, veszélyes fák. A sátrat merevítőkkel, cövekekkel megfelelően rögzíteni kell, hogy a szél ne tudja felkapni azt. Ha a fesztiválon valaki elektromos készüléket használ, esőben soha ne kapcsolja be. Ha a fesztivál területére szabad autóval behajtani, vihar idején biztonságban lehetünk az autónkban. Figyeljünk arra, hogy a fém alkatrészeket ne fogjuk meg, és vihar esetén engedjük meg másoknak is, hogy menedéket keressenek a kocsinkban – javasolta.

Az eső önmagában nem veszélyes, viszont ha tömegben esernyőt használunk, az már balesetet okozhat, praktikusabb az esőkabát. Hasznos lehet még egy nejlonzacskó is, amibe az iratainkat és a telefonunkat tesszük. Alapszabály: soha ne meneküljünk vihar idején fa alá. Ott nemcsak a villámcsapás jelent veszélyt, hanem a szél kicsavarhatja a fát, vagy ágak törhetnek le róla. Ha villámlik, jöjjünk ki tóból, medencéből, folyóból. A színpad közelébe sem tanácsos menekülni. Ott ugyan van villámhárító, de erős szél estén balesetveszélyes lehet a felépített technika. Ha egy rét közepén kap el bennünket a vihar, ahol nincs semmilyen menedék, úgy úszhatjuk meg a legjobban a villámcsapást, ha lábujjhegyen leguggolunk, összeérintjük a sarkunkat, a fejünket pedig lehajtjuk.

Fesztiválokon csak a kijelölt tűzrakóhelyeken szabad tüzet gyújtani, ott is csak akkor, ha ezt nem tiltja a fesztivál házirendje. Ha szabad a fesztivál területén főzőcskézni, ne hagyjuk magára a tüzet és ne legyen a közelében semmi, amire átterjedhet a tűz. Ha feltámad a szél, fejezzük be a sütést/főzést. Ha turista gázfőzőt használunk, győződjünk meg arról, hogy nem szivárog a gázpatronból a gáz. Használat után pedig zárjuk el a gázt, és ne tároljuk a tűző napon. Alap, hogy égő csikket nem szabad eldobni. 

Célszerű még a fesztivál előtt érdemes megnézni az adott rendezvény biztonsági házirendjét, tájékoztatóját. Ebből minden fontos információt megtudhatunk, sőt a menekülési útvonalakat is megismerhetjük.

Hatalmas sztárokkal, hajnalba nyúló partykkal, megújult látványvilággal, az elektronikus zenei műfajok változatosságával, pazar vízparti helyszínekkel és különleges VIP élményekkel indul a Heineken Balaton Sound, június 28. és július 1.között Zamárdiban, melynek névadó szponzora tíz év után ismét a holland sörmárka.